Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre Pasaport si CI


261 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 22:17

Titlu de calatorie zic si eu ca e varianta cea mai ieftina si usoara. Asta treb facut doar la Ambasada. tot la ei, cat esti acolo fa si declaratiile neccesare pt iesirea din tara(Romania)...daca mai e nevoie pt copil de 14 ani. 

la fel pt eliberarea pasaportului s-ar putea sa fie nevoie de ambii parinti sau declaratie din partea parintelui absent, nu stiu daca pt eliberarea buletinului e nevoie de asta...cand copilul are 14 ani

 

toate actele obtinute in strainatate (certificate casatorie, nastere...etc) treb apostilate la ambasada.

Eu din cite stiu un titlu de calatorie costa undeva la 50 de euro si e valabil doar pe perioada calatoriei.

 

Pasaportul costa undeva la 200 de euro, si e valabil 4 ani de zile.Si nici nu mai dureaza cum dura acum ceva timp,e gata detsul de repede(la mine nici macar o luna nu a durat).



#22
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 22:34

Din ce scrie aici e un serviciu consular gratuit : https://londra.mae.ro/node/271

E o solutie temporara care permite copilului sa ajunga in Romania unde poate sa faca cerere pentru un alt pasaport.



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 22:50

M-am uitat fugar, nu am vazut unde scrie ca nu se plateste nimic(tot ce-i posibil ca informatiile mele sa nu mai fie valabile, insa eu ma indoiesc ca acest serviciu e gratuit),insa mi-a atras atentia asta:

 

- se eliberează celor care trebuie să călătorească în România în maxim 10 zile lucrătoare (2 săptămâni) și nu dețin pașaport sau carte de identitate valabilă;



#24
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 22:58

O las pe autoarea subiectului sa citeasca tot. Poti citi si tu bineinteles...



#25
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 22:39

Titlul de calatorie e gratis, dar se elibereaza doar in baza dovezii de calatorie, pe care noi nu o avem Inca, nu am luat biletele de avion pentru la vara.

 

Din pacate nu am prea multe variante, prea multa alergatura si costuri in plus daca vreau blue card si pasaport cu domiciliul aici, asa ca o sa ne reinnoim noi ceilalti pasapoartele iar ei ii vom lua la vara titlul de calatorie si ii facem si buletinul si pasaportul cand ajungem in tara. Chiar daca corect ar fi sa ne facem pasapoarte cu domiciliul aici, legislatia nu e tocmai incurajatoare, prea multa birocratie si batai de cap. Oricum vrem sa aplicam pentru cetatenie, asa ca mai rezistam un pic cu acte romanesti, sotul déjà poate aplica anul viitor.

 

Merci frumos de sfaturi si sugestii. 



#26
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 26 martie 2018 - 10:28

Apropos de costuri, zicea cineva ca ca pasaportul costa 200eur, am vorbit cu cineva care l-a facut anul asta aici in Anglia, si scrie si pe site la ambasada, costa doar 59eur, sau 56£, depinde in ce moneda platesti, in cazul meu lire.

 



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 26 martie 2018 - 10:33

Apropos de costuri, zicea cineva ca ca pasaportul costa 200eur, am vorbit cu cineva care l-a facut anul asta aici in Anglia, si scrie si pe site la ambasada, costa doar 59eur, sau 56£, depinde in ce moneda platesti, in cazul meu lire.

Eu am platiti cum am scris mai sus,daca e nevoie ma duc sa caut chitanta...undeva la 200 de euro.

 

Preturile alea scrise de tine,sunt fara taxe consulare si alte chestiute.

Daca gasesc putin timp caurt chitanta,ca pe site.ul consulatului din Bonn nu gasesc momentan pdf cu preturile.

 

edit :M-am uitat si am platit pentru ambele pasapoarte suma asta,am gasit chitanta din 2010,96 euro pro pasaport.

 

edit 2.La aceasta taxa platita la consulat,se adauga si traducerile ,care trebuiesc facute de traducator autorizat(deci nu le faci tu ca nu sunt valabile si daca nu le ai traduse corespunzator,ti le face acolo pe loc si platesti),plus ceva hirtii d ela primarie,care si alea trebuiesc platite,cel putin aici la mine.


Editat de andacos, 26 martie 2018 - 10:53 .


#28
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 martie 2018 - 11:25

Pe 1 februarie 2017 a intrat in vigoare o lege prin care foarte multe din taxele consulare au disparut, iar altele s-au micsorat simtitor.

Andacos, probabil tu ti-ai facut pasaportul inainte de aceasta data.  Acum costa exact cat costa si in tara, adica 59 de euro.

https://www.mae.ro/node/40237



#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 26 martie 2018 - 11:56

Titlul de calatorie e gratis, dar se elibereaza doar in baza dovezii de calatorie, pe care noi nu o avem Inca, nu am luat biletele de avion pentru la vara.

 

 

Si pentru bilete de avion nu ai nevoie de pasaport/CI? Un cerc vicios! 

 

Eu am renuntat sa imi fac acte romanesti, a efectiv e prea complicat si time consuming, prea multe copii, la alte copii, traduse, apostilate, efectiv de de groaza!

 

Am fost in tara recent in citeva rinduri pentru acte de mostenire si intabulare! Doamne ce e la primaria aia! Ca nimic nu se poate face online! Iar personalul care lucreaza acolo e ingropat pur si simplu in aceste documente si copii ale documentelor, nu ma mir ca se pierd acte, ca-i asa o brambureala! Si totul dureaza sasptamini pina e gata!

 

Mickyyy nu uita ca in vara e si mai mare nebuneala, toti vin sa-si innoiasca actele!



#30
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 26 martie 2018 - 13:32

  Mickyyy nu uita ca in vara e si mai mare nebuneala, toti vin sa-si innoiasca actele!

 

Chiar asa, vezi pe situl celor de la pasapoaret daca se poate face programare pe sectorul vostru. Noi am avut programare in Dec 2016 cand am mers cu Patri ca stiau ca e perioada aglomerata. Nu mai stiu situl si nu pot cauta acum, sorry,




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -