Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Puteti fara servete umede pentru bebelusi?

batistute umede servetele umede bebelus

13 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 06 iulie 2018 - 07:57

Exista o initiativa a guvernului britanic pentru "eliminarea" servetelelor umede (cele bazate pe microfibre precum cele de la Pampers, Nivea Baby, Huggies,  si majoritatea produselor de acest gen).

 

Initiativa este in aceeasi linie cu renuntarea la paiele de plastic si alte produse din plastic care nu sunt bio degradabile si reprezinta o amenintare reala la "curatenia si sanatatea" planetei. 

 

Parintii din Marea Britanie au reactionat furiosi spunand ca nu pot sa renunte la acest produs atat de util cand schimbi scutecul. 

 

Care este parerea voastra:

- puteti sa renuntati la acst produs si sa folositi o varianta bazata pe servetele simple, de hartie?

- cate/cati dintre voi arunca servetelele umede de bebelus la toaleta in loc de gunoiul clasic? 

- cate/cati dintre voi au la toaleta un cos pentru a arunca artie igienica in loc sa o arunce in toaleta? Intrebare mai generala decat ce referitoare numai la servetele umede.

 

Stirile le gasiti aici:

https://www.independ...t-a8340111.html

https://www.independ...e-a8340836.html

 



#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 06 iulie 2018 - 08:00

Off topic: In zonele rurale si in multe zone de la marginea Bucurestului inca nu exista canalizare si se folosesc fosele septice. Daca mergi in vizita la cei care folosesc acest sistem o sa gasesti mereu un cos pentru aruncarea hartiei igienice in loc de toaleta. Ei s-au confruntat direct cu problema rezidurilor non-degradabile.

 

Cei care au calatorit sau locuiesc in una din aceste tari europene (vezi poza) s-au obijnuit deja cu mesajul: nu aruncati hartia in toaleta :)

countries-where-you-can-t-flush-toilet-p

IMG_0890.jpg



#3
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.867 mesaje

Postat 06 iulie 2018 - 19:05

Da, putem. Am folosit doar in calatorii si vizite, in rest apa si sapun, la chiuveta ( cand e bebe mic) e f o.k. Servetelul nu l-am aruncat niciodata in,toaleta, il puneam in pampers.

 

Mi se par scumpe ( in rom unele mamici nu au bani nici de pampersi), neprietenoase cu mediul si f parfumate. Aveam  prietene care chiar foloseau scutece eco,din material, le spalau la masina, eu nu am reusit, dar nu e imposibil.



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.246 mesaje

Postat 06 iulie 2018 - 19:27

Dar de cind hârtia igienica nu e degradabila?



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 iulie 2018 - 19:41

Am cos in baie si este folosit pentru orice mai putin hartia igienica.

E scarbos sa arunci hartia igienica folosita in cos pentru ca miroase.

 

Cei care au fosa septica ecologica stiu cum functioneaza si mai stiu ca e ok sa arunci deseuri umane si hartie igienica. Fosa septica descompune hartia igienica. Solidul ramane la fund in prima camera si se vidanjeaza.

 

Exista bioactivatori speciali, sa le spunem bacterii mancatoare de fecale, de substante organice, le descompun etc.

 

Dar exista cazuri in care multi au fosa simpla, de tip vechi. Adica cu o singura camera, pur si simplu o gaura in pamant, betonata. Si atat. La astea apar problemele si de aici si interdictiile cu aruncatul hartiei igienice. De fapt nu au fose septice.

 

Exista tari ale caror canalizari nu sunt standardizate ca la noi in Romania de exemplu - unde poti arunca fara sa clipesti hartia igienica pentru ca sistemul nostru de canalizare faca fata.

 

Apoi a inceput sa apara pe piata servetele umede biodegradabile. La noi se numesc hartie igienica umeda biodegradabila.

 

 

Daca stergi funduletul copilului cu hartie igienica umeda raman scame.

 



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 07 iulie 2018 - 21:56

Exista o hârtie igienică umeda si aceea nu lasă scame, doar că e cam piperata la preț.

Banuiesc că este mult mai prietenoasa cu mediul decât cele din fibra. 

Dar categoric se poate trăi fără șervețele umede, doar că ceva mai incomod :)

Hârtia asta moderna mi se pare atât de subtire parcă se volatilizează... Dar oricum am văzut că se distruge imediat în apa.... Pai mai țineți minte hârtia aia groasa, veche, și cu diferite particule prin ea...până și aceea se "topea" în apa.

Cine știe că are probleme cu canalizarea, normal că este atent la ce aruncă în toaleta, în rest, dacă nu sunt interdicții, hârtia igienică direct acolo ajunge.

 



#7
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 08 iulie 2018 - 12:30

Avand in vedere ca sunt pe piata de ani de zile servetele umede biodegradabile( ce se pot pune in WC, dar nu mai mult de 2 ) eu zic ca nu e o problema ca cele pt bebelusi sa fie inlocuite. 


Editat de jenn, 19 iulie 2018 - 16:14 .


#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 iulie 2018 - 12:41

Din punctul meu de vedere, nu sunt sanatoase aceste servetele si tot din punctul meu de vedere,da...se poate fara,nu e absolut nicio problema.

 

Nu am sa vin cu argumetul ca noi am crescut fara, ca pe fii mio l-am crescut si fara pampers si fara servetele(erau noi pe piata,destul de scumpe ,dar fii mio nu le-a suportat absolut deloc,asa ca l-am crescut cu scutece normale din pinza si ...olita [:D]) , insa la un moment dat am avut o problema medicala si medicii au interzis complet(nu ca as fi folosit pina la momentul ala) folosirea lor.



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.246 mesaje

Postat 08 iulie 2018 - 13:42

Eu foloseam și apoi le puneam in pemersul folosit și le aruncam pe amindoua la gunoi. Cit a fost mic nu am aruncat așa ceva la toaleta. Apoi cind făcea la toaleta i-am luat de alea degradabile in WC. N-am avut probleme niciodată. 

 

Da și mie mi-e greață de hirtie igienica folosită aruncată in nu-s ce cos! [vom]


Editat de Letitia1, 08 iulie 2018 - 13:42 .


#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 08 iulie 2018 - 22:57

Eu cred ca daca se impune renuntarea ma servetele umede, paie si ce or mai fi in scopul nobil de a salva planeta, trebuie sa se vina cu solutia de a le inlocui cu cele biodegradable. Nu treb sa se impuna sa se obisnuiasca lumea sa traiesca fara. Eu le consider f folositoare( folosesc cele simple, fara parfumuri), nu am aruncat la wc. Cat despre h igenica, pt tarile care nu sunt pe lista mi se pare ne igienic sa pui in cos in loc de toaleta. 





Etichetat si cu batistute umede, servetele umede, bebelus

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -