Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Cadou la nunta

100 raspunsuri la acest subiect

mianda

mianda

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.080 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 17:16

Eu nici macar nu pot sa particip la nunta , vreau sa le dau cadou sau bani cand merg acasa . Se da tot ca la restaurant?

Ei, nu! Scazi meniul.  [:)]

• 1

Collins20

Collins20

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 17:32

Si cu ce mai raman ? Eu m-am gandit sa le dau £300. 

• 0

roxanaz

roxanaz

Membru VIP

• Moderators
  • 26.230 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 17:35

Daca tu nici nu te duci la nunta le faci exact ce cadou vrei. 

• 0

anja

anja

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.092 mesaje

Postat 10 mai 2018 - 19:25

Hai ca ma bag si eu in seama. Eu sunt nasa, la anu' in mai... Mi-e si frica sa ma duc...

In ciuda a ce zice Rox cu cateva pagini in urma, eu cred ca la nunta majoritatea mirilor si mai ales a socriior se asteapta sa scoata bani, si fac din asta o afacere. Se fac caietele cu cat a dat fiecare si ce obligatii au invitatii... mi se pare absolut grotesc...Altfel ar face o nunta mica, doar cu rudele apropiate...

Viitorii fini, imi sunt rude, pe mireasa a botezat-o mama... Mama miresei mi-e verisoara primara si o gura greu de oprit...Deci, nici nu stiu cat sa dau... Nu mai zic ca ma costa avioanele sa merg in Ro. Deja se discuta ce fel de rochie este potrivita...Nu ca mi-ar pasa, dar mamei sigur ii va pasa...

Deci, intrebarea, cat dau nasii? (Vom fi 4)

• 0

danielag

danielag

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.750 mesaje

Postat 10 mai 2018 - 19:58

Anja, partea cu caietul te-ar putea interesa în situația ipotetică în care tu ar urma să te căsătorești și ai avea pretenția să primești un cadou similar la nunta ta :). Cum ești deja măritată și sunt convinsă că și dacă n-ai fi, n-ai instaura regula cu caietul la nuntă, cu ce te deranjează că socrii sau mirii țin caiete? :)

Părerea mea e ca și a lui Rox, dai cât vrei și cât poți. Cu atât mai mult cu cât faci eforturi suplimentare să te duci la nuntă, nu văd necesar să te dai peste cap ca să pici bine la caiet :).

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 25.393 mesaje

Postat 10 mai 2018 - 20:08

Eu nu cred ca e vorba de a pica bine la caiet...

Eu inteleg foarte bine ce spune Anja, e vorba efectiv de birfa de dupa...

Noi suntem rupti de ralitatea romaneasca in ce priveste traditia asta a nuntilor(ma scuzati ca folosesc pluralul , insa vad ca majoritatea celor cu dileme privin din afara granitelor romanesti), eu am fost la nunta pretentioasa ,la castel ,aici in Germnaia si am dat 50 de euro,pentru ca mi s.a spus ca 100 e prea mult...nu suntem din familie.

Sigur ca nu am dat exemplu sa compar,insa nu pricep si pace de ce trebuie sa dai o anumita suma,ca sa nu faci discutii, sa nu-ti pui familia din Romania in anumite situatii penibile.

Anja,fratele meu cred ca pune mai mult de 1000 de euro la nunta...nunta la cort,nu in Bucuresti,3 persoane.Am sa te tin la curent...oricum e in septembrie,iar eu/noi nu sunt atit de sigura ca ma voi duce,desi ideea de reuniune a familiei largite,e drept ca ma tenteaza.

Editat de andacos, 10 mai 2018 - 20:23 .

• 0

anja

anja

Membru senior

• Membri
  • 3.092 mesaje

Postat 10 mai 2018 - 20:20

Daniela, asa cum zice si Andacos, e vorba de barfa, si mai ales ca ai mei se viziteaza des cu parintii/bunicii... si cum zisei, soacra este in categoria oameni dificili...

Jur, ca am auzit tot felul de discutii despre cat a dat unul sau altul. ..Deci  mi-e frica de caiet.:))))

Mie nu imi pasa nici cat negru sub unghie ce zice lumea, dar mamei da.

Deja mama mi-a zis ca spera ca imi iau rochie lunga, ca altfel ce-o sa zica neamu' :))))) Aici deja m-a cam enervat, ca doar nu imi iau rochie dupa cum zice neamu':)))

Andacos, mai mult de 1000E...offff...

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • 25.393 mesaje

Postat 10 mai 2018 - 20:26

Andacos, mai mult de 1000E...offff...

Da...se vehiculeaza niste sume in calitate de nasi(asta pe linga cel putin 2-3 toalete pentru nasa)de pe mine ma apuca groaza,sincer!!!!

Asta  e motivul pentru care nu am cununat niciodata in Romania...In Germania am fost "nasa"dar are o cu totul alta conotatie fata de termenul romanesc.

• 0

valentinag

valentinag

Membru senior

• Membri
  • 4.875 mesaje

Postat 11 mai 2018 - 08:58

La nunta la care am fost anul trecut, nasii au dat 1000E, ca au de unde si asa au vrut ei!

Noi cand am cununat acum 100 de ani, am dat aproape ca niste meseni obisnuiti, ca asa ne-am inteles! Bineinteles le-am cumparat lumanarile, buchete, coronita miresei am platit-o tot noi! La biserica am platit tot noi,ca asa e obiceiul!

La mine la nunta, nasii au dat bani ca orice mesean si au platit la biserica, atat!

Depinde de ceea ce discutati, te cunun de placere sau cu fala!

Mai este o categorie de miri, care au pretentia sa le faca parintii nunta, sa le cumpere fix ce tzoale vor ei, chiar daca nici parintii nu au din ce! Cunosc pe cineva, care a facut credit la banca, sa-i faca nunta copilului! Mireasa a vrut rochie cu trena de 6000 lei, ginerele costum de 5000! plus restul, flori, poze, restaurant, formatie, etc...

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 15.171 mesaje

Postat 11 mai 2018 - 15:32

Anja are dreptate sa ii fie groaza de birfa de dupa, avind in vedere ca are rude apropiate care ramin acolo dupa nunta. Eu ani de zile mi-am dorit cind ma duc in Romania sa stau la hotel, toata lumea stie cit de "spatioase" sint apartamentele vechi romanesti! Nu s-a putut din cauza birfei care s-ar fi iscat intre rude/vecini si la care ai mei nu vroiau sa faca fata! Ei preferau sa se certe la cutite cu mine pe chestia asta, decit sa se certe cu birfitorii. Asa ca am renuntat, mergeam si stateam claie peste gramada, cu un singur veceu in toata casa, samd. 

In septembrie ma duc si eu la o nunta in bucuresti, la niste rude indepartate. Le-am spus din start ca stau la hotel si au inceput sa insiste sa stau la ei, crezind ca nu stau ca sa nu-i deranjez, cind defapt nu stau ca sa nu ma deranjeze ei pe mine! [:)]

Mirii sint canadiano-americani (cu parinti romani stabiliti in Canada - el, ea e americanca) si invita doar rudele, asa ca vom da £300. Daca nu or sa le placa, tough! N-au cui sa ma birfeasca! [clo]

• 0

Intrebari Panica

• Fetita 1 an

Dana00
    - Astăzi, 16:09

• Morfologia de Trimestru 3

adeeeee
    - Astăzi, 15:17

• Buna ziua

sellagabi
    - Astăzi, 08:24

• Picioruse vinete?

Andre0
    - Ieri, 21:18

• Mănâncă suficient?!

ionela257
    - Ieri, 17:49

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Iarna si bebe

Aura2020
    - Astăzi, 10:17

• Prima sarcina

Mclau23
    - Astăzi, 08:31