Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Demiterea Codrutei

dna presedinte

22 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 iulie 2018 - 10:06

Ieri - spre seara  am vazut stirea bomba cu suspendarea Codutrei de catre presedintele Johannis. Am avut o mare dezamagire ...

 

Azi - am inceput sa ma gandesc ca presedintele nu avea nici o alta optiune decat demiterea.

 

Voi cum ati trait evenimentul de ieri?



#2
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 10 iulie 2018 - 10:15

Presedintele este carpa de spalat pe jos a lui Dragnea. E un fricos si tine cu dintii de scaunelul cald pe care sta. 

A avut o gramada de optiuni de cand a inceput nebunia cu "lupta impotriva statului paralel" ( a se citit lupta pt a scapa Dragnea si acolitii lui) . Da, decizia CCR trebuia respectata, dar pana acolo, Johanis putea cere lamuriri de la CCR legat de acea decizie, sa se clarifice cu subiect si predicat daca procurorii devin subordonati politicului si controlati de politicieni in mod oficial. Putea sa aiba curajul si bunul simt sa iasa el public sa isi justifice decizia, sa stranga mana si sa multumeasca omului Kovesi care ani la rand a fost varful de lance a luptei anticoruptie.  

Putea de nenumarate ori sa convoace un referendum pe tema justitiei si sa intrebe poporul "chiar vrem, oficial, prin lege sa spunem ca suntem o tara de hoti!?" Avea o gramada de parghii constitutionale sa nu ii lase pe golanii PSD sa calce totul in picioare. 

A facut insa ce stie cel mai bine : nimic!  



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 iulie 2018 - 10:50

Intr-adevar spui Laura. Dar ma gandesc ca vazand ca nu exista suport in strada - nu a avut curaj sa inceapa lupta. 

 

Nu stiu cine si cand va reusi sa scoata gasca asta de penali de la conducerea acestei tari. 



#4
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 10 iulie 2018 - 10:58

Intr-adevar spui Laura. Dar ma gandesc ca vazand ca nu exista suport in strada - nu a avut curaj sa inceapa lupta. 

 

 

Serios!??! Nu a existat suport in strada?!  Tocmai actiunile lui (lipsa lui de actiune de fapt ) a fost una din cauzele dezamagirii si deznadejdii oamenilor care au incetat sa mai iasa in strada.  Anul trecut, cand a fost povestea cu ordonanta 13, oamenii iesiti in strada vedeau in el un lider : s-a dus in guvern, s-a dus in parlament, a iesit alturi de oameni in strada.  Dupa numirea guvernului Tudose, pauza! Cate un discurs mai sforaitor, dar urmat de nici o actiune au fost singurele interventii ale presedintelui.  In rest, doar a semnat ce i-a bagat Dragnea sub nas sa semneze.

El e cel care i-a abandonat pe cei din strada, nu oamenii l-au abandonat pe el. 



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 iulie 2018 - 10:59

inteleg perfect. Ai dreptate,



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 iulie 2018 - 11:04

Legal nu a avut nici o optiune pentru a nu o demite. Exista decizie CCR - se aplica. Sec discutand si fara teorii colaterale asta este singura optiune pe care a avut-o.

 

Esenta nu sta la Johannis ci la alegeri. Puterea majoritara in Parlament inseamna putere. 



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 iulie 2018 - 11:37

Asa ma gandesc si eu - chiar daca CCR este populat de sclavi politici - nu e OK sa te joci cu Constittia. Pentru ca poate crea un precedent periculos pe care multi si-l doresc  si pentru ca in respectarea ei se afla multe chei ale stabilitatii tarii (chiar statale)

 

E un subiect extrem de sensibil - insa I agree, PSD l-a pus pe coada de topor Toader sa rezolve toate problemele lor ... prin CCR<



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 iulie 2018 - 11:37

Esenta, nu mai sta in alegeri. Din pacate asta e adevarul.

Atata timp cat nu exista un adevarat conducator, o persoana care sa dea speranta si sa traga dupa el marea masa a poporului sictirit si cu viitorul furat alegerile nu vor mai pezenta interes.



#9
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 10 iulie 2018 - 11:38

Desi stiam ca va veni momentul asta, am fost suparata ieri si inca simt ca am pierdut ceva, ceva in care aveam incredere si nu mai e. Am niste sentimente tare amestecate. 

Sper doar, din toata inima, sa devina prima femeie presedinte in Romania.



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 iulie 2018 - 11:38

viviana - pai si ce facem? ii lasam sa isi faca de cap?





Etichetat si cu dna, presedinte

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -