Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre Pasaport si CI


261 raspunsuri la acest subiect

#251
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 04 aprilie 2018 - 11:50

da, si eu am fost chiar pe websitul asta si am vazut. desi nici una nu e sucursala de la mine din oras. am vb si cu managerul de la banca despre websitul asta si mi-a recomandat sa nu folosesc nici in alt swift decit cel ccare mi l-a dat el.

 

intre timp am primit si raspuns de la tipul de la brd valcea in care mi-a spus ca totul pare in regula si il asteapta pe tata sa faca transferul si daca el n-a pomenit de 11 digits nici eu n-am zis nimic.

asa ca, Dumenzeu cu mila...sa vedem sapt viitoare ce va mai fi.

Michelle ai reusit?



#252
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 05 aprilie 2018 - 00:22

Mi-I ia trimis astazi. .. nu a fost problema cu swiftul de 8 numere. In  2 zile ar trebui sa ii primesc . Sapt viitoare se Duce tata sa ma faca imputernicit si online. Sa ii dea Dumnezeu sanatate pt cat alearga pt mine.


Editat de michelle-usa, 05 aprilie 2018 - 00:27 .


#253
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 09 aprilie 2018 - 13:43

M-am uitat de curiozitate la transferurile pe care le fac in tara si in toate la codul swift apar cele 8 cife/litere si XXX. De aici poti transfera bani folosind IBAN-ul sau contul + codul swift (la ambele tb intoduse si datele destinatarului, altfel nu se poate face transferul). 

 

Viviana, s-au schimbat multe si in Elvetia ref.la deschiderea de conturi. Pt conturile normale tb sa ai domiciliul aici (chiar ma intrebase cineva din Romania acum cativa ani daca isi poate deschide cont aici si raspunsul colegilor mei a fost nu, fara domiciliu aici nu se poate). Sunt insa si exceptii, dar nu despre ele vorbim acum.

 

Eu am proprietati in tara, dar nu am CI (am predat-o atunci cand mi-am facut primul CRDS). Ai mei se ocupa de proprietati, asa ca le-am facut procuri, atat aici, cat si in tara (deci folosind pasaportul si permisul de rezidenta, unde apare adresa). In pasaport scrie ca am domiciliul in Elvetia, iar in partea de jos apare si CNP-ul.

 

Anul trecut mi-am reinnoit pasaportul, acum am unul biometric. A fost simplu de facut, am facut programare la Berna (eu stau in Zurich, dar cu trenul ajung in 50 de minute), m-am prezentat cu actele cerute (certificat de nastere, pasaportul vechi si permisul de rezidenta). Au luat amprentele, au facut poza, am semnat si asta a fost. Toate datele se introduc in baza de date din Romania (inainte se trimiteau prin curier diplomatic). Dupa o luna am avut pasaportul (pe site-ul ambasadei puteai vedea daca a ajuns pasaportul sau nu). M-am prezentat la consulat (fara programare), am semnat pt el (semnatura e tot digitala si merge tot in sistemul din Romania) si l-am ridicat. 

 

Aici puteti vedea ce acte se cer in Elvetia :

http://bern.mae.ro/node/762

 

Si tot pe site-ul lor mai scrie :

Atenţie! În conformitate cu Legea nr. 248/2005 art.34, cetăţeanul român care îşi stabileşte domiciliul în străinătate are obligaţia să predea actul de identitate care atestă existenţa domiciliului în România (cartea de identitate sau buletinul), emis de autorităţile române.

 

Si aici ce se cere in UK:

https://londra.mae.ro/node/846

 

Nu stiu daca ati observat, dar pe CI romaneasca nu apare data nasterii (stiu ca apare in CNP, dar autoritatile din alte tari nu stiu lucrul asta) si nici semnatura. Pe CI de aici apar amandoua, dar nu apare domiciliul (apare doar locul de origine, care nu e locul nasterii). In Elvetia nu ma pot legitima cu CI romaneasca, ci doar cu pasaportul (asta pt ca am domiciliul aici si nu in Romania...iar dovada este permisul de rezidenta, in care apare si adresa).  


Editat de Ella73, 09 aprilie 2018 - 13:49 .


#254
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 09 aprilie 2018 - 13:55

De Revelion am fost in USA si ai mei au ambii pasaport elvetian biometric, deci au obtinut viza online. Eu am fost la ambasada pt viza, unde mi-au luat si amprentele. La intrare in tara, ne-au facut poze la toti, iar lor le-au luat si amprentele (mie nu, pt ca le aveau deja in baza lor de date, de cand am aplicat pt viza). 



#255
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 19:21

Finally am primit banii!!!

a mers swiftul cu 8 numere, nu au fost problem, dar au trecut 7 zile sa ii primesc de parca au trecut oceanul cu vaporul. nu ca as fi fost in graba sa-i primesc...dar ma astept ca in wire transfer sa fie mai rapid.



#256
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 20:29

Finally am primit banii!!!

a mers swiftul cu 8 numere, nu au fost problem, dar au trecut 7 zile sa ii primesc de parca au trecut oceanul cu vaporul. nu ca as fi fost in graba sa-i primesc...dar ma astept ca in wire transfer sa fie mai rapid.

 

Plățile care le fac eu in state (la persoane fizice și nu numai) ajung in 24 de ore.

 

Cu trecutul pe cont cum a rămas?



#257
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 21:11

Plățile care le fac eu in state (la persoane fizice și nu numai) ajung in 24 de ore.

 

Cu trecutul pe cont cum a rămas?

 

din cite imi aminteam, cand am  vindut casa in Romania si am transferat banii aici, tot cu brd, sialta data cu banc post a durat f putin 2-3 zile...acum nu stiu de ce a luat asa de mult.

asta e...bine ca s-a rezolvat nu ma plang de timp.

 

in rest... ma rog la Dumnezeu sa ii dea zile lui tata...

 

sapt trecuta a dus tata la banca vreo 2 procuri de ale mele in care il imputerniceam sa imi deschida cont in numele meu...ei au zis ca le trimit la bucuresti , ia vreo 2 sapt sa primeasca raspuns...si deci sapt viitoare se duce iar la banca sa vada ce si cum...macar sa ma treaca imputernicit ,daca nu ma poate face titular...si sa faca contul si online.

 

cam asta e...



#258
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 11 aprilie 2018 - 09:06

Michelle , au fost  zile nelucratoare in Ro.



#259
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 11 aprilie 2018 - 20:17

Michelle , au fost  zile nelucratoare in Ro.


de Marti, pana Marti?

#260
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 12 aprilie 2018 - 09:00

Nu. Doar vineri, sambata , duminica si luni. Bine ca ai rezolvat. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -