Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce m-am bucurat ca baiatul meu nu a fost ales seful elevilor


17 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 15:14

Acum 8 ani ne-am adus copilul la aceasta scoala. E o scoala britanica, privata, din sistemul Cambridge  - cu rezultate excelente. Ne-am mutat pe aceasta insula (Cipru) pentru ca sotul a fost detasat la un proiect in regiunea golfului si era mult mai simplu sa fim in zona decat sa faca naveta Olanda - Quatar.

 

La prima serbare de final de an - am asistat si la ceremonia de absolvire si asa am ascultat discursul Elevului Sef al scolii - sau asa cum i se mai spune: Head Student. 

Stateam in sala si ascultam acel discurs cu gura cascata ... alaturi de alti parinti si copii. In acel moment, Andrei ne-a spus ca cea mai mare dorinta a lui este ca ... peste ani sa fie si el Head Student...

Ma rog, elevul fusese admis deja la o facultate de prestigiu din Elvetia... iar discursul lui era despre rolul scolii, dspre cum l-au inspirat profesorii si despre ce vise are...

 

Dupa 8 ani care au trecut prea repede   - Andrei ne-a spus: voi candida pentru Head Student. Andrei, alaturi de 2 fete - au primit cele mai mari rezultate la examenele din vara - luand Platinum Cambridge Award. Pe baza acstor examene, Andrei a fost acceptat (early admission) la University of Amsterdam.

 

Si s-au anuntat alegerile pentru Head Student - cel mai prestigios (intre elevi) titlu.  La scoala lor, Head Student are camera speciala - pe etajul profesorilor, cu canapele de piele si cos de basket in el... si poarta desgur o banderola la reverul hainei ... lucru care ii impresioneaza la maxim pe copiii mici din scoala si pe fetetele dragute  - ma rog, e un nivel de prestigiu maxim intre ei.

 

Alegerile au loc asa - candidatii fac un speach pentru toti profesorii in cancelarie - si apoi - altul pentru toti elevii scolii (in jur de 700) in sala de sport. Cel mai important - se spune - e speechul in fata copiilor - pentru ca ei ofera voturi, insa, si profesorii au 25% din decizie.

Andrei a avut 3 contrandidati - cu speach-uri anoste, unde nu s-a aplaudat.

 

Andrei a vrut sa faca un speech special si total diferit. A vrut sa sparga orice tipar. A facut un speech care a inceput cu o melodie scrisa de el si cu o introducere de rap-grimming cu alti colegi care il sustin. A reusit sa convinga pe cei de la sunet - sa puna muzica lui, au venit pe scena sa danseze colege care il sustin  - si au pregatit o mica coregafie (la care au muncit multe seri)  -  ... si apoi  a facut un speech despre respect, despre sperante, despre faptul ca ei pot contrui o lume mai dreapta si despre cat de mult regreta ca va parasi aceasta scoala... In sala s-a dansat, s-a aplaudat, profesorii au fost incantati sa vada asa ceva. Ma rog, Andrei este un artist ...

 

Toti colegii l-au felicitat pe retelele sociale pentru ca era clar ca va fi ales. A doua zi a fost chemat in cancelarie, a fost invitat sa stea jos - si i s=a spus de catre directoare: Andrei ai fost votat cu 82% din voturi insa noi, profesorii am hotarat sa NU te alegem Head Student. De ce? Pentru ca tu Andrei esti un factor de destabilizare in scoala, esti prea popular  - nu ne-a placut ca elevii au dansatin loc sa stea linistiti, ca ai adus colegi raperi pe scena in loc sa fie ordine... si mai ales pentru ca ai avut camasa scoasa din pantaloni, nefiind "neat". Plus ca ai parul prea lung pentru un Head Student. 

 

Andrei a fost dezamagit  de aceasta decizie.  Eu insa am fost bucuroasa. Pentru ca mi-am dat seama ca acest titlu - Head Student nu era decat un nume. Cel mai mult m-a bucurat sa il vad muncind pentru a demonstra altora ca merita increderea lor. Cel mai mult mi-a placut originalitatea lui, a faptului ca a facut un speach cu totul si cu totul special. Ca i-a inspirat pe cei mici din sala care au venit mai apoi la ei si i-ai spus: Hei Man, orice speach pentru Head Student va fi boring de acum pentru ca tu ai setat un nou standard....

 

Ca mama, stiu ca acum in adolescenta, orice infrangere este bine venita. Acum copiii nostri se formeaza - iar fiecare batalie pierduta acum va fi una castigata mai tarziu.  

In plus, l-am incurajat sa fie intotdeauna original si creativ. Si i-am mai spus ca eu cred ca oamenii care schimba lumea sunt cei care incalca niste conventii.



#2
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 15:36

Eu nu prea inteleg de ce te-ai bucurat. Eu nu vad o infrangere, vad o nedreptate. Scoala i-a transmis, de fapt, mesajul ca nu e in regula sa fie diferit. Si justificarea legata de lungimea parului.....credeam ca doar pe la noi sunt copiii judecati dupa asta.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 15:38

Lorica - eu nu sunt genul de mama care merge la scoala sa faca scandal. Si da, aceasta e societatea in care traim. Ceea ce am vruttt sa spun este ca NU un titlu conteaza ci ceea ce poti invata dintr-o anumita lupta.  The ride. [flo2]

 

Lumea in care traim nu este ideala  - peste tot exista oameni care nu apreciaza schimbarea sau abordari speciale. Insa, asta nu trebuie sa fie scopul nostru al parintilor si cred ca e bine ca un adolescent sa invete pe cont propriu ca  - da, o scoala traditionala isi dorea o abordare traditionala. Dar ... ca fiind diferit, ii va ispira pe altii sa gandeasca diferit. 



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 15:44

[fal] [fal] [fal]

nu degeaba se spune ca britanicii sunt "scortosi"...

 

spune-i fiului tau ca si-a castigat pe veci respectul colegilor, o cota imensa de popularitate si va ramane ca un punct de referinta in istoria scolii respective, va fi pomenit peste generatii si generatii, va deveni un fel de legenda a institutiei.

sa nu puna prea mult la inima, conteaza mai mult acea banderola de la rever sau sclipirea de admiratie din ochii colegilor ?

 

motto-ul lui ar putea fi "think outside the box"



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 15:49

Da, Andrei a castigat respectul colegilor dar si pe a colegei care a fost aleasa Head Student. Ea a venit la el si i-a spus = Andrei tu esti Head Student de fapt - dar asta este ...

Acum ea si el cei mai buni prieteni si chiar am impresia ca au interese extrascolare  [pl]



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 16:13

In viaţă şi din viaţă, dăm şi rămânem, prin ceea ce lăsăm în urma noastră.



#7
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 16:18

Da, Andrei a castigat respectul colegilor dar si pe a colegei care a fost aleasa Head Student. Ea a venit la el si i-a spus = Andrei tu esti Head Student de fapt - dar asta este ...

Acum ea si el cei mai buni prieteni si chiar am impresia ca au interese extrascolare  [pl]

 

Atunci poate chiar a castigat un premiu mai mare decat titlul pe care si-l dorea, si ma bucur, dar mesajul scolii pentru el tot mi se pare unul... urat.

 

I-ai spus povestea ta cu snurul albastru? Sunt asemanatoare, si cred ca i-ar placea s-o asculte. [:)]



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 16:46

black - da, cred ca l-am batut la cap cu snurul :)  cu multi ani in urma si de multe ori, Asa sunt eu, destul de insistenta  [batcap]



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 16:57

Interesant este ca multi profesori l-au laudat pentru speech. Ce mai scortoasa e insa directoarea care are ultimul cuvant (si e italianca). E clar ca multi au gandit foarte openmided - altii insa nu.  Asta e - nu poti sa ii impresionezi pe toti si nici nu trebuie.



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 18:06

[fal] [fal] [fal]

nu degeaba se spune ca britanicii sunt "scortosi"...

 

spune-i fiului tau ca si-a castigat pe veci respectul colegilor, o cota imensa de popularitate si va ramane ca un punct de referinta in istoria scolii respective, va fi pomenit peste generatii si generatii, va deveni un fel de legenda a institutiei.

sa nu puna prea mult la inima, conteaza mai mult acea banderola de la rever sau sclipirea de admiratie din ochii colegilor ?

 

motto-ul lui ar putea fi "think outside the box"

Eu locuiesc in UK de aprope 20 de ani si te asigur ca nu e peste tot la fel, cel putin pe unde a umblat copkilul meu nu e deloc asa. Sa lasam generalizarile. Scoala de care spune MIrela e in Cipru, nu Marea Britanie.

 

Aici se spune Head Girl si Head Boy, dar cu PC-ul asta de "gen" dus la extrem nu m-as mira sa se introduca si la noi Head Student.

 

Edit: acu vad ca Mirela a scris ca cea ce se opunea era italianca nicicum britanica, deci mai usor cu generalizarile astea


Editat de Letitia1, 16 februarie 2018 - 18:09 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -