Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lipsa dragostei parintesti naste monstri

dragoste terorism arme adolescenti

137 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 17:01

. Pur și simplu nu se vrea sa se facă ceva la nivel înalt.

Parerea mea proprie si personala [:)]  e ca la nivel de individ nu se vrea ,in primul rind.

 

Ma gindesc ca ideea de a avea arma sub perna,le da impresia de putere...alta explicatie nu am la dorinta asta de a detine arme.



#32
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 18:10

Parerea mea proprie si personala [:)]  e ca la nivel de individ nu se vrea ,in primul rind.

 

Ma gindesc ca ideea de a avea arma sub perna,le da impresia de putere...alta explicatie nu am la dorinta asta de a detine arme.

 

Ai dreptate. Nici la nivel de individ nu se vrea. Și da, unora a avea arma sub perna le da impresia de securitate . O falsa impresie desigur.



#33
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 20:04

nimic nu justifica asta...dar trebuiesc cautate si cauzele: armele ,drogurile, medicatiile...lipsa parintilor...etc 

 E atat de trist . 

Intr-un fel inteleg ce vrea sa spuna Michelle, o societate isi asuma lucrurile bune dar mai ales ceva ce nu merge bine . E usor sa spui despre un copil/adolescent ca este nebun, dezaxat , cu probleme mentale , cand ai un sistem national de sanatate care ascunde mizeria sub pres in loc sa-i ajute pe acesti oameni . Crestineste , da , e datoria noastra sa ni-i asumama pe toti .Si daca baiatul asta nu ar fi avut la indemana o arma , ci un creion , nu ar fi fost atatea victime . Un american intervievat spunea ca nu armele sunt problema, daca vrei poti sa omori si cu un creion!!!!!!!!

 

Am devenit clientii unei societati a marilor companii de caritate care ne-au dezumanizat de actul caritatii in sine . Oameni care pretind ca doneaza in scopuri caritabile nu se opresc sa ajute un om in suferinta in proxima apropiere pentru ca " eu donez bani , nu vreau sa ma implic" 



#34
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 18 februarie 2018 - 21:18

Cita vreme americanii continua sa creadă ca cu un creion poți omori 17 oameni și răni alți 50 or sa se tot intimple din astea. 



#35
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 februarie 2018 - 02:26

exact asta am vrut sa spun dar nu am stiut cum sa ma exprim , ca la nivel de individ nu se vrea schimbare.

poate doar dupa acest numar f ridicat de massacre, poate  , poate multi si-au mai scchimbat opinia...dar in general f multi vor arme,vor sa se simta in control.

 

nu putem sa-i intelegem noi cei care am trait atitia ani sub dictatura, sau cei care traiti in alte tari...dar eu am inceput sa le inteleg (nu sutn de accord) mentalitate dupa atitia ani. multi au arme din tata in fiu, multi merg la vinatoare, multi vor arme ca arma are si vecinu...si tot asa diferite motive...vor sa aiba arme.

 

​si chiar daca le vor pune in ilegalitate, sunt atitea surse, numai cine nu vrea arma nu isi  cumpara. plus cele neinscrise...in veci nu vor iesi la suprafata. treb sa intelegeti asta.

nu e vorba de resemnare, pessimism  din partea mea, e realitate care  degeaba incercam sa o bagam sub pres...exista si are amploare.
 
dar problema se mai pune ca armele in amestec cu drogurile,medicatia si altele care in America sunt in floare...duce la masacrele astea.

nu stiu, dar nu  cred ca un om /tanar se gindeste dintr-o data sa omoare colegii din scoala...chiar daca are mitraliera in casa...
 
binenteles accesul la arme mai ales mitraliere...e de domeniul nebuniei. cu in cutit,sabie..orice at fi fost nu ar fi facut asa damage.

 

sper insa ca vocea tinerilor sa aiba putere si de la ei sa vina schimbarea. ei sa zica "NU "armelor si sa nu mai perpetueze acest obiccei.



#36
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 februarie 2018 - 02:34

În Australia s-a introdus controlul armelor după masacrul de la Port Arthur

 

În momentul de față toți cei care au arme în Australia sunt înregistrați și nu poți deține o armă fără să fii licențiat. Poți citi mai multe detalii aici.

 

Deci nu se vrea, nu că nu se poate.

 

Australia nu a avut si nu va avea niciodata nici pe sfert cat are America...asa ca nu se poate face comparatie.

 cum inregistrezi pe cineva care nu vrea sa fie inregistrat? sa faca perchezitie la toti, sa faca ce? 

oamenii normali se inregistreaza, dar ei chair daca sutn inregistrati nu se duc sa omoare pe nimeni, ca doar sunt normali...pe cind criminalii, bolnavii la cap...sigur ca nu isi vor declara armele, sau daca nu au vor incerca din alte surse (care exista) si tot isi vor procura una , sau 2 sau cite vrea ca  sa faca crime.

deci de cine vorbim aici?

ce solutii sunt?



#37
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 19 februarie 2018 - 08:48

Australia nu a avut si nu va avea niciodata nici pe sfert cat are America...asa ca nu se poate face comparatie.

 cum inregistrezi pe cineva care nu vrea sa fie inregistrat? sa faca perchezitie la toti, sa faca ce? 

 

 

Cand se face vanzarea de arme, magazinele care vand arme sa nu mai fie peste tot. In magazinele astea au acces si copiii ? Daca vrei sa obtii o viza de turist, sa spunem, te freaca pe toate partiile si acte peste acte, mie greu sa cred ca nu ar putea face asta si pt arme.



#38
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 19 februarie 2018 - 09:30

Un american intervievat spunea ca nu armele sunt problema, daca vrei poti sa omori si cu un creion!!!!!!!!

 

 

Teoretic da, dar cu un creion nu prea poti sa omori 17 oameni in 3 minute...



#39
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 februarie 2018 - 12:31

 

 

nu putem sa-i intelegem noi cei care am trait atitia ani sub dictatura, sau cei care traiti in alte tari...dar eu am inceput sa le inteleg (nu sutn de accord) mentalitate dupa atitia ani. multi au arme din tata in fiu, multi merg la vinatoare, multi vor arme ca arma are si vecinu...si tot asa diferite motive...vor sa aiba arme.

 

Dar nu e nimic de inteles Michelle! Si nu e vorba de noi aici pe forum, mai prostuti ca am trait sub dictatura. E vorba de intreaga lume care se uita consternata la America si se intreaba cit de splati pe creier pot fi Americanii care refuza sa vada cauza acestor nenorociri.

 

Si aici se vineaza (trebuie sa treci nu stiu cite teste sa capeti certificat de purtator de arma de vinatoare), dar una e o arma de vinatoare (o pusca pe care trebuie sa o incarci dupa fiecare foc, deci nu poti omori 17 oameni intr-un minut), alta e sa vinezi cu mitraliera. Ca sa nu mai spun ca e foarte greu spre imposibil sa cumperi arme pe internet. Baga legile astea in State si sa vezi ce se reduc shooting-urile. Da, unii nu or sa predea armele, dar macar noile generatii nu or sa aiba de unde sa le procure asa usor. Nu exista nici o scuza pentru a nu reduce cantitatea de arme care intra in tara, doar rea vointa.



#40
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 19 februarie 2018 - 12:40

cea mai mare magarie e raspunsul la asemenea orori cu "dar asa e aici" si "dar si alta data s-a intamplat".

imi place mult mult de tot reactia liceenilor care spun "we are going to be the las mass shooting". bravo lor, ei sunt cei care pot face ca lucrurile sa se miste. chiar mentiona cineva ca peste 2 ani majoritatea vor putea si vota.

nimic nu e batut in cuie pe lumea asta, mai ales la cat de repede evolueaza lucrurile.





Etichetat si cu dragoste, terorism, arme, adolescenti

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -