Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Abuzul emotional


14 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 18:22

Cu cit mama se bagă mai mult între ei, sunind  la poliție de exemplu , cu atit se îndepărtează mai tare de fata. Garantat.



#12
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 22:28

Este un cliseu cu acesti abuzatori , indepartarea prietenilor, a familei, fara job , colegi sau alte contacte. Da, la 18 ani esti matur, pe hartie, dar copilul trebuie sa l ajuti chiar daca are 17 sau 23 ani, maturitatea asta nu vine peste noapte.

Solutii ar fi ca cei care asista la aceste scene sa aiba initiativa si sa denunte la politie sau familia sa incerce sa o ia de langa el si daca e asa grav rupt contactul cu acesta ( lucru greu realizabil, dar nu imposibil). Fata la presiune sau insintente, se poate si mai mult indeparta, cum remarca si Letitia.

 

Multa putere



#13
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 22:28

Dubla


Editat de Judoka02, 18 februarie 2018 - 22:29 .


#14
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 20 februarie 2018 - 11:00

Prietenii care te-au sunat si ti-au povestit de agresiuni ar putea reclama la politie, fiind martori directi (am inteles ca au vazut diverse scene). Asta daca vor sa se bage, ca poate prefera sa stea deoparte, de frica baiatului.

Si cred ca cel mai important ar fi sa dea fata o declaratie, fiind direct implicata. Atata timp cat nu vrea, e cam greu. Trebuie sa apara un "click" in mintea ei, sa o determine sa iasa din acest tip de relatie. 

De cand e cu el? Asa a fost de la inceput, bataus, abuzuri? Sau s-a prefacut la inceputuri pt a o atrage langa el? Vreau sa cred ca nu a avut un astfel de model in familie, acasa...

 

Imi pare rau... 



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 20 februarie 2018 - 11:44

alexabela, ce stiti voi parintii despre partenerul fiicei voastre ? e roman sau nu ? e de-o varsta cu fiica ta, mai mare, mai mic ?

ii cunoasteti familia, puteti lua legatura cu parintii lui, cu fratii/surorile (daca are) ? din ce fel de familie provine el, cu ce se ocupa, in ce imprejurari a facut cunostinta cu fata voastra, cu ce a fermecat-o in asa masura incat sa-l urmeze orbeste in alta tara ?

 

din ce povestesti, tot ce face el este tipic unui abuzator, incearca sa-si izoleze si sa-si supuna victima. in curand o va abuza fizic, din ce in ce mai mult.

 

e greu sa dai sfaturi cand esti doar un simplu observator, pare ireal ce povestesti, ca intr-un film de groaza.

nu stiu ce as face daca as fi in locul tau, pot doar sa-mi imaginez ca este cumplit sa treci prin asa ceva.

 

dar nici sa stai degeaba si sa astepti nu este o optiune, trebuie sa faci ceva, orice.

ia din nou legatura cu acei prieteni, sau mai bine du-te din nou in germania, stai de vorba cu ei, convinge-i sa te ajute cumva, sa reusesti sa-ti scoti fiica din acel mediu si din aceasta relatie toxica si abuziva.

timpul curge, si o face in defavoarea fiicei tale.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -