Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Inaltime


5 raspunsuri la acest subiect

#1
rzzv1337

rzzv1337
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 mai 2018 - 21:24

Salutare. 
Am varsta de 16 ani, 1, 61 inaltime si aprox 55kg.(clasa a X-a) 
Sunt oarecum complexat de inaltimea mea deoarece sunt aproape cel mai scund din clasa(mai e un coleg scund dar rau de tot..vreo 1, 54). 
Prima oara am mers la un medic endocrinolog prin 2016 cand mi-a dat sa fac un set de analize. Aveam probleme cu tiroida insa mi-a dat niste pastile si acum totul e ok..M-am dus la un control prin 2017..am crescut cu vreo 4cm ajungand la 1, 61. Mi-a recomandat sa incerc "deca durabolin" nu sunt sigur daca sa iau aceste injectii sau nu.. 
Am facut baschet de performanta timp de 7 ani(rezultate am avut..avand in vedere ca, crescusem intr-un an 13cm dar cam aia a fost cu baschetul:)) ) +4 ani handbal eu fiind in gimnaziu la un Liceu Sportiv.(nu faceam mare lucru la handbal). 
Intrebarea mea este..mai am sanse sa ma mai inalt macar pana la 1, 70.. ? 
Mama are in jur de 1, 55 iar tata 1, 76. 
Cand am facut radiografie la incheietura si genunchi mi-a spus ca s-ar putea sa mai am sanse pt ca, cartilajele inca nu sunt inchise dar nici mult nu mai au. 
Tin sa precizez ca vreau sa ma apuc de sala..stiu ca nu trebuie sa ridic greutati mari dar nici nu voi face asta pt ca ma duc doar ca sa ma "mentin" si nu cred ca o sa afecteze cu ceva cresterea 

E ok daca iau ce mi-a prescris medicul endocrinolog si anume "deca durabolin" ?(daca sunt ceva cunoscatori..)

 



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 21 mai 2018 - 22:10

Ai sa mai crești pina la 25 de ani. Deci nu te stresa așa de tare! N-ai sa ai 1.80m dar nici pitic nu ai sa fii!



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 mai 2018 - 00:47

Vei depasi 1.70 in doi - trei ani. Lasa sala deocamdata pana dupa 19 ani. Practica basket si/sau volei. Nu lua pastile sau alte solutii, nu e cazul. Gandeste pozitiv. Va fi totul in regula, ai incredere.



#4
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 22 mai 2018 - 16:42

Deca Durabolin (am cautat pe internet, nu sint medic) este steroid anabolizant. Din ce am citit are extrem de multe efecte secundare...sigur un medic a recomandat asa ceva? Este un steroid abuzat de multi atleti pentru a creste masa musculara.

 

Mie nu mi se pare ca esti extraordinar de scund oricum. As merge in continuare la endocrinolog pentru a urmari tiroida...din cite stiu (repet, nu sint medic) cind iei tratament pentru tiroida trebuie analize la intervale regulate de timp pentru a vedea unde te situezi. 

 

Cel mai recomandat ar fi sa continui o dieta sanatoasa si sport zilnic. Poti ridica greutati fara probleme dar nu in exces. 



#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 23 mai 2018 - 18:34

si William al meu e stresat cu inaltimea….si asta e un topic frecvent la noi in casa, desi si eu ii tot spun ca o sa creasca. sotul meu are 2m iar eu 1,62...are sanse.

 

la 14 1/2 ani are 1,65 dar e printre cei mai scunzi din clasa...el care inainte era printre cei mai inalti din clasa.

 

a fost trist ca anul asta si anul viitor a renuntat sa incerce pt echipa de basket a scolii doar pt ca e scund….pirpiriu. problema e ca e f slab are numai 43 kg, maninca ok, dar nu pune pe el 

 

cu toate astea si revenind la subiect, eu nu I-as da absolut nimic steroizi...ori medication sa creasca. chiar am citit ca steroizi, pudrele de proteina, supliments...au tot felul de efecte secundare.



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 mai 2018 - 09:27

Din punct de vedere genetic ai sanse sa ajungi undeva la 1,68-1,70.

 

Poti ajuta genetica cu:

  1. alimenatie sanatoasa - nu mese copioase ci dese si portii mici, calciu din alimentatie, proteine, aminoacizi esentiali pentru crestere: soia, fasole, mazare, nuci, alune, lapte, brânză, carne, peşte şi ouă.
  2. somn - culcare nu la ore tarzii - in somn se elibereaza hormonul de crestere
  3. sport - baschet, atarnari, stretching, alergari, sarituri

Nu inaltimea te va defini ca persoana. Ci postura, intelectul, caracterul, faptele, actiunile.

Stiu ca acuma la varsta asta nu crezi lucrurile astea, dar viata iti va dovedi ca am dreptate.

Oamenii minunanti sunt minunati indiferent de inaltime - asa cum vei ajunge si tu.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -