Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cadou la nunta


100 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 martie 2018 - 14:19

daca masa e de mare lux, pretul "la cort" poate fi mai mare decat un restaurant oarecare cu meniu standard.

 

Am inteles!

 

 

Mai am o intrebare ciudata poate,pe cine intrebi cit a costat meniul,ca nu prea cred ca-i intrebi pe miri?


Editat de andacos, 19 martie 2018 - 16:00 .


#22
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 19 martie 2018 - 15:44

Am inteles!

 

 

Mai am o intrebare ciudata poate,pe cine intrebi cit a costat meniul,ca nz örea cref ca-i intrebi pe miri?

Ii intrebi pe socri :)  sau afli cat este meniul de nunta la restaurantul respectiv (multe restaurante au ofertele listate pe net).



#23
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 19 martie 2018 - 18:39

Treaba cu nuntile in Romania e asa: mirii in general nu-si permit costul integral al nuntii din buzunar. Si atunci este o conventie sociala ca invitatii sa dea un dar care sa acopere costul nuntii si eventual sa ramana mirilor si ceva in plus.

 

Aici cu cat sa ramana in plus e in functie de gradul de apropiere fata de miri si de posibilitatile invitatilor.

 

E considerat de bun simt sa acoperi cota parte ce iti revine din costul nuntii. Daca nu ai posibilitatea asta mai bine inventezi o scuza si nu participi si eventual trimiti un cadou mai mult sau mai putin simbolic.

 

In ultimii ani costul nuntilor din Romania a explodat: pe langa meniul la restaurant, DG si eventual formatie (multe nunti au si-si, formatia are cateva aparitii si in rest se ocupa DG-ul, dar sunt si nunti cu mai multe formatii), mai costa aranjamentele florale, foto-video, tortul, organizatorul de nunti, diverse momente create (ex porumbei lansati, foc de artificii, moment de muzica de camera).



#24
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 martie 2018 - 18:52

După mine treaba e simplă: dacă mirii nu au posibilități nu angajează două-trei formații, foc de artificii, porumbei și ce se mai face ca să fii în trend, că doar e treaba mesenilor  să acopere toate cheltuielile :).



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 martie 2018 - 19:12

Ii intrebi pe socri :)  sau afli cat este meniul de nunta la restaurantul respectiv (multe restaurante au ofertele listate pe net).

Mersi,nu am stiut ca se poate vedea costul meniului,bine,banuiesc ca in cazul nuntii la cort nu e cazul...

 

Daniela,perfect de acord cu tine!

 

Oricum discutia e informativa,banuiesc ca personal nu voi intreba cit costa meniul(nu cred ca va fi mai mult decit spunea Pepco anterior),insa nici nu ma interesa prea tare presiunea celorlalti.



#26
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 19 martie 2018 - 19:15

Pai da, ca invitat poti sa spui asa: eu dau echivalentul meniului si ceva peste. E treaba mirilor daca acel ceva vor sa-l cheltuiasca dupa nunta sau pe porumbei, limuzina, artificii, rochie de designer, etc.



#27
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 martie 2018 - 20:57

Viviana,pretul menium´lui difera mult intre restaurant si nunta la cort?

 

Am si eu o nunta la sfirsitul lui septembrie ,cununa fratele meu,si ma gindeam ca undeva la 2-300 euro!!!

 

 

editez, 250-300 euro.

Nu cred. Pretul difera in functie de stelele restaurantului, de ce anume se alege in meniu de bautura - la unele restaurante se poate veni cu bautura de acasa, restaurantul punand la dispozitie doar apa minerala.



#28
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 19 martie 2018 - 21:43

Mie mi se pare un pic cam obraznicut sa zic asa...daca mirii nu isi permit sa acopere costul nuntii, mie mi -s-ar parea de bun simt sa aiba o nunta mai modesta. Nu vad unde scrie ca nuntile trebuie neparat facuta dupa un anumit fason chit ca iti permiti sau nu si arunci costurile in carca mesenilor?

 

Eu sint de parere ca ceea ca cindva a fost un obicei de bun simt (sa aiba mirii un inceput auspicios si sa fie un real ajutor) a travesat strada si a devenit o afacere cam indrazneata cu buzunarul musafirilor.



#29
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 martie 2018 - 22:23

Paradoxul e ca nici macar nu e o afacere, fie ea o nunta modesta sau nu.

E doar pentru fala mirilor si a familiilor lor.



#30
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 17:12

Eu nici macar nu pot sa particip la nunta , vreau sa le dau cadou sau bani cand merg acasa . Se da tot ca la restaurant?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -