Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Hot coffee


1574 raspunsuri la acest subiect

#861
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 29 februarie 2020 - 09:41

Buna dimineata, va aduc cafeaua. 

Un week-end liniștit va doresc.  [flo2]



#862
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 29 februarie 2020 - 10:53

Otilia, solutia cu masina  e faina mai ales cind se fac pauze pe drum. In Romania e mai greu de parcat in unele orase. Pe traseu sunt multe orase faine pentru hotel si restarante bune. Nu neaparat capitale, Viena si Budapsta. 

 

Si eu tot cafea va las la ora asta. 

 

Am fugit si eu cumparaturi. 

Va pu



#863
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 10:33

Buna dimineața , 

 

[cit]  [cit]

 

cafelutza ? 

 

Liniște in sfârșit in casa, după atâta vacanta, greu cu sculatul dimineața .  [hop]

In tabăra a fost fain, au venit cam obosiți , adica după ski toată ziua , seara aveau jocuri și discoteca. Uneori pana la 22-23. Dar le a placut, au progresat cu schiatul, au avut zăpada [pk] 

 

o săptămâna și o primăvara frumoasa [flor]  



#864
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 11:00

Hihihi Judoka ce ma distrezi. MA bucur ca s-au distrat copiii in tabara ::).

 

Maya a fost reinvitat de bunicii prietenei ei sa petreaca o saptamana la tara la ei. E in extaz. Asa astepta invittaia astaaa, atata spera :). Anul trecut au invitat-o prima data. A stat 10 zile, i-a placut.

Prin urmare am invitat-o si noi de inaltare, sa vina cu noi in Ardeche sa facem caiac :).



#865
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 11:06

Faina vacanta, Judoka. 

Coca, imi place cum te organizezi. 

 

Nu-mi vorbiti de vacanta si defazare, caci eu sunt campioana. O intrebam pe fiica-mea seara la masa "Miine la ce ora incepi la liceu ?". la care dracoaica izbusneste in ris, eu insist, apoi se uita si la frate-su si inteleg si eu ca ea e in vacanta. Cu citeva ceasuri inainte ii si spusesem ce sa faca azi prin casa.  [fri]

 

Va doresc la toate o saptamina calma. 



#866
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 13:36

Judoka, am luat costurile in calcul. Ca idee anul trecut ne costau 3 500€ biletele la KLM. Am mers in Alicante ca erau o treime din pret. Cum spuneam costa ceva hotelurile. Si feribotul costa ceva mai ales daca dormi in cabina dar am testat anul trecut si e foarte ok asa. Se poate lua feribot seara din zona noastra si dimineata suntem in Danemarca proaspat dormiti. Eu sunt de 14 ani aici si nu am mers niciodata cu masina. Dar am zis gata, incercam odata si asa. Nu iesim ieftin ca nu mergem in viteza. Avem in plan minim 5 nopti pana la intrare in Ro. Dorim sa mergem la Praga si la un aqualand in Budapesta. Dupa aceea o oprire in zona Arad sau Turda unde avem prietene, o noapte la Deva sau la Brasov si dupa aceea la mama in Dambovita. Iar acum copii sunt mai mari, e altfel. Cea mare citeste carti non-stop. A inceput si mijlocia. 

Ideea este ca vezi alte locuri cu masina fata de a merge in city-breakuri cu avionul. Sunt zone frumoase intre marile orase. Plus ca avem masina noastra si putem vizita prieteni si familie.

Un alt avantaj este ca facem ceva vacanta in iunie. Cand ajungem in Ro schimbam pasaportul unei fete si nu mai putem iesi in afara tarii imediat.

 

La ce salina ati fost? Eu as vrea la Turda pentru ca acolo s-a mutat inapoi in Ro prietena lor. De fapt voi ce punct de plecare ati avut?

 

S-a terminat si la noi vacanta. Tare bine a fost fara stres. Am fost ieri cu ele la o ferma facuta muzeu de stiinta. Cel mai mult le-a placut sa sara in fan  [:)] . O sa mai mergem desi e multicel de condus. La intoarcere mai sa adoarma mijlocia. Am si nimerit o vreme de cacao. Multa ploaie si vant si traseu dificil.



#867
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 14:33

Noi am fost acum cativa ani la salina Turda, e foarte frumos acolo. E o salina mare, pe mai multe nivele... noua ne-a placut, merita vizitata.



#868
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 16:02

OO ce fain cu planurile de vacanta. 

Noi vrem sa mergem in Spania, la nord de Barcelona cu fratele meu. Apoi venim in ro 10 zile.

Otilia si eu as avea chef de o plimbare din asta prin Europa. Din pacate Andrei sa nu auda de merg cu masina cu zilele, si noi lasam feele in ro si le aduce socru-meu, deci ne-ar iesi mult mai scump cu masina.



#869
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 03 martie 2020 - 10:06

Buna dimineața , 

 

[cit]  [cit]

 

Otilia, îți scriu in mare impresiile. 

Deci noi pana la München facem cam 4-5 ore, dar autostrada asta e tot timpul aglomerata. Am înnoptat in Austria la o ferma, liniște , odihna, etc. 

Prin Ungaria trecem in viteza, ma termina ăștia cu forintii și milioanele lor. Nici cazare convenabila nu am găsit , in general, nici engleza nu o prea vorbesc.

In rom am găsit ceva pe lângă Alba Iulia , am vizitat și orașul . Ne a placut tare mult, un oraș tare îngrijit și turistic, sper ca a rămas așa. 

 

La Salina , la Turda. Jos la ultimul nivel e un lac, sunt tot felul de chestii pt distractie ( noi am avut paletele de ping Pong la noi și ne am jucat sau pot fi închiriate ) .

 

Am mai ajuns la vulcanii noroioși , și asta le a placut mult. 

 

Sincer cel mai urat mi se pare drumul spre vestul țării , sosea periculoasa, camioane, șoferi inconștienți. [zirea] 

Poate s a mai schimbat, dar nu cred. 

 

La întoarcere am oprit la sud de Viena. E tare frumos, e un lac care are adâncimea de un metru peste tot. 

 

 

https://www.podersdorfamsee.at/

 

Oricum când planifici, nu poți bifa toate obiectivele sau din contra pe traseu sa descoperi locuri despre care nu știai nimic. Fiecare excursie cu farmecul ei. 

 

[flo2]



#870
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 03 martie 2020 - 11:23

Aseară am văzut un reportaj cu modul de trai in Filipine. 

 Era un tip meseriaș , pescuia, făcea scufundări , se cațăra. Avea o căbănuța in peisajele alea superbe. [il]

Sase copiii are și nu știu câți nepoți .  

 

Traiau in armonie cu natura, adica nu defrisau copacii de la marginea plajei (  sunt ca o bariera pt furtuna ), nu pescuiau intensiv și multe altele.

Sunt unele zone reglementate unde turiștii nu au voie. 

 

F mult mi a placut , m ar coafa așa o excursie  [il]  [il]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -