Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Boala "autosugestiei"


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 26 mai 2018 - 14:15

Nu stiu cum sa o denumesc altfel, dar am ajuns la limita cu Malina, fata mea cea mare, de 14 ani.

Totul a inceput acum 2-3 luni, cand ne-am pomenit cu un virus la stomac in familie. S-a plimbat cateva zile pe la toata lumea, de la mic la mare am vomitat, am fost deranjati la stomac, am fost la medic, am lipsit de la scoala sau de la munca. Dar a trecut in cateva zile la fiecare din noi, nu cred ca a durat mai mult de 10 zile cu totul (ca ii trecea unuia, il lua altul)!

 

Dar cea mare a ramas cu sechele, ca altfel nu stiu cum sa le denumesc. A inceput da aiba dureri de burta si stari de voma mereu. Nu e nimic in neregula cu ea fizic, ci psihic. Are atacuri de panica dimineata inainte de a pleca la scoala, ca daca o sa I se faca rau, sta 2-3 ore in baie la scoala ca ii e rau, acasa are zile cand nu se ridica din pat (a stat o data 3 zile in continuu in pat, doar la buda s-a ridicat sa mearga), nu mananca, a slabit vizibil (ca ii e teama ca vomita), cel Mai bun prieten Al ei e sticla de APA, pe care nu o lasa din mana nici batuta, face crize la propriu daca incerci da i-o iei (inclusiv la doctor, cand a urcat-o pe pat sa o verifice, nu m-a lasat sa ii iau sticla din mana). Nu bea apa in adevaratul sens al cuvantului, ci doar isi umezeste cumva buzele cam la fiecare minut, nu exagerez, zice o propozitie, bea in strop de apa, mai zice ceva, mai ia o gura, in continuu.

La scoala mai mult nu a mers in ultimele 2-3 saptamani, adica fie refuza sa se dea jos din pat dimineata ca ii e rau, fie pleaca dimineata, sta 2-3 ore in baie, nu la ore, apoi ma suna secretara sa o iau acasa ca ii e rau. De vomat nu cred ca a Mai vomat decat de vreo 2 ori de cand a fost virusul, si asta banuiesc ca mai mult provocat, autosugestionat dupa multe ore petrecute aiurea in baie.

 

La doctor am tot fost cu ea, nu are nimic fizic in neregula, mi s-a dat recomandare pentru un terapeut (dar dureaza saptamani sau poate chiar luni pana sa inceapa efectiv vreo terapie). Am vorbit la scoala, am vorbit cu ea, efectiv nu stiu ce sa ma mai fac!!

 

Nu e ipohondrie conform doctorului, dar are multe din simptomele bolii, atacuri de panica, gura mereu uscata, se simte bolnava si neinteleasa de noi, ca nu o credem (recunosc, dupa 2 luni de simptome inchipuite Zi de Zi, confirmate de doctor, nu o Mai cred). 

 

Astea imi vin acum in minte, sigur Mai sunt si altele.

Aveti vreun sfat, vreo sugestie despre cum as putea-o ajuta? Acum iar zace in pat la mine si refuza sa se ridice si ma trimite la farmacie sa ii iau ceva de voma, ca iar le-a terminat (suge pastilele de burta si de voma intr-o disperare, maximum permis pe Zi!)

 



#2
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 26 mai 2018 - 18:09

Da, mers la psihiatru/psiholog, sa înceapă o medicație și apoi psihoterapie. 



#3
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 mai 2018 - 22:18

Incearca sa-i dai niste vitamine sa-i declanseze pofta de mancare. Nu-i spune ce sunt, spune-i ca-s pentru greata. La fel, pune-i multa zeama de lamaie in apa pe care o bea.

Poate foamea o va face sa treaca peste frica de a nu voma.

Oricum, e de mers la psiholog, dar cauta unul bun.

Parearea mea e ca trebuie cautate mai adanc cauzele ce au dus la aceasta situatie. Boala din familie nu a fost decat factorul declansator.

 

Multa rabdare in tot ceea ce veti face. 



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 mai 2018 - 16:43

Micky din ce am citit - prima data mi-a trecut prin cap o problema de anorexie - este exact la varsta cand incepe sa fie sensibila la remarcile din jur, la bullyingl prietenos ... si poate de asta sta si bea apa multa.

 

Ma gandesc ca nu ar strica sa discuti cu ea despre acest aspect.

 

multa rabdare - asa cum dstiu deja - 14 ani e cea  mai dificila varsta pentru fete.



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 mai 2018 - 16:49

Eu as cauta problema la scoala, din ce am inteles problema se declanseaza cind trebuie sa mearga la scoala.

 

Eu am avut un loc de munca in Romania,unde inainte de a pleca,intotdeauna vomam..Devenise un ritual...Cum nu am mai lucrat acolo,cum a disparut si problema.

 

Deci vezi ce s-a intimplat la scoala .



#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 30 mai 2018 - 19:09

micky si cum reuseste sa termine anul scolar daca cel putin in ultimul trimestrul sta mai mult pe acasa? accepta scoala absente nemotivate, nu are teste, nu se pregateste pt liceu???

e in clasa 8-a, nu-I asa? 

 

inclin sa cred ca e o problema la scoala...ceva s-a intimplat.



#7
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 02 iunie 2018 - 07:42

Μichelle, nu sunt nemotivate absentele cred din moment ce a mers la doctor cu copilul. Probabil a cerut o motivare scrisa pentru scoala. 

Dar da, legat de  scoala si mie mi se pare ca poate fi o problema de natura psihologica cu copilul.



#8
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 iunie 2018 - 11:33

Michelle, exact cum zice mamica11, nu sunt nemotivate absentele, aici daca ti copilul acasa mai mult de 2 zile e nevoie sa duci fie dovada ca ai fost cu el la medic, fie reteta cu tratamentul care il ia. Ori la medic cred ca am fost de vreo 3 ori doar in ultima luna! Plus ca au fost zile cand mergea la scoala si mi-o trimiteau ei acasa (ma sunau sa vin sa o iau). Le-am dat acordul sa discute si ei cu ea (au un fel de pastoral support, nu stiu exact cum se cheama, sunt cateva cadre didactice care cu asta se ocupa, consiliere pentru elevi). 

Cat despre teste, déjà le daduse pe cele din semestrul asta, ca altfel, in zi de test, nici nu concepeam sa stea acasa, indifferent cat de bolnava s-ar fi crezut ea.

 

 

Da sa nu vorbesc intr-un ceas rau vad ca si-a revenit! In afara de nelipsita stica de apa, n-am mai avut crize cu ea. A avut si o saptamana de vacanta, s-a mai linistit. A reinceput luni scoala si pana azi vad ca totul a fost ok.

 



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 iunie 2018 - 12:01

mickyyy, inseamna ca ceva s-a schimbat la scoala, acolo era motivul starilor malinei. incearca s-o tragi de limba, s-a schimbat vreun profesor, a plecat vreun coleg ?



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 iunie 2018 - 12:33

 

 

 

Da sa nu vorbesc intr-un ceas rau vad ca si-a revenit! In afara de nelipsita stica de apa, n-am mai avut crize cu ea. A avut si o saptamana de vacanta, s-a mai linistit. A reinceput luni scoala si pana azi vad ca totul a fost ok.

Mickyyyy ma bucur ca si-a mai revenit. Incet, incet probabil ca o sa renunte si la apa. Urmareste-o de la distanta.

Momentan nu cred ca este oportun sa o zgandari cu intrebari. 




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -