Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Legea parcarii?

5 raspunsuri la acest subiect

Pepco

Pepco

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.250 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 15:02

ma poate lamuri cineva, cum este legal sa parcheze masinile in jurul blocului?

mai exact, in apropierea blocului unde locuiesc este un restaurant unde foarte des sunt tinute petreceri. cand este petrecere, este si plin de masini. soferii le parcheaza fie langa bordura, blocand coborarea de pe trotuar (acea bucata de trotuar inclinata), fie perpendicular pe trotuar (adica urca pe trotuar si dau cu spatele pana intra pe aleea care ma duce pe mine spre bloc). mi s-a intamplat sa ma intorc seara cu niste sacose incarcate de cumparaturi si sa nu am pe unde urca pe trotuar sau sa trebuiasca sa ma strecor precum soarecele pe langa masini. de dimineata nu am putut iesi de pe alee sa duc copilul la scoala tot din cauza masinilor care blocau accesul.

ce masuri pot lua? in seara aia i-am uns boului bordul cu noroi. nu-mi pare rau.

• 0

roxanaz

roxanaz

Membru VIP

• Moderators
  • 26.145 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 15:19

poti chema politia (locala) de fiecare data.

• 1

CorinaDani

CorinaDani

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.328 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 15:24

suna la politia locala, sa vina, sa constate parcarea neregulamentara, sa le dea amenzi soferilor sau sa cheme firmele care ridica masinile parcate aiurea.

mai poti face solicitare la institutia (aflata in subordinea primariei) care se ocupa de gospodarirea urbana/adminstrarea domeniului public, sa ceri montarea unor stalpisori pe trotuare/aleea de acces, astfel incat sa nu mai poata fi parcate masini in acea zona.

• 0

szivarvany

szivarvany

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 22.869 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 15:25

La noi se suna la politie, care de obicei vine si amendeaza.

Eu vreau sa stiu daca ai avut lopatica pt noroi  [:)]  Nici mie nu mi-ar fi parut rau, uneori imi vine sa iau cate un pietroi, cand se parcheaza pe tot trotuarul :(

• 0

mianda

mianda

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.079 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 15:59

ma poate lamuri cineva, cum este legal sa parcheze masinile in jurul blocului?

mai exact, in apropierea blocului unde locuiesc este un restaurant unde foarte des sunt tinute petreceri. cand este petrecere, este si plin de masini. soferii le parcheaza fie langa bordura, blocand coborarea de pe trotuar (acea bucata de trotuar inclinata), fie perpendicular pe trotuar (adica urca pe trotuar si dau cu spatele pana intra pe aleea care ma duce pe mine spre bloc). mi s-a intamplat sa ma intorc seara cu niste sacose incarcate de cumparaturi si sa nu am pe unde urca pe trotuar sau sa trebuiasca sa ma strecor precum soarecele pe langa masini. de dimineata nu am putut iesi de pe alee sa duc copilul la scoala tot din cauza masinilor care blocau accesul.

ce masuri pot lua? in seara aia i-am uns boului bordul cu noroi. nu-mi pare rau.

Sunt zone in care este permisa parcarea pe trotuar dar trebuie sa fie indicator in acest sens. In orice caz, nu se ocupa tot trotuarul, se parcheaza paralel cu strada si doar jumatate de masina va ocupa trotuarul, ramanand loc si pentru pietoni.

Nu stiu la care parte inclinata a trotuarului te referi. Daca este vorba de acea rampa pentru persoanele cu dizabilitati, inseamna ca pe acolo e si o trecere de pietoni, prin urmare, e si mai grav daca se parcheaza pe acolo.

Bordul nu aveai cum sa-l murdaresti cu noroi decat daca era decapotabila. [:)]

Si oricum, nu e o solutie. 

Solutia e sa suni la politie de fiecare data.

• 0

Pepco

Pepco

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.250 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 18:27

zapacita mai sunt, era partea din fata a masinii si am scris bord. pe unde sunt stergatoarele. un servetel am folosit.

portiunea de trotuar e aceea inclinata special pentru carucioare de copii, triciclete, scaune rulante. imi pare rau ca nu am fotografiat. erau doua masini una in spatele celeilalte, loc intre ele cat sa pui un picior, si ala intr-o balta.

ce jumatate de masina, masina suita cu totul in aleea care ma duce la scara unde stau.

Editat de Pepco, 20 martie 2018 - 18:28 .

• 0

Intrebari Panica

• Ajutor

aeinam1
    - Astăzi, 16:25

• Transpirație excesivă

andronacheari
    - Astăzi, 12:11

• Nu intelegem ce se întâmplă

kri.
    - Astăzi, 11:43

• Sangerare de implementare sau avrot spontan

k_lari1
    - Ieri, 17:09

• Sângerari

ada_al2
    - Ieri, 01:02

Grupuri

• Mamici de Iunie 2021 (Capsunele de 2021)

Anda08
    - oct 05 2020 13:44

• Mamici de Mai 2021 (Ciresele de 2021)

Anda08
    - aug 17 2020 10:58

• Mamici de Aprilie 2021 (Buburuze de 2021)

Anda08
    - iul 13 2020 07:16

• Mamici de Martie 2021 (Ghiocei de Martie)

Anda08
    - iun 16 2020 09:54

• Mamici de Februarie 2021 (Bulgarasi de Februarie 2021)

Anda08
    - mai 20 2020 08:33

Bloguri

• Test de sarcina pozitiv

dianaspe
    - Astăzi, 16:49

• Cum am aflat ca sunt insarcinata

AngieK
    - Astăzi, 08:38

• Ecografie 12 săptămâni

lavyma2
    - Astăzi, 00:20