Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Hot coffee


1574 raspunsuri la acest subiect

#591
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 18 noiembrie 2019 - 07:11

Buna dimineata, va aduc cafea.  [cit]

Al 2lea mesaj de ieri s-a postat incomplet, nu stiu de ce.

 

Fetelor, multumesc  [flo2] , asa e, rezultatele sunt spectaculoase.

Dentistul meu a zis ca, nu-i obligatoriu sa-i pun [alcool] daca vreau sa aiba dinti spectaculosi, nu in sensul bun, desigur. 

O sa-i pun aparat, dar cred ca ei ii dau Nurofen si eu iau Extraveral.  [smulgpar]

 

O zi buna sa aveti.  [flo2]



#592
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 18 noiembrie 2019 - 12:33

Dana, poti pune o poza cu ce fel de disjunctor, arcade va avea?

 

Nu imi sunt asa cunoscuti termenii in romana.

Fetele mele mari au avut cateva tipuri de aparate. Inca mai au. Cea mare are acum ceva din silicon, 2 placi care le pune doar noaptea si sus si jos. Cu ea am inceput tarziu pentru ca la stat imi tot spuneau ca sa mai asteptam, ca se mai indreapta, ca e mai mult de estetica la ea. Acelasi raspuns l-am avut si la dentistul nostru din ro. Avea doi dinti in fata sus care veneau unul peste altul. Dar fiind 2mm nu se califica la nici o reducere la stat. Dar am zis ca nu e deloc ideal sa ramana mancare acolo si sa faca o carie fix in fata sus in centru. In final am mers la privat si am platit noi tot costul. Estetica e importanta dar si mai important e sa fie corect pozitionati ca sa reduci la minim probabilitatea de a intra mancare in anumite zone si de a face carii acolo. Chiar daca se spala dimineata si seara ei tot sunt atatea ore plecati de acasa.

 

Mijlocia momentan are tot ceva mobil dar nu il pune ca nu pica exact peste dinti si o doare. Trebuie sa ii cada iar niste dinti. Din ce vad eu pe net disjunctor e ce tocmai a avut ea vreo 3 luni. L-a avut cimentat pe niste dinti de jos pe care i-a impins. Eu sincer nu am stat sa ii fac poze dar e o mare diferenta. Ea avea dintii strambi, unii peste altii. Dar am inceput devreme ca e gingia mai moale, merge mai bine. Acum ii are frumos aliniati pe cei de sus. Jos mai e de remediat dar asteptam sa ii cada dinti, sa ii mai creasca gingia. A avut multe tipuri de aparate, ceva gen fluturasi, la un moment dat ca o sarma pe care ma chinuiam sa o pun, mai multe de silicon. Disjunctorul chiar a fost usor de umblat la el saptamanal. Cel mai greu mi-a fost ca atatea programari la control. Dar la ea chiar se impunea sa facem ceva. De cand au inceput sa ii iasa dintii permanenti am tot mers prin dentisti si ortodonti. A avut cam vreo 3 luni 2 randuri de dinti jos ca nu ii cadeau cei de lapte. In final a fost de acord si i-au extras cu anestezie pentru ca nu putea manca bine. Acum au migrat cat de cat in fata dar cum am scris, mai e cale lunga la ea.



#593
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 18 noiembrie 2019 - 14:18

small_expander.jpg

 

 

Presupun ca asa va fi disjunctorul. 


Editat de dana vio, 18 noiembrie 2019 - 14:20 .


#594
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 18 noiembrie 2019 - 14:30

ooo naspa disjonctorul alaaa

 

Si Maya a avut 8 luni deocamdata. Acum nu are, dar mai are nevoie de o perioada de 18-24 de luni. Ea nu mai are chef. Estetic are un dinte de sus un pic rasucit, dar nimic extraordinar, se vede f putin. Nu musca perfect, dar iarasi e ok, fata de cum era. Una peste alta eu as lasa-o fara, dar nu am chef sa imi reproseze mai tarziu ca totusi zambetul ei e numai 99% perfect :)).



#595
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 18 noiembrie 2019 - 15:59

Da, naspa chestia aia. Tortura de-a dreptul.  [zirea]  [:(]

Aseara eu iti tineam teorie lui Alex, ca o s-o doara, ca nu va putea manca, pericol sa se inece cu mancarea si pe ea a apucat-o rasul.  [soc]

Asa are si ea sus ( si eu la fel  [:D] ) un dinte usor rasucit, dar jos cei 4dinti din fata s-au retras si mi-e teama sa nu evolueze negativ in timp. Pe mine nu ma intereseaza zambetul.  [:I]  [:D]

Ambele mele nepoate au avut sarme de-astea, inclusiv disjunctor, si s-au rezolvat foarte frumos. Dar, parintii lor nu sunt asa speriati de bombe ca si mine.  [:D]  [zirea]  [ph34r]



#596
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 noiembrie 2019 - 12:25

Va multumesc tuturor pentru urarile pt Ana cea de 11 ani [:)]

 

La aparate dentare fixe, nu prea ma pricep, fetele au avut aparate mobile pe care le-au purtat aprox 2 ani, asta pt largirea zonei maxilarului, sa faca loc dintilor parmanenti, mai lati.

 

Cu cadourile de Craciun e o adevarata provocare, era mai usor cand eau mici si luam noi tot felul de jucarii, ne mai dadeau ele idei ca mai auzeau pe la gradi/scoala/tv si gata treaba! Acu' e mult mai greu si ideile sunt mai putine... Vom vedea.

 

Didi, toata admiratia, esti mereu pe baricade cu toata trupa de copii [flo2] [:)] . Greu cu genul de copil mai indaratnic, care vrea sa faca doaar cum il taie capul... nu e usor deloc, cunoastem si ne luptam...



#597
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 19 noiembrie 2019 - 13:11

Hello, hello,

 

didi, mulțumesc de tip , o sa ma interesez.

 

La noi s a schimbat lista de crăciun : acum e un hamster și muuuuulta ciocolata  [biz]

 

Pustiul meu care timp de doi ani a ignorat cu delicatețe pianul, ar vrea sa se apuce. L am dus la o proba( a doua sau a treia încercare ) și profa zice ca ar fi cel mai talentat dintre ei .

help !!

 

Mik, tu mai canti la pian?

 

S a rezolvat și cu piscina, a lipsit de vreo 2-3 ori și am vorbit cu antrenorul. Dar cică sa l lăsam acasă când e prost dispus, obosit  [batcap] hello... pai eu pot sa prevăd toate schimbările adolescentine ? Așa in mare , da, dar intra și in atribuțiile lui de antrenor.

 

am fugit la treburi

 

o zi frumoasa  [flo2]



#598
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 noiembrie 2019 - 14:01

Au... dar f pretentios antrenorul. Ok, daca se simte rau sau se vede clar ca e f obosit, nu se duce... Dar asa, asta cu proasta dispozitie? Poate pleaca bine dispus de acasa si se ciondaneste pe acolo cu vreun coleg, ca nah, se mai intampla... Aici trebuie sa intervina antrenorul cu flerul si diplomatia lui, sa inchege echipa sa-i invete sa lase departe conflictele punctuale. Chiar daca inotul (parca inot face, nu?) e sport cu precadere individual (doar stafetele pot fi incadrate la echipe), tot sunt o echipa toti acolo, de la clubul respectiv.



#599
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 19 noiembrie 2019 - 14:11

Au... dar f pretentios antrenorul. Ok, daca se simte rau sau se vede clar ca e f obosit, nu se duce... Poate pleaca bine dispus de acasa si se ciondaneste pe acolo cu vreun coleg, ca nah, se mai intampla... Aici trebuie sa intervina antrenorul cu flerul si diplomatia lui, sa inchege echipa sa-i invete sa lase departe conflictele punctuale. Chiar daca inotul (parca inot face, nu?) 

 

 

Corect, antrenorul e f bun tehnic, cu explicații , etc. Dacă nu forțezi e destul de dificil   [:D]

 

Acuma la noua sambata dimineata si cu fra su langa el, cate sanse are sa fie pozitiv si bine dispus ?    [:D]    [aerob] 



#600
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 09:02

Hello voua, va aduc cafeaua.  [cit]

Niste zile naspa ce am avut la serviciu  [zirea]  [:(] . Of lume !

Macar sunt bucuroasa ca Ale se lauda cu un 10 fictiv la teza la mate.  [:D] Fictiv ptr ca asa zice ea dupa verificarea tezei in clasa , inca nu le-a adus rezultatele. Am vorbit cu diriginta si zice ca vorbeste foarte bine engleza, la istorie ea si inca un coleg de clasa au vorbit toata ora despre zei si Grecia antica, acum se lupta si invata ptr teza la romana. Macar pe frontul asta totul arata bine. [flo2]  Maine mergem la cinema sa vedem filmul despre Regina Maria. 

Maine trebuia sa avem iar o zi  [fal] cu psihologul si l-am sunat si am amanat. Lasa-ma in amarul meu ! 

Azi mi-am programat o zi de smotru, ma decongestioneaza mintal foarte bine.  [fri] Cred ca e o chestie psihologica, fac curatenie la toate nivelurile. 

O zi mai buna decat a mea va doresc.  [flo2]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -