Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Peripetii cu Busy Bees la teatru (bila neagra)


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 18 mai 2018 - 17:01

Poveste este scrisa pe facebook de Bianca Vlaston pe care o cunosc personal si o respect! Am preluat informatia pentru ca mi se pare interesant de dezbatut si este si o bila neagra pentru Busy Bees. Sper sa vada mesajul pentru ca stiu ca erau activi in Comunitatea Noastra.

 

In sala de teatru asteptam sa inceapa piesa, mai sunt vreo 10 minute. Cateva grupe dintr-o gradinita, insotiti de vreo 5-6 educatori s-au asezat pe primele randuri si sunt clar nerabdatori si incantati.

- O fetita intreaba: "Cand incepe piesa?" Una dintre educatoare (sau insotitoare) raspunde: "Da' de unde vrei sa stiu eu draga? Asteapta!"
- O alta fetita se foieste pe scaun, nu-si gasea locul. Educatoarea (sau ce era ea) nervoasa se repede la ea, o smuceste si o infinge bine si regulamentar in scaun si tipa la ea: "Dupa ce ca esti inalta, te mai si fatai atata pe scaun! stai dom'le cuminte!". Desigur, fetita, rusinata de inaltimea ei, s-a facut imediat mica-n scaun.
- Se intoarce catre alta, care se foia si ea. Ii trage un bobarnac in cap si mormaie: "Iote si la asta ce se tot fataie, stai draga nemiscata! Nu vezi ca nu vede nimeni de tine?". 
- Un baietel cere apa. Bombane nervoasa scotand niste pahare dintr-un rucsac. Altul vede si zice si el ca vrea. "Aaaa, pai daca incepeti toti acuma ce ne facem? E, uite asa, na, nu mai primeste nimeni, gata!"

Gradinita era BusyBees Academy, va rog dati de stire mai departe daca stiti ca are cineva copilul acolo. Restul de 4-5 educatoare erau foarte ok, parca sa compenseze nervii si agresivitatea asteia. Nu o descriu public dar voi trimite mesaj privat gradinitei. Am vrut sa o avertizez si pe ea la plecare ca ii voi face reclamatie, dar era prea aglomerat si am pierdut-o.

Eu inteleg ca nu e usor rolul asta, dar daca jobul te depaseste si te mai si enerveaza copiii, fa-ti nene reconversie profesionala. Poti sa cresti cartofi, de exemplu. Se vor usca si aia daca tipi si ii smucesti, dar poate dai peste vreun soi mai insensibil.

Sursa: Bianca Vlaston | Facebook

 

Stiu ca nu este un caz izolat si se intampla si la alte institutii similare. Ce credeti? Este vorba de lipsa majora de personal calificat din Romania SAU o problema de management?



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 mai 2018 - 18:14

Lipsa majora de personal calificat.

 

E aproape 1 an de zile de cand am legatura cu diverse firme. In general patroni sau administratori. Firme mari. Dupa incheiere de contract sunt "data" in grija angajatilor ce urmaresc derularea acestuia.

Intr-o singura firma am gasit angajati bine pregatiti.

In rest a fost o chinuiala. Facturi gresite, livrari uitate si alte diverse neajunsuri.

 

Plangerile le-am facut la administrator/patron. Raspunsul a fost: din pacate piata muncii e saturata cu personal slab. Angajam si dureaza pana pregatim

 

E un punct de vedere din experienta mea.

 

Nepoata mea lucreaza la o mare firma de telecomunicatii. E acolo de mai bine de 10 ani. Imi povesteste ca are colegi atat de slabi pregatiti ca firma merge de la sine. Pilareala multa.

 

Acum cateva luni mama si-a schimbat device-urile pentru tv cablu si internet. Cine a venit si a montat noul modem nu i l-a setat pentru internet, i-a zis ca nu stie. Mama are 80 de ani. Ea nici atat habar nu are de setari.

Am vrut sa-i fac reclamatie si nu m-a lasat. Ca i-a fost mila de el ca isi pierde jobul.

 

La chestiuni din astea io-s reclamagioaica. Pe banii mei nu-si bate nimeni joc de servicii.

 

 



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 mai 2018 - 18:20

Mai doream sa adaug ceva.

dupa toate intamplarile astea am mers pe firul incompetentei. De ce? Pentru ca daca vorbesti cu ei au atata siguranta  de te lasa masca. Iti dai seama ca e ceva putred - daca te pricepi cat de cat la oameni.

 

Eh si asa am dat de efectul Dunning-Kruger.

Cercetarile mele asupra incompetentei au fost extinse, insa acuma am sa pun citate din Wiki.

 

"Efectul Dunning-Kruger este o eroare de apreciere în care persoane incompetente apreciază eronat competența lor ca fiind mult mai mare decât în realitate. Acest comportament se datorează incapacității persoanelor respective de a-și recunoaște nivelul lor, tocmai din cauza lipsei lor de cunoștințe în domeniu.

Un nivel de cunoștințe ridicat poate submina încrederea în sine, astfel că oamenii competenți pot crede în mod fals că și ceilalți cunosc lucrurile la fel ca ei. David Dunning și Justin Kruger de la Universitatea Cornell descriu efectul drept „aprecierea greșită a incompetenței proprii, precum și aprecierea greșită a înaltei competențe a altora”.

 



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 16:03

ce semeni, aia culegi. incepand cu clasa 0.



#5
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 21 mai 2018 - 09:48

ce semeni, aia culegi. incepand cu clasa 0.

 incepand cu familia de acasa. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -