Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lungimea cercului


37 raspunsuri la acest subiect

#1
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 aprilie 2018 - 19:01

daca lungimea este, conform dexonline, dimensiunea cea mai mare a unui corp sau a unei suprafețe plane dreptunghiulare

 

cum este posibil ca un cerc sa aiba lungime??? ce rahat mai e si asta?

 

au inlocuit propozitie cu enunt, compuneti un enunt, scrieti trei enunturi, acum circumferinta s-a transformat in lungime?

 

 



#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 11 aprilie 2018 - 19:22

Circumferința este lungimea unui cerc. Probabil să nu le ceară circumferința, le-a cerut lungimea cercului. Același lucru, dar exprimat mai pentru clasele mici.



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 aprilie 2018 - 19:22

Hai mai, Pepco e lungimea circumferintei cercului pe scurt lungimea cercului. L = 2πr

Asa am invatat si noi, nu e nimic suspect.

 

Definitia lungimii e complexa:

 

 Mărime fizică fundamentală care exprimă întinderea spațială a corpurilor sau fenomenelor; distanța dintre două puncte; dimensiunea cea mai mare a unui corp sau a unei suprafețe plane dreptunghiulare.

 

Na, si distanta aia o parcurgi in cerc, nimic greu de inteles.

 

Da, au inlocuit propozitie cu enunt tocmai ca sa nu zapaceasca copiii mai tarziu, sa fie familiarizaati cu diferenta intre propozitie si enunt. Ca propozitia poate fi formata doar dintr-un subiect si un predicat. Enuntul e mai complex.

 

Ca la gramatica vor invata ca fraza este alcatuita din mai multe propozitii si la analiza sintactica a frazei vor avea propozitie predicativa, propozitie atributiva etc,



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 aprilie 2018 - 19:27

Notiunea de lungime a cercului poate fi explicata mai usor unui elev de a 3-a. Imagineaza-ti cercul facut din sfoara, tai intr-un loc si intinzi sfoara in linie dreapta. Aceea este lungimea cercului, mai babeste. Circumferinta va fi folosita si mai tarziu, atat la geometria plana - cerc, cat si la cea in spatiu - sfera.



#5
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 aprilie 2018 - 19:30

lungimea circumferintei, strutocamila.

 

cand ne masuram bustul sau talia, pentru sutien sau rochie, asa vorbim, cu lungimea circumferintei? n-am vorbit niciodata asa si nici n-o s-o fac. nici n-am invatat asa ceva vreodata.

 

de dragul simplificarii, trebuie sa acceptam toate cacaturile?

 

tot mai mult mi se pare ca tara ii vrea prosti. prosti, usor de supus si de condus.



#6
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 aprilie 2018 - 19:33

Notiunea de lungime a cercului poate fi explicata mai usor unui elev de a 3-a. Imagineaza-ti cercul facut din sfoara, tai intr-un loc si intinzi sfoara in linie dreapta. Aceea este lungimea cercului, mai babeste. Circumferinta va fi folosita si mai tarziu, atat la geometria plana - cerc, cat si la cea in spatiu - sfera.

 

CorinaDani, pe mine nu ma intereseaza asa ceva. pentru mine, corpurile rotunde, sferice, nu au lungime, au circumferinta.

 

cum ar fi sa ne intrebam unele pe altele, ce lungime are bustul tau, draga?

 

sau pentru caciuli, care e lungimea capului?

 

suna a prostie.



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 aprilie 2018 - 19:35

sau alt exemplu, ai un creion cu corpul cilindric, cu o lungime adevarata de 10 cm si... ce? de 3 cm, sa zic, daca nu folosesti circumferinta, ci tot lungime?

 

de ce tre' sa ne batem singuri cuie in talpi, in ideea ca le scoatem ulterior? nu-i mai usor sa folosim corect termenii din prima?



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 aprilie 2018 - 21:45

sau alt exemplu, ai un creion cu corpul cilindric, cu o lungime adevarata de 10 cm si... ce? de 3 cm, sa zic, daca nu folosesti circumferinta, ci tot lungime?

 

de ce tre' sa ne batem singuri cuie in talpi, in ideea ca le scoatem ulterior? nu-i mai usor sa folosim corect termenii din prima?

 

In geometrie astia sunt termenii corecti. Si notarile sunt standard. Si la cerc circumferinta se noteza cu L de la lungime nu cu C, de aceea li se explica copiilor ca lungimea cercului = circumferinta sau le mai spune lungimea circumferintei ca s-ai obisnuiasca cu termenii. Sa inteleaga  ce inseamna L.

 

Pfui, iti bati cuie in pantofi de pomana. Aia de-i zici tu lungime la creion e inaltime.

Zau daca am auzit ca la corpurile geometrice rotunde sa se calculeze lungimi-circumferinte. Ai inaltimi, generatoare, raze, arii, volume.



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 aprilie 2018 - 22:14

Pfui, iti bati cuie in pantofi de pomana. Aia de-i zici tu lungime la creion e inaltime.

Zau daca am auzit ca la corpurile geometrice rotunde sa se calculeze lungimi-circumferinte. Ai inaltimi, generatoare, raze, arii, volume.

 

nu e inaltime, e lungime toata ziua. un creion e lung/scurt, nu inalt/scund.

 

n-ai auzit, zici? cu asta lucreaza Alex acum la scoala. probleme cu lungime, latime, perimetru, semiperimetru, de-am ametit. perimetrul triunghiului echilateral si lungimea cercului. si notiunea de poligon, care include tot ce este format din linii drepte inchise.

 

oricum, am intrebat pe cineva de meserie, care m-a pus scurt la punct: sunt tuta eu, exista lungimea cercului sau lungimea circumferintei cercului, e ceva banal si sigur am invatat, dar nu-mi aduc eu aminte.

 

ma impusc.



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 aprilie 2018 - 22:55

Pepco nu ma mai lua cu "n-ai auzit, zici?" trage aer in piept si sa revedem cateva notiuni:

 

trebuie sa poti face diferenta dintre figuri geometrice si corpuri geometrice. 

 

figuri geometrice (sunt bidimensionale): patrat, triunghiu, dreptunghi, cerc, poligon, trapez, hexagon etc . Si au unghiuri si arii si perimetre si lungimi si latimi, raza, diamteru, inaltimi pe la triunghi, paralelograme

 

corpuri geometrice (sunt in spatiiu): paralelipiped, sfera, cub, con, prisma, cilindru etc astea nu au lungimi si latimi, au laturi si inaltimi, arii, volume, perimetrul bazelor etc.

 

Un creion nu e o figura geometrica e un corp geometric, un fel de cilindru, piramida. Nu are lungime are inaltime si niste laturi. Geometric asa e. La asta m-am referit.

Ca ii zici tu in vorbirea de toate zilele ca-i scurt sau lung e una, dar geometric are inaltime.

Si inaltimea nu il are ca antonim pe scund. E doar perpendiculara dusa din varful corpului geometric pe baza.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -