Sari la conținut

Sari la conținut


Boala sarutului sau mononucleoza - sau de ce adolescentii pot fi brsc foarte bolnaviori

mononucleoza eruptie virus sarut

20 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 mai 2018 - 19:14

Nah ca am ajuns si la acest capitol al bolilor - bolile adolescentei :(

 opilul meu adolescent se plangea de dureri de cap, de umeri, dureri ciudate in spatele gatului... si intr-o buna zi a spus ca atat de tare il doare in gat ca nu mai poate inghiti/ 

Am pus totul pe seama unei dureri de gat (si a cafelei cu gheata pe care o bea)  ... i-am luat medicamente gen strepsils si i-am spus ca va trece.  [pk]

 

A doua zi - durerea de gat era si mai mare - copilul spunea ca nu a mai avut asa ceva niciodata. SI-a facut  o poza cu telefonul la amigdale si am vazut ca avea pete galbele pe ele ... deci puroi clar.

 

Asadar - na am zis - e timpul sa iei pentru prima data in viata niste antibiotice  - si i-am dat antibiotice : amoxicilina. Dupa 3 zile - durerea tot mai mare, febra, dureri musculare ... clar ceva nu era in regula. Asa ca am ajuns la Urgente unde i-a facut teste de sange si au descoperit ca are Mononucleoza...

 

I-au schimbat antibioticul in altul si ... in 3 zile nu l-a mai durut in gat. Azi insa .... BUM - eruptie pe tot corpul ....

 

Intre timp am aflat ca aceasta eruptie este pentru ca i-am dat amoxicilina iar virusul Epstein-Barr nu e deloc prieten cu antibioticele.

 

Mononucleoza - este boala tipica a adolescentilor - pe care o iau prin sarut ....

 

ca sa stiti ce se poate intampla  - poate experienta mea va fi cuiva utila.



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 01 mai 2018 - 19:22

De fapt de ia prin contact cu saliva, și copii mici am întâlnit cu mononucleoza, important este că trage un semnal de alarmă pentru îngrijirea sistemului imunitar, adică un stil de viață sănătos, știți și voi, alimentație, mișcare, odihnă.

Nu este gravă în sine, adică eu nu am auzit de complicații la boala asta.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 mai 2018 - 19:28

Intr-adevar, se ia prin saliva  - si in special prin sarut. Desigur si copilasii mici pot sa aca boala insa medicul ne-a spus ca e tipica adolescentilor - adica celora care inca nu au facut-o.

 

Nu e foarte grava - insa niciodata nu am vazut niste amigdale mai pline cu puroi ca ale fiului meu  - poza de pe telefon :) nici nu credeam ca e posibil asa ceva. Iar acum cand vad bubite peste tot corpul lui, e destul de infricosator  [flo2]



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 06:37

Chestia cu sarutul e mai mult un mit. Se transmite usor  fara sa se sarute  [:)]  Din experienta trece mai greu (3 luni) adica in timp si presupune si o perioada de regim alimentar sustinut.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 10:45

Fii-mea  a facut mono la 17 ani. A stat 2 ture in spital, cu penicilina intravenos si cantitate maricica de corticosteroizi - era sa se sufoce din cauza amigdalelor puroioase si marite, a avut petesii in cerul gurii - rupturi capilare de la infectie - am ajuns la timp la infectioase.

A avut o forma destul de grea cu complicatii.

 

Mono afecteaza splina si ficatul si poate provoaca ruptura spontana de splina. Silvi avand o forma mai grava a fost scutita de sport 6 luni. I s-a spus ca si o lovitura cu cotul in abdomen, sau o simpla cazatura ii poate provoca ruptura.  A avut ficatul marit. A fost somnolenta si obosita luni in sir.

A luat o gramada de vitamine pentru sustinerea ficatului. De la astea si de la dexametazona + hidrocortizon  intravenos a luat multe kg. in plus. Abia de o luna a inceput sa-si revina cu kg.

 

Cand a fost a doua oara internata in spital, dupa 2 luni, cu un episod de revenire si niste streptococi care nu plecau, a fost prima oara cand m-am asezat in fund pe strada si am plans.

 

A facut si multe ture de moldamin.

I s-au zapacit ganglionii si amigdalele si dupa alte 2 luni s-a operat si si-a scos amigdalele.

 

I se spune boala sarutului pentru ca la adolescenti se manifesta zgomotos, la cei mici trece ca o simpla amigdalita fara sa afecteze organismul in vreun fel... dar se ia prin saliva si copiii astia mananca sau beau si unii dupa altii si... se si pupa cam mult  [:)]

 

Intr-adevar virusul epstein-barr nu e prieten cu un anumit tip de antibiotice - nu cu toate.

Vine de obicei cu suprainfectie bacteriana - in special streptococ ce se localizeaza in amigdale - si atunci se aplica penicilina intravenos.

 

daca doriti mai multe detalii ... am ajuns doctor in mono in perioada aia.  [:D]

 

Sanatate multa, multa.... [pup]



#6
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 10:59

Ce presupune regimul alimentar?

Baiatul prietenei mele, 11ani, e in a treia saptamana de repaus la domiciliu.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 11:48

OMG cw porcarie de boala. 

Baiatul meu are acum o eruptie infioratoare pe tot corpul si e mai mult ca ieri.

OMG incpe sa il manance - ce sa facem?



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 12:22

un antialergic, gen claritine sau aerius ? mixtura mentolata  ?



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 12:38

Medicul a spus sa il dam doar cu solutie de calamina si nimic altceva. 



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 14:48

Ce presupune regimul alimentar?

Baiatul prietenei mele, 11ani, e in a treia saptamana de repaus la domiciliu.

Nu trebuie o dieta anume, decat daca i s-a administrat hidrocortizon - fara sare.





Etichetat si cu mononucleoza, eruptie, virus, sarut

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -