Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Abuzul emotional


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Alexabela77

Alexabela77
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 februarie 2018 - 19:16

Sunt coplesita de ganduri si emotii , incerc sa fac fata unei situatii in care sunt doar spectator , un spectator cu sufletul facut farame. Sunt mama unei fete de 22 de ani , o fată inteligentă, o fata care are aproape tot ceea ce si -ar putea dori un copil de varsta ei , dar care sta si accepta sa fie abuzată psihic si fizic de prietenul ei cu care s-a mutat de mai bine de  2 ani de zile . Am avut aceasta bănuială de multe ori , am incercat sa discut cu fiica mea si am incercat sa ii explic ca nu e normal si cu cat ii accepta mai mult cu atat o sa sufere mai tare. A incercat sa minimalizele orice situatie prin care a trecut si de care eu am aflat , i-a cautat scuze de fiecare data si a inceput sa se indeparteze usor , pana aproape ca nu mai vorbeam  deloc . Am crezut ca greșesc  încercând sa ii deschid ochii si din dorinta de a o avea aproape nu am mai comentat nimic de prietenul ei . De curand insa , de vreo trei săptămâni, am primit un telefon de la cineva apropiat nouă , care a inceput sa ne povesteasca ca toti apropiatii fiicei mele și prietenului ei ,  stiu si asista la toate scenele de gelozie , crizele de nervi si chiar la unele faze in care a fost abuzata fizic. Am sunat-o pe fiica noastră din nou (am uitat sa mentionez ca sunt plecati din tara ) , i-am adus la cunostinta tot ce am aflat , din nou am incercat sa o convingem ca nu este normala o astfel de relatie , i-am spus din nou ca are tot sprijinul nostru daca doreste sa renunțe la aceasta relație bolnava , dar i-am spus si ca daca nu înțelege nu vom mai fi alaturi de ea la nici un eveniment care va avea loc in viata ei. Am asteptat mai bine de o săptămână , ca baiatul respectiv sa aiba o reactie , sa sune , sa trimita un mesaj ceva  , dar nu am primit nimic .Am fost urmatoarea saptamana, in Germania unde ei locuiesc acum , dar spre surprinderea mea , au preferat sa plece de acasă , au dormit pe la prieteni , prin mașină ,  oriunde au putut pentru a nu ne intalni. Am sunat-o din nou pe fiica mea cand am vazut ca se ascund , am avut aceleasi discutii cu ea , noi incercam sa o convingem pe ea ca nu este bine , ea pe noi ca nu este adevarat nimic din ce am auzit ,sau ca este problema lor ce ce intampla intre ei si noi sa ne vedem de viata noastra. Am intrebat toti prietenii care au spus pana atunci , mi-au confirmat toti, și totuși ea sustine ca este fericită . Am plecat din Germania cu sufletul rupt in mii de bucăți. I-am spus ca nu mai intervin , dar ca nici nu mai sustin relatia lor sub nici o formă,  ca daca doreste are in continuare sprijinul nostru , dar ca financiar nu o mai sprijinim. Saptamana aceasta mi-a trimis un mesaj sa ii incarc telefonul , ca nu mai are credit si m-a anuntat scurt ca se si muta de unde stateau pana atunci. Nu i-am mai incarcat telefonul desi mor cate un pic de griji si de ganduri , dar nu dorim sa continuam sa o sprijinim doar cu bani .Cum am menționat aproape tot ce avea nevoie ne cerea noua , mai are un an de facultate dar l-a înghețat, la munca nu o mai lasă , prieteni nu mai are și nici noi nu stim cum sa ne mai comportam cu ea si ce sa facem de acum inainte . Dacă sunteți in măsură , ajutați -ma cu cateva sfaturi. Ce sa fac ? Sa ma prefac ca totul este bine si frumos ? Cum as putea sa o fac sa vada ceea ce vedem toti? Cum sa o fac sa înțeleagă ca ceea ce crede ea ca este iubire este de fapt otravă?  Gresesc eu ? 



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 17 februarie 2018 - 21:18

Da, greșești, cred ca ești prea insistenta. Iti înțeleg îngrijorarea, dar doar spune-i ca ești alături de ea și cind e gata sa se descarce, o aștepți cu brațele deschise.

 

Despre finanțare nu știu ce sa spun. Adică are pretenția sa o finanțați, dar nu vine sa va întâlniți in Germania? Nici asta nu e normal. Ei din ce trăiesc? Numai el muncește iar ea studia? Acuma ea ce face dacă nu mai studiază? Eu i-as încarca telefonul, dacă e in primejdie și nu poate suna? As sta de vorba cu ea despre finanțare, dar nu as pune nici o întrebare despre relația lor. Îmi pare tare rău ca trebuie sa treci prin așa un coșmar . 

 

Ps. Cu cit ii spui și constringi mai tare sa îl lase pe ăla cu atit mai mare tare nu o sa te asculte și o sa facă exact invers. Asta din experiența mea personală, căci am fost pe acolo unde e fiica ta acum.


Editat de Letitia1, 18 februarie 2018 - 10:20 .


#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 17 februarie 2018 - 21:31

Eu plec de la premisa ca autoarea sau ma rog,implicarea ei in relatia fiicei,se rezuma doar la ingrijorare si discutie pe tema asta.pe tema abuzului emotional si fizic.

 

Da,eu te inteleg,mi s epare cumplit ca parinte sa stii ca propriul tau copil este abuzat emotional si fizic,si eu as fi distrusa si as face tot posibilul sa-mi scot copilul de acolo.Insa...copilul nu mai e chiar copil si pina cind nu va vrea el sa puna capat relatiei...nu o va face.Si ,desi as realiza asta,tot ca un ciine as suferi.

 

Nu,nu cred ca ai ce face,atita timp cit ea neaga o relatie abuziva,o relatie violenta,doar sa fii acolo cind va avea nevoie de tine.

 

Cu finantarea,nici eu nu stiu exact nu stiu cu ce statut e ea in Germania,cu ce se ocupa el,daca au locuit impreuna si in Romania,cum s-au descurcat financiar...ma org,aiic e ceva mai complucat ca daca voi ati sponsorizat-o intotdeauna si aucm nu o mai faceti,,,ramine exact la mina lui,a abuzatorului sa spun asa,deci va depinde si financiar de el,nu numai emotional.



#4
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 12:55

Alexabela77, atata timp cat fata ta accepta sa ramana in relatie, nu prea mai ai ce sa faci acum. E adulta, este din pacate alegerea ei. Ai vorbit atat de mult cu ea, i-ai spus, dar pe moment ea nu vede asa lucrurile, sau nu accepta realitatea, sau pur si simplu alege sa stea in aceasta relatie, si nu ai cum sa o "scoti" de acolo daca ea vrea sa ramana. Este foarte trist, dar chiar nu ai tu cum sa o convingi, de aici de unde esti. Sau sa o faci sa plece, daca ea nu vrea. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa te prefaci ca totul este OK si sa o sustii in relatie. Absolut nu!

 

Ce as face eu: i-as spune ca usa mea ramane mereu deschisa pentru ea, si oricand,daca va avea nevoie de ajutor sa iasa din relatie, voi face tot ce voi putea sa o ajut. Si as continua sa ii pun credit pe telefon ca sa poata sa ceara ajutor cand va avea nevoie. Alti bani nu i-as trimite acum  A, si m-as interesa de numerele de telefon ale agentiilor locale pentru protectia femeilor agresate si de la politie, si i le-as trimite, sa le aiba cand va avea nevoie. [Nu stiu daca nu ar fi o idee sa suni tu acolo, sa te interesezi daca ai putea face ceva mai mult, poate au dansii alte idei, dar din cate stiu, nu prea ai ce sa faci ]


Editat de DarkBendis, 18 februarie 2018 - 14:24 .


#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 13:50

Da, ai dreptate, Dark, eu as mai adaugă în plus că aș lua legătura cu partenerul sau i-as lasă un mesaj că dacă îi (mai) atinge vreun fir de par fetei mele îl denunț la poliția din Germania și cu aceia nu e de glumit, sunt serioși la denunțuri de acest gen . (Cred că așa este, nu? )



#6
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 14:17

Nu stiu care este procedura in Germania, dar din experienta proprie pot sa spun exact cum s-ar proceda in UK, daca cineva ar suna din alta tara sa anunte ca o ruda este supusa unor agresiuni din partea partenerului: politia va incerca sa vorbeasca cu persoana respectiva (posibila victima) sa afle exact despre ce este vorba. Atata timp cat singura proba este o plangere din partea unei persoane din alta localitate sau tara, care nu a fost la fata locului cand agresiunea a avut loc, sau nu a auzit cu urechile ei  ce s-a intamplat (si asadar nu e martor direct) ei nu vor putea face mai mult decat sa incerce sa afle daca intr-adevar s-a intamplat ceva. Deci tot in "curtea" fiicei va ajunge mingea, si tot de ea va depinde daca va dori sau nu sa reclame sau sa dea o declaratie. Altceva ar fi fost daca mama se afla in casa cand fata a fost agresata, sau la telefon cu ea si a auzit cu urechile ei ce s-a intamplat.

 

O alta varianta ar fi ca persoana care a auzit exact si a asistat la scenele de agresiune (fizica sau verbala) sa sune la politie si sa reclame.



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 15:29

Dar măcar ar ști că poate raspunde în fața unor autorități în caz că invineteste fata.... :(



#8
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 15:53

Da, ai dreptate, Dark, eu as mai adaugă în plus că aș lua legătura cu partenerul sau i-as lasă un mesaj că dacă îi (mai) atinge vreun fir de par fetei mele îl denunț la poliția din Germania și cu aceia nu e de glumit, sunt serioși la denunțuri de acest gen . (Cred că așa este, nu? )

 

Eu aș avea rezerve în a vorbi cu el. Pentru că el se poate întoarce și mai tare împotriva ei (am văzut cazuri) și o poate abuza și mai tare, pe motivul că ea le-a spus părinților. Dacă intervine poliția e nevoie ca ea să recunoască că este abuzată, ca poliția să poată continua cercetările, ori nu știm dacă ea va face acest lucru (cum a zis și Dark mai sus).

 

Singura abordare este cea în care îi spui că îi ești alături, îi plătești telefonul și doar atât.



#9
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 16:22

Andache, crezi ca nu stie? Stiu ei foarte bine, dar se bazeaza ca nu va reclama victima, sau ca isi va retrage plangerea, ca nu va vrea sa faca el puscarie, sa ii creeze probleme, uneori de teama ca se va razbuna, uneori ca il iubeste prea mult si spera sa se schimbe,  alteori ca "si ea e de vina, ca a facut si a dres"... Of, story of my life, atatea cazuri am vazut... atatea cazuri care nici macar nu au putut ajunge in instanta, sau daca au ajuns nu au putut duce la o condamnare....


Editat de DarkBendis, 18 februarie 2018 - 16:23 .


#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 16:58

Dar măcar ar ști că poate raspunde în fața unor autorități în caz că invineteste fata.... :(

Garantat stie...si cel ce invineteste fata si cel  a carui fata e invinetita.(editez sa spun ca ma refer la victima,ca nu realizez exact daca au vrut sa scruu fata-copil,sau fata.fatza)

 

Problema ramine la a exista o plingere...plingerea o pot face vecinii(care aud)sau cei in prezenta carora are loc agresiunea.Sigur,poate face oricune plingere,insa ma indoiesc ca daca suna mama din Romania la politie...se va organiza ceva.Sigur,nu pot spune cu siguranta ca nu...


Editat de andacos, 18 februarie 2018 - 18:27 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -