Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Christos a Inviat!


2 raspunsuri la acest subiect

#1
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 31 martie 2018 - 00:31

Isus Cristos este singura cale pentru mântuire, e singurul mijlocitor între Dumnezeu şi omenire.

 

 „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.”

„Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Cristos, care S-a dat pe Sine însuşi, ca preţ de răscumpărare pentru toţi: faptul acesta trebuia adeverit la vremea cuvenită.”

 

Cuvintul Cristos inseamna Mantuitor...si este un titlu, nu este un nume. Noi preluind aceast titlu ne declaram ca il urmam, ca ne incredem in El si in jertfa Lui si astfel suntem mantuiti de toate pacatele noastre (trecute, prezente, viitoare).

Ceea ce a înfăptuit Cristos pentru noi este primit prin credinţă, prin increderea in El. Noi nu putem cistiga, cumpara, merita aceasta favoare. Mesajul Crucii, este aceasta lucrare de impacare intre Dumnezeu si omul credincios, prin ispasire-plata pt toatee pacatele.

 

Importanta Invierii Domnului Isus consta in:

1. Domnul Isus era singurul indreptatit sa primeasca aceasta Inviere, pt ca era singurul care a trait fara pacat. Evanghelia declară că Isus Cristos a trait si a murit pentru noi. Numai cineva fara pacat, se putea califica ca fiind Mantuitor.

Născut din fecioară şi descendent al lui David, El a avut o natură umană reală, a fost supus legii lui Dumnezeu şi a fost ca noi în toate privinţele, cu excepţia păcatului.

Moartea nu a avut nici o putere asupra Lui, pentru că moartea este pedeapsa lui Dumnezeu pentru păcat. O persoana care nu are păcat, ar fi nedrept din partea lui Dumnezeu să o pedepsească veşnic -prin moarte, pentru păcat.

Domnul Isus a luat singur si de buna voie asupra Lui acuzatia pacatelor noastre si suferinta indurata pe cruce a fost pt vina noastra, nu a Lui. Aceasta nevinovatie, neprihanire e declarata prin Inviere si facand imposibila moartea.

Pacatul este incalcarea legii /vointei Lui Dumnezeu.

Cand punem voia, dorinta noastra mai presus de voia si dorinta lui Dumnezeu, pacatuim. Cand nu vrem sa-l cunoastem pe Dumnezeu -creatorul nostru, pacatuim. Cand incalcam voit legea care El ne-a dat-o , pacatuim.

Pretul pt pacatele noastre este moartea-despartirea de Dumnezeu. Domnul Isus, murind pe cruce pt pacatele noastre a platit acest pret, incat noi nu mai suntem datornici, iar la judecata suntem deja gasiti nevinovati, dar pt asta trebuie sa credem in jertfa Lui, sa ii acordam cinstea care i  se cuvine si sa incercam sa traim o viata dupa Cuvintul Domnului.

Biblia e Cuvintul lui Dumenzeu , o lumina intr-o padure intunecata, e singura cale luminata care ne duce la destinatie. Nu putem cunoaste Calea, Cuvintul lui Dumnezeu, persoana lui Dumnezeu fara sa citim si sa credem in Biblie.

 

2. Numai prin Inviere putem crede si avem dovada neccesara, ca jerfa Domnului Isus a fost accceptata de Tatal.  Astfel, noi urmam un Dumnezeu viu, nu un Dumnezeu mort...cum alte religii urmeaza. Invierea ne demonstreaza dragostea nemarginita a lui Dumnezeu, planul pt rascumparearea pacatelor si jertfa pe care Dumnezeu-insusi a facut-o pt noi.

Invierea Domnului Isus a fost reala, mormintul desi pazit a fost gasit gol, iar El a venit înapoi cu un trup în care a murit, dar un trup schimbat, care desi purta  semnele ranilor era un trup glorificat...o continuitate intre trupul pus in mormant si cel ridicat din mormint. A fost o inviere reala, vazuta de mii de martori occulari, timp de 40 de zile.

Vom sta cu totii la judecata lui Dumnezeu, pe baza faptelor noastre sau pe baza faptelor lui Cristos. Doar de noi depinde in ce ne-am pus increderea pe timpul vietii, daca am pus-o in noi, sau in Domnul Isus. Cei care pe timpul vietii nu au vrut ca viata sa o petreaca cu Dumnezeu, cu siguranta nu vor alege eternitatea...iar Dumenzeu ii va lasa dupa voia inimii lor.

Domnul Isus, prin ascultarea Cuvintului lui Dumnezeu, prin jerfa facuta si prin invierea Lui, ne sta ca exemplu viu, ca dragostea lui Dumnezeu e nemarginita si iertarea lui e eterna...noua nu ne ramine decit sa credem.

 

Ioan 6:51"trupul Meu, pe care îl voi da pentru viaţa lumii".

 

Christos a Inviat! 


Editat de michelle-usa, 31 martie 2018 - 00:33 .


#2
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 01 aprilie 2018 - 10:44

Cuvantul Hristos inseamna uns nu mantuitor , schimba tu sus si sterg apoi comentariul asta eu.


Editat de mamica11, 01 aprilie 2018 - 15:18 .


#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 aprilie 2018 - 23:30

Cuvantul Hristos inseamna uns nu mantuitor , schimba tu sus si sterg apoi comentariul asta eu.

 

Nu e nevoie sa sterg...e ok. 

 

Iti multumesc ca mi-ai citit mesajul cu atentie  [flo2] 

 

Eu stiu ca toate  titlurile mesia/mantuitor/uns (anointed) si Christ/Hristos au aceeasi semnificatie...

 

Messiah comes from the Hebrew word mashiach and means “anointed one” or “chosen one.”

The Greek equivalent is the word Christos or, in English, Christ. The name “Jesus Christ” is the same as “Jesus the Messiah.”

 

 

Domnul Isus Christos a fost uns /ales de Dumnezeu pt misiunea de a salva spiritual oamenii de sub jugul pacatului.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -