Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce parere aveti de acest prenume?


45 raspunsuri la acest subiect

#1
Jezebelle

Jezebelle

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 08 aprilie 2018 - 00:10

Desi nu ma omor dupa moda de a pune nume straine si dupa majoritatea numelor straine, mi se pare ca si numele romanesti sunt destul de putine si au devenit prea uzate, de aceea ma gandesc sa ii pun fetitei mele numele Belle. Imi place mai mult Jezebel sau Jezebelle dar are conotatii negative (in engleza este folosit peiorativ pentru o femeie usoara si Jezebel e un personaj foarte negativ in Biblie). Stiu si de varianta Isabel, Isabela, dar nu imi place aceasta varianta din cauza fetelor/femeilor cu acest nume din generatia mea, literalmente toate pe care le-am cunoscut sunt niste sclifosite, la fel si Biancele. Stiu ca e cam aiurea sa generalizez asa dar ce sa-i faci, cred ca toti avem impresii de-astea despre un nume sau altul. De aceea ma gandeam la varianta mai scurta Belle. Mi se pare finut, frumos, elegant, sofisticat, si nu am auzit pe nimeni in Romania cu numele asta. 

Voua cum vi se pare?


Editat de Jezebelle, 08 aprilie 2018 - 14:35 .


#2
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 08 aprilie 2018 - 13:05

In România mi se pare pretentios, cu orice pret sa se distinga. In Franta cunosc pe cineva, Sybelle. Tipa nu e o frumusete, nu pot sa-mi imaginez tot ce a trebuit sa auda din partea celor care doreau sa faca misto de ea.



#3
Jezebelle

Jezebelle

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 08 aprilie 2018 - 14:33

In România mi se pare pretentios, cu orice pret sa se distinga. In Franta cunosc pe cineva, Sybelle. Tipa nu e o frumusete, nu pot sa-mi imaginez tot ce a trebuit sa auda din partea celor care doreau sa faca misto de ea.

 

Cam asta e si retinerea mea, Belle = frumoasa in franceza, dar ce ma fac daca fetita mea nu e o frumusete (Desi daca va semana cu parintii fara modestie ar fi :)) )? Cam aiurea. 



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 08 aprilie 2018 - 16:49

Plus ca in România marea majoritate citesc cum se scrie, deci va fi strigată de mulți Bele, poate și cu accent pus aiurea, sau in cel mai bun caz Bela. In copilărie s-ar putea sa aibă parte de miștocăreala specifica plozilor. Nu știu. Și mie îmi place jezebelle, dar e aceeași problema cu Pronunția in România. 

 

Nu știam de conotația din biblie a acestui nume. Sau te referi la filmul ăla vechi cu Bette Davis de care nu mai știe nimeni?



#5
Jezebelle

Jezebelle

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 08 aprilie 2018 - 17:06

Plus ca in România marea majoritate citesc cum se scrie, deci va fi strigată de mulți Bele, poate și cu accent pus aiurea, sau in cel mai bun caz Bela. In copilărie s-ar putea sa aibă parte de miștocăreala specifica plozilor. Nu știu. Și mie îmi place jezebelle, dar e aceeași problema cu Pronunția in România. 

 

Nu știam de conotația din biblie a acestui nume. Sau te referi la filmul ăla vechi cu Bette Davis de care nu mai știe nimeni?

 

Nu cred ca ar fi strigata Bele, am avut o colega Alice si nu ii spunea nimeni cum se citeste in romana, Bela da, mult mai probabil.

De mistocareala sincer chiar nu imi pasa, copiii mistocaresc orice, pana si comunul nume Andrei = Ardei, ciusca, etc, daca ne-am lua dupa asta nu ar mai pune nimeni alte nume in afara de cele mai comune posibile, si eu am fost mistocarita la greu pentru numele meu (Elisabeta), acum imi place. 

Jezebel este un personaj foarte negativ in biblie. De pe behinthename.com " In the Old Testament Jezebel is the evil wife of Ahab, king of Israel. After she was thrown from a window to her death her body was eaten by dogs, fulfilling Elijah's prophecy." . 



#6
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 08 aprilie 2018 - 17:06

Eu as alege o alternativa, Beate. Insa mare grija la prenume sa se potriveasca si cu numele de familie. Noi am ales la vremea respectiva un nume vechi nordic si unul romanic. 

 

Cristina



#7
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 08 aprilie 2018 - 20:27

Eu as alege o alternativa, Beate. Insa mare grija la prenume sa se potriveasca si cu numele de familie. Noi am ales la vremea respectiva un nume vechi nordic si unul romanic. 

 

Cristina

Si toti copiii pe strada ar striga-o Beata sau Betiva. Eu inclin spre opinia Letitiei, Bela. Suna mai neaos.

Da, Jezebel are conotatie de femeie malefica, fatala, ca personaje biblice sint altele mai inocente. Desi, pina la urma, in film, Bette Davis n-a fost chiar atit de ticaloasa si egoista pe cit parea la inceput.



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 08 aprilie 2018 - 23:53

Beate e un nume deci? Am crezut ca e un typo inițial. [:)]  Habar nu am cum se citește.

 

Jezebelle crezi ca nu iti pasa de mistocareala, dar dacă o să-ți vina plingind ca au ris copiii de ea, o sa iti pese, te asigur. Însă cu numele Belle nu cred ca e cazul, sint alte nume mult mai ciudate in Romania la ora actuala, așa ca eu cred ca e ok dacă iti place așa mult.



#9
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.807 mesaje

Postat 09 aprilie 2018 - 08:42

Mie nu mi se par numele romanesti asa putine ca optiune.

Belle se pare ca tot din Elizabeth deriva.

Poate o sa fie putin dificil cu scrisul, variantele : Bel, Bella, Bela. Beate nu mi se pare frumos.



#10
Jezebelle

Jezebelle

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 09 aprilie 2018 - 12:18

Beate e un nume deci? Am crezut ca e un typo inițial. [:)]  Habar nu am cum se citește.

 

Jezebelle crezi ca nu iti pasa de mistocareala, dar dacă o să-ți vina plingind ca au ris copiii de ea, o sa iti pese, te asigur. Însă cu numele Belle nu cred ca e cazul, sint alte nume mult mai ciudate in Romania la ora actuala, așa ca eu cred ca e ok dacă iti place așa mult.

 

Sigur ca imi pasa ca fetita mea sa aiba totul cat mai bun si sa evit sa ii provoc vreun detriment fara rost cum ar fi gen cu numele dar nu imi pasa la modul ca mi se pare futil sa faci gimnastica mentala sa-ti imaginezi ce ar putea sa scorneasca copiii pentru ca intotdeauna vor scorni CEVA. Pe sotul meu il cheama Cristian si au facut misto de numele lui si i l-au pocit de nici nu-ti inchipui. Pe un tip pe care il cunosc il cheama Andrei si si acum are porecla Ciusca, mie imi ziceau Elisabeata, Elisbabeta, Elizbombeta si alte rahaturi si n-am plans si nu m-a afectat emotional. Si de simplul Ana se poate face misto. Ana-Banana. Ba chiar cred ca un pic de misto poate sa-ti intareasca caracterul, in orice caz dupa parerea mea e mai bine sa aiba un nume mai deosebit decat unul banal. Decat la nume la care evident, sa nu o cheme Manuela pentru ca acum are alte conotatii(desi e un nume dragut) sau Napu Larisa, Ana Liza , chestii' de genu. 

Da, tocmai, ca Belle nu vad cum l-ar mistocari, mai ales ca acum sunt multe nume neobisnuite, si in generatia surorii mele de 14 ani au tot felul de nume si lumea s-a mai obisnuit, chiar si copiii.

Eh, ma mai gandesc. E si asta o chestie, cu ortografierea, probabil cand va trebui sa-si spuna numele prin telefon o sa trebuiasca sa-l zica pe litere tot timpul, etc. Cam inconvenient. Poate ii pun 2 nume. 

 

Din numele romanesti imi plac doar cateva. Sorana, Monica, Lavinia si altele nu imi mai vin acum in cap. 

 

Beate nu l-am auzit niciodata si da, aici misto clar, Beata. 


Editat de Jezebelle, 09 aprilie 2018 - 12:30 .



Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -