Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

calatorie cu copii minori


34 raspunsuri la acest subiect

#1
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 04 iunie 2018 - 22:05

As dori sa stiu daca mai trebuie acea declaratie din partea celuilalt parinte ca sa poti calatori in strainatate.

In cazul nostru, plecam toti patru din Germania in Romania, dar eu raman mai mult in tara, sotul se intoarce mai repede, prin urmare ma intorc eu cu fetele. Precizez ca ele au si cetatenie germana, eu doar romana, deci mai trebuie sa am declaratia din partea sotului?

Eu  am citit cateva articole si am inteles ca n-ar mai trebui, pentru ca ele se intorc in Germania(avand si cetatenia germana), dar vreau totusi sa intreb daca ati calatorit cu copii minori neinsotiti de unul din parinti.



#2
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 04 iunie 2018 - 22:18

Sotul poate solicita de la consulat o declaratie , programarea se face online si nu costa nimic . Valabilitatea declaratiei e de 3 ani , trebuie doar sa ai copie pe care o lasi celui care face controlul pasapoartelor . Eu calatoresc des numai cu fie-mea si am declaratia . 

Sa speram ca Romania va adera la spatiul schengen si nu va mai fi nevoie de nimic.



#3
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 04 iunie 2018 - 22:28

N-are treaba spatiul Schengen cu acesta declaratie. E vorba de lgile statului roman si de cum isi apara cetatenii minori.

 

Copiii calatoresc cu pasapoarte germane? Daca da, nu le este necesara aceasta declaratie.

Daca calatoresc cu pasapoarte romanesti le este necesara dovada domiciliului in Germania, fara aceasta declaratie.



#4
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 04 iunie 2018 - 22:29

Multumesc pentru raspuns, este o declaratie tip? trebuie sa mergi la consulat sau se poate trimite si online? credeam ca declaratia asta o faci la notar.

Asa am citit si eu ca aceasta declaratie este valabila 3 ani, dar este pentru copii cetateni romani, cei cu dubla cetatenie nu ar mai avea nevoie de aceasta declaratie, de aceea mai intreb sa fiu sigura.



#5
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 04 iunie 2018 - 22:33

Fetele au buletine germane(Personalausweis)



#6
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 04 iunie 2018 - 22:34

Eu cred ca sigur ai nevoie de declaratie . 

Cererea se poate depune online si nu costa nimic .Arati originalul si le dai o copie . 

Ma gandesc ca daca e spatiu Schengen nu se face control la pasapoarte , practic calatoresti in in Germania ca si cumai merge la Sibiu .Probabilse va desfiinta si legea asta absurda.



#7
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 04 iunie 2018 - 23:04

Eu cred ca sigur ai nevoie de declaratie . 

 

Nu conteaza ce crezi tu, conteaza ce spune legea, iar legea e foarte clara:

Pentru cetatenii romani minori cu domiciliul in strainatate le este necesara doar dovada domiciliului.

 

 

Christel, in cazul copiilor tai nu trebuie declaratie. Sa ai la tine o copie a anmeldungului, pentru orice eventualitate, dar daca copii tai au Personalausweis iesiti din tara fara probleme.



#8
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 05 iunie 2018 - 09:14

https://www.politiad...inori-7797.html



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 05 iunie 2018 - 11:01

Asa e cum spune Mianda. Plus copiii tai sint cetateni germani, nu cetateni romani cu domiciliu in strainate, conform actelor ce or sa le prezinte la vama. Sigur exista un risc de a da peste un idiot care sa iti faca probleme, dar conform legilor nu ar trebui sa se intimple asta.



#10
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 05 iunie 2018 - 11:34

Confirm ca este asa cum spune Mianda cu o mica specificare.  Eu am sunat la politia de frontiera si au zis ca tb sa faci dovada domiciliului. Doar ca pe pasapoartele noastre sau ID-urile noastre suedeze nu scrie unde este domiciliul.

Asa ca, sa evit orice discutie la vama. am facut la "notarius publicus" in Suedia o declaratie autentificata, in romaneste, a sotului in care imi da voie sa ies cu copiii din RO.

Insa declaratia nu mi-a folosit. Cand am fost in RO in Feb, nu m-a intrebat nimeni, nimic...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -