Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre Pasaport si CI


261 raspunsuri la acest subiect

#11
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 15:04

Mianda , nu stiu desre ce vorbesti . Eu nu am avut niciodata de completat formulare pentru taxe in Romania. 

Faptul ca sunt asigurati si copiii care au domiciliul in strainatate e un lucru bun desi nucred ca merge nimeni cu copilul pe la doctori in tara daca are asigurare unde traieste . Te duci doar daca e o urgenta.

 

Daca mikky are rezidenta permanenta poate aplica pentru pasaportul britanic.



#12
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 15:20

Nu stiu daca oficial sunt rezident permanent, adica locuiesc legal aici, muncesc legal, copiii merg la scoala aici, dar nu am aplicat pentru nicio dovada de rezidenta undeva, oriunde am avut nevoie au cost suficiente extrase de cont sau facturi de utilitati, sau city council tax. Sotul e de 4 ani aici, noi o sa facem 3 in curand, dar am vazut pe unele siteuri ca trebuie minim 5 ani. Nu am o problema sa imi fac pasaport cu domiciliul aici, dar nu stiu daca legal ma "calific" pentru el.

#13
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 15:23

Collins, daca ai plecat sau urmeaza sa pleci din Romania pentru mai mult de 6 luni trebuie sa iti declari rezidenta fiscala. Gasesti o multime de discutii pe net, ANAF a facut multe sesiuni de informare. Uite un ex http://www.luizadane...osirea-romania/

#14
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 15:27

 

Mianda , nu stiu desre ce vorbesti . Eu nu am avut niciodata de completat formulare pentru taxe in Romania. 
Faptul ca sunt asigurati si copiii care au domiciliul in strainatate e un lucru bun desi nucred ca merge nimeni cu copilul pe la doctori in tara daca are asigurare unde traieste . Te duci doar daca e o urgenta.
 
Daca mikky are rezidenta permanenta poate aplica pentru pasaportul britanic.

 

Pentru cine e un lucru bun? pentru cei care administreaza banii contribuabililor romani?

Pentru cei care platesc asigurari de sanatate in UE, daca sunt necesare urgente in alt stat membru plateste asigurarea, deci nu e necesar sa ai asigurare in Romania.
In ceea ce priveste formularul cu pricina, este voba de o lege intrata nou in vigoare. Termenul limita era parca 1 martie, dar s-a amanat pentru la vara. Nu mai astiu exact ca am lasat-o balta. Initial m-a stresat cu detalii soara mea care lucreaza la taxe si impozite. Amenda e de pana la 200 de lei, asa ca am ales s-o platesc dac-o fi sa fie. Aveam un link salvat (dar a ramas pe un laptop pe care nu-l mai folosesc) cu actele necesare pentru a demonstra ca platesti taxe in alt stat. Erau multe, toate traduse si legalizate!

#15
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 15:52

Mergeti unul dintre voi cu ea in Romania si ii faceti buletin , asa e cel mai simplu Saptamana viitoare e vacanta . poate va puteti programa on-line pentru cartea e identitate.

 

Din pacate saptamana viitoare pentru ca e vacanta si urmează Pastele, preturile la biletele de avion sunt fff mari, plus ca noi muncim si ar trebui sa ne luam amandoi liber, unul ca ca sa mearga cu ea in tara si altul ca sa stea cu copiii acasa in perioada aia, plus ca ne trebuie banuiesc si procura de iesit din tara....nu e deloc simplu.

Apropos, unde se poate face in Anglia procura pentru iesit din tara? Doar la Londra la consulat, sau merge la price notar gasim prin zona? 



#16
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 15:57

Nu stiu daca oficial sunt rezident permanent, adica locuiesc legal aici, muncesc legal, copiii merg la scoala aici, dar nu am aplicat pentru nicio dovada de rezidenta undeva, oriunde am avut nevoie au cost suficiente extrase de cont sau facturi de utilitati, sau city council tax. Sotul e de 4 ani aici, noi o sa facem 3 in curand, dar am vazut pe unele siteuri ca trebuie minim 5 ani. Nu am o problema sa imi fac pasaport cu domiciliul aici, dar nu stiu daca legal ma "calific" pentru el.

 

 

Ca cetatean UE ai drept de rezidenta permanenta - pana la anu' in martie cel putin. Eu am intrebat la job centre cand ne-am mutat daca am nevoie de permis de rezidenta si au zis ca nu, deci nu stiu daca il poti obtine pentru ca legal nu ai nevoie de el.

 

Pentru a dobandi cetatenia UK este nevoie sa fi locuit aici minim 5 ani, nu pentru pasaportul CRDS.

 

 

https://www.mae.ro/node/1428

 

Puteţi beneficia de paşaport CRDS dacă sunteţi cetăţean român care are atribuit un Cod Numeric Personal şi dacă :

  • -aţi dobândit drept de şedere pentru o perioadă de cel puţin un an sau, după caz, aveţi prelungit succesiv dreptul de şedere , în decurs de un an, pe teritoriul statului respectiv; NOT APPLICABLE
  • -aţi dobândit un drept de şedere pe teritoriul statului respectiv în scopul reunificării familiale cu o persoană care are domiciliul în statul respectiv; NOT APPLICABLE
  • -aţi dobândit drept de lungă şedere sau drept de şedere permanentă; asta da, dar nu stiu cum sa demo daca UK iti zic ca poti sa stai fara sa iti dea patalama.
  • -aţi dobândit cetăţenia statului respectiv;NOT APPLICABLE

    - aveţi drept de muncă; asta da, si demo cu NINo, contract de munca etc

  • -sunteţi înscris la o instituţie privată sau publică pentru studii sau formare profesională; parca faceai master? deia iar da
  • -sunteţi posesorul unui certificat de înregistrare ori al unui document care atestă rezidenţa într-un stat membru UE sau al Spaţiului Economic European.

Cererea pentru eliberarea paşaportuli trebuie depusă personal.



#17
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 16:13

Micky, uite ce zice ingerul tau pazitor (via moi): 'spune-i lu' Micky ca trebuie sa isi scoata certificatul blue card "sunteţi posesorul unui certificat de înregistrare ori al unui document care atestă rezidenţa într-un stat membru UE sau al Spaţiului Economic European" de la Home Office ca fara el nu ai ce cauta in Ambasada ptr pasaport cu rezidenta in UK. Pe net gaseste unde trebuie sa depuna documentele ptr Home Office.'



#18
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 16:23

Merci Ioana.

 

O sa caut sa vad ce e cu blue cardul asta :).

 

Teoretic n-ar trebui sa am probleme sa il scot (contract de inchiriere valabil, contracte de munca valabile, ba chiar si studiem aici cu totii, deci pot aduce inclusiv dovada de studii), dar depinde cat dureaza, ca am cautat mai devreme, nu stiu ce card era, dar dura doua luni jumatate emiterea, ori in conditiile astea nu as mai avea timp suficient ca sa mai fac si pasapoartele.

 

 



#19
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 17:40

Mickyyy,

 

Trebuie neaparat sa vorbesti direct cu amabasada. Personal cred ca vei putea pleca cu copilul din Anglia la vara catre Romania utilizand un titlu de calatorie eliberat de ambasada romana si care se utilizeaza o singura data. Noi am eliberat asa ceva pe baza unui certificat de nastere romanesc la consulatul Romaniei la Marseille si cu acesta am putut pleca cu copilul in Romania unde i-am facut pasaport.

 

Mai culte detalii aici https://www.mae.ro/node/1426

 

Sper sa reusesti insa sa contactezi ambasada.



#20
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 22:07

Titlu de calatorie zic si eu ca e varianta cea mai ieftina si usoara. Asta treb facut doar la Ambasada. tot la ei, cat esti acolo fa si declaratiile neccesare pt iesirea din tara(Romania)...daca mai e nevoie pt copil de 14 ani. 

la fel pt eliberarea pasaportului s-ar putea sa fie nevoie de ambii parinti sau declaratie din partea parintelui absent, nu stiu daca pt eliberarea buletinului e nevoie de asta...cand copilul are 14 ani

 

toate actele obtinute in strainatate (certificate casatorie, nastere...etc) treb apostilate la ambasada.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -