Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Minuni de Decembrie 2018 (Mamici de Decembrie 2018)

sarcina gravida decembrie 2018

148 raspunsuri la acest subiect

#31
M_Irene

M_Irene
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 18 aprilie 2018 - 11:13

Bună!

 

Tocmai am fost la dr. Bebe e bine, sarcina în evoluție, la eco s-a văzut activitatea cardiacă și vârsta e de 6 săptămâni și 2 zile. Mi-a recoltat și analize. Următoarea vizită peste 2 săptămâni. 

 

Voi la ce medici/spitale mergeți? 



#32
Cristiana191

Cristiana191
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 18 aprilie 2018 - 17:20

Buna, ma.alatur si eu voua :), astazi am fost la control avem cam 6 saptamani , DPN 12 decembrie, ca simptome ma simt balonata si am niste dureri prin burta. Sunt la prima sarcina si sunt putin speriata deoarece mi s-a spus ca am uterul mic si e si retrovers. Mi s-a dat sa iau acid folic si Utrogestan deocamdata. Sper sa fie ok ...avem emotii pana data viitoare:)

 20180418_181728.jpg



#33
Sona11

Sona11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 18 aprilie 2018 - 20:23

Bine ai venit Cristiana! :) Incearca sa nu te stresezi, daca e sa fie bebe, o sa fie :). Eu m-am linistit psihologic. Am insa am tot felul de intepaturi si durerile asemanatoare CM s-au mai redus ca si frecventa dar sunt mai intense ca durere, in special cand stau jos sau cand stau prea mult in picioare. 

Irene, eu sunt din Sibiu, merg la un cabinet privat dar vreau sa nasc la public. 

Ce fel de analize ti-a recomandat medicul ginecolog? Mie medicul de fam mi-a dat grup sanguin RH/ABo, VDRL, AG HBS, glicemie, HIV, hemoleucograma completa, sumar de urina. La gine o sa ajung miercuri in 25 aprilie. 



#34
Adriana1411

Adriana1411

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 18 aprilie 2018 - 20:57

Buna, Irene, ma bucur mult ca bebele e bine :) eu ma aflu in Alba Iulia, la ginecolog la privat (Gynlife), nasterea cel mai probabil la spitalul municipal din Sebes, cu acelasi dr. ginecolog.

 

Cristiana, bine ai venit si felicitari! :) sa stii ca si eu mi-am facut tot fel de ganduri, insa m-am linistit, pana nu ajungem la urmatorul control nu are rost sa ne panicam singure. Tin pumnii sa fie bine. Eu pe 27.04 vreau sa merg. Momentan am si eu 6 sapt. si 2 zile, si continui cu acid folic si Arefam (pe lunea viitoare ar trebui sa primesc si rezultatele testului PAP).



#35
Adriana1411

Adriana1411

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 18 aprilie 2018 - 20:59

Cristiana, oare ai atasat poza cu eco? Mie nu imi apare, doar "20180418_181728.jpg", si nu se poate da click



#36
M_Irene

M_Irene
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 19 aprilie 2018 - 06:19

Bun venit, Cristiana! Ai încredere ca bebe va fi bine, liniștea mamei e cea mai importanta de multe ori.

 

Sonia, cam aceleași analize am făcut și eu, plus PAPp care a ieșit ok și examen de secreție. În plus eu trebuie sa ajung și la endocrinologie pentru ca am tiroidita Hashimoto. 

Nu iau decât acid folic.

La începutul lunii iunie fac eco de translucenta nucala și cu o săptămână înainte bitest ul. 

 

Eu sunt din București și merg la Filantropia. 

 



#37
Cristiana191

Cristiana191
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 aprilie 2018 - 09:12

Deocamdata nu mi s-a dat sa fac nici un fel de analize... a spus sa asteptam pana la urmatorul control care va fi in 3.05, pana atunci incerc sa fiu cat pot de calma...

Sper ca de data asta am atasat si poza.

Eu sunt din Oradea:)



#38
Adriana1411

Adriana1411

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 19 aprilie 2018 - 19:11

Buna Cristiana,

Nici acum nu cred ca s-a atasat poza :(

Nu iti face griji, o sa treaca repede timpul pana la urmatorul control. Nici mie nu mi-a dat sa fac analize, doar dupa urmatoarea programare, daca e totul in regula. Mi-a spus doar sa continui cu acid folic si Arefam (am inceput sa le iau din 05.04). Tin pumnii sa fie bine si la mine, si la tine :)

Eu am zis ca o sa imi ocup timpul cu munca, cu carti, cu plimbari daca e vreme frumoasa :) si mult somn. Parca asa trec mai repede zilele pana la control.



#39
Iuliana54

Iuliana54
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 20 aprilie 2018 - 12:55

Buna mamici si viitoare mamici ma alatur si eu voua sunt o viitoare mamica de bebe 3 speram la o fetita si avem data probabila pe 13 Decembrie.Felicitarii tuturor mamicilor si sarcina usoara!



#40
Adriana1411

Adriana1411

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 20 aprilie 2018 - 16:22

Buna, Iuliana! Multumim frumos :) Felicitari! Si eu sper la o fetita, dar la mine e prima sarcina. Insa inainte de toate, sper sa fie totul bine la urmatorul control :)





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2018

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -