Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lipsa dragostei parintesti naste monstri

dragoste terorism arme adolescenti

137 raspunsuri la acest subiect

#121
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 22:10

Fleur de curand s-a tinut un referendum in county-ul in care locuiesc cu privire la ridicarea taxelor pentru sprijinirea districtului scolar. Acolo se prezentau proiectele pe care districtul scolar le avea in vedere printre care extinderea unor scoli si construirea altora. 

Si parte din prezentare erau FAQ cu reaspunsurile aferente. Una din intrebari era daca odata cu aprobarea finantarii, si implementarea proiectelor districtul scolar va renunta in sfarsit la portables. Raspunsul a fost ca finantarea ceruta era de vreo 50mil si pentru renuntarea la portables e necesar undeva peste 360mil deci nu e realizabil.

Ca sa ma explic, scolile sunt sub forma de campus. Au un core set de cladiri (clase ce au iesirea intr-o curte interna) si un sport/play ground inconjurat de gard (gard de sarma).

Si din cauza fluctuatiilor in numarul elevilor inscrisi folosesc portable clases pe care le pot inchiria de ex.

"portable classroom (also known as a demountable or relocatable classroom), is a type of portablebuilding installed at a school to temporarily and quickly provide additional classroom space where there is a shortage of capacity."

 

Nu exista ca in Romania sau alte parti o singura cladire cu n intrari cunoscute care sa fie pazite.

Ar insemna sa bagi metal detector la fiecare clasa, nu mai vobim de faptul ca aici peretii nu opresc un glont. Ori districtul scolar nu are bani sa ofere fiecarei clase o locatie permanenta si noi vorbim de securizarea a mii de scoli. Securizare care presupune practic reconstruirea completa a scolii.



#122
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 23:56

inteleg situatia specciala la madanic. dar nu peste tot e asa cu clase portabile.

 

aici  sunt clase sub forma de set de cladiri cum am pus eu poza cu scoala lui William.

eu si majoritatea parintilor spunem ca e nevoie sa se faca in gard. nu se poate ca scoala sa fie asa zona libera sa intre oricine , oricind, de oriunde.

 

cum sunt zone de case, comunitati care au gard, cu poarta ,cu cod, multe chiar au security guard la fiecare intrare...asa sa fie si la scoala. nu cred ca cineva care sta in comunitate se simte ca e ca in puscarie, doar ca au gard...cum s-a insinuat.



#123
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 martie 2018 - 00:04

sunt zone, in marile orase nu in suburbs ca cea in care stau eu...dar in zone proaste, unde sunt gangs, acolo deja s-au bagat metal detectors la intrari, si chiar s-a impus ghiozdane transparente.

 

sunt zone rurale, la ritza (unde politia e la o mare distanta), zone in are oamenii vineaza, si  msunt f familiarizati cu armele, acolo poate profesorii vor purta arme.

 

deci in fiecare district sa se faca schimbari conform necesitatilor. 



#124
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 01 martie 2018 - 02:29

inteleg situatia specciala la madanic. dar nu peste tot e asa cu clase portabile.

 

aici  sunt clase sub forma de set de cladiri cum am pus eu poza cu scoala lui William.

eu si majoritatea parintilor spunem ca e nevoie sa se faca in gard. nu se poate ca scoala sa fie asa zona libera sa intre oricine , oricind, de oriunde.

 

cum sunt zone de case, comunitati care au gard, cu poarta ,cu cod, multe chiar au security guard la fiecare intrare...asa sa fie si la scoala. nu cred ca cineva care sta in comunitate se simte ca e ca in puscarie, doar ca au gard...cum s-a insinuat.

 

Hmm, din pacate nu este o situatie speciala, ci o practica folosita destul de des de districtele scolare care au cresteri mari in enrollment si finantare care nu e pe masura.

https://www.washingt...m=.4cd9067b2647

http://www.invw.org/...mits-on-u-1441/

 

Si securizarea unei scoli nu e transformarea ei in gated community. Un gard nu opreste un atacator inarmat, doar il forteaza sa sara gardul. Ca sa te asiguri ca nu il sare iti trebuie sarma din aia cu razors. Apoi si masura asta poate fi combatuta punand ceva peste sarma aia. Si deci ca sa il opresti iti trebuie turnuri de supraveghere, cu personal inarmat ca doar nu il opresc tipand la el. Si dupa ce ajungi sa descrii metodele de "securizare" constati ca seamana extrem de mult cu o puscarie nu o scoala.



#125
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 01 martie 2018 - 02:32

sunt zone, in marile orase nu in suburbs ca cea in care stau eu...dar in zone proaste, unde sunt gangs, acolo deja s-au bagat metal detectors la intrari, si chiar s-a impus ghiozdane transparente.

 

sunt zone rurale, la ritza (unde politia e la o mare distanta), zone in are oamenii vineaza, si  msunt f familiarizati cu armele, acolo poate profesorii vor purta arme.

 

deci in fiecare district sa se faca schimbari conform necesitatilor. 

 

Ca profesorul de social studies din North Carolina care s-a baricadat in clasa si a tras focuri de arma cauzand panica printre elevi?

Mai bine nu, ca la ce munca au de facut profesorii, la cat de putin sunt platiti si ce asigurari de sanatate au cred ca inarmam viitori candidati la depresie.



#126
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 martie 2018 - 02:50

deci sa nu se inteleaga iar gresit ca promovez inarmarea in scoli....ca nu o fac...

dar citesc ce spune lumea. astia din zone f indepartate de oras,  spun ca atitia timp cat pe ei nu ii protejeaza politia, si sunt chiar ai nimanui...asta e solutia cu care au venit.

 

cat despre acel professor, eu nu stiu...nu am citit despre el.

deci indifferent de situatie sa se aleagga cu mare atentie cu ii da arma pe mana in clasa...sa se faca pregatire intensa..nu asa hotarit peste noapte.



#127
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 martie 2018 - 03:01

 

Si securizarea unei scoli nu e transformarea ei in gated community. Un gard nu opreste un atacator inarmat, doar il forteaza sa sara gardul. Ca sa te asiguri ca nu il sare iti trebuie sarma din aia cu razors. Apoi si masura asta poate fi combatuta punand ceva peste sarma aia. Si deci ca sa il opresti iti trebuie turnuri de supraveghere, cu personal inarmat ca doar nu il opresc tipand la el. Si dupa ce ajungi sa descrii metodele de "securizare" constati ca seamana extrem de mult cu o puscarie nu o scoala.

Da Madanic, ma indoiesc ca cineva poate sa sara cu usurinta in gard de 2 m. ...poate doar daca vine cu scara...ori e vreun ninja. o sa pun niste poze cu garduri de la comunitatile din jur....



#128
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 01 martie 2018 - 03:24

Da Madanic, ma indoiesc ca cineva poate sa sara cu usurinta in gard de 2 m. ...poate doar daca vine cu scara...ori e vreun ninja. o sa pun niste poze cu garduri de la comunitatile din jur....

 

2m? E nimic iti trebuie o lada si esti peste el in mai putin de 2minute. 

Si iti scapa ceva, un zid e un zid, doar sta acolo. Sa zicem ca pui o camera care sa-l monitorizeze. Fara paznic care sa monitorizeze live feed-ul, si alti paznici care sa intervina e un vax. In zece minute agresorul face victime si tu ai un zid si o inregistrare video.

Sa zicem ca pui si paznici.Pentru ca ala are AR-15, paznicii trebuie dotati si ei cu acelasi tip de arma, ca e cam aiurea sa crezi ca un paznic cu un Glock si 15 gloante face fata la un AR-15 cu 100 de gloante. 

Gloantele zboara in toate directiile, cladirile sunt facute din "sandwiched walls" sansele sunt ca vei avea victime nevinovate oricum. Mai ales ca nu poti controla pe unde intra agresorul si daca nimereste sa sara gardul pe la playground cand e recreatie poti sa iti iei adio de la securitate. 



#129
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 martie 2018 - 18:48

2m? E nimic iti trebuie o lada si esti peste el in mai putin de 2minute. 

Si iti scapa ceva, un zid e un zid, doar sta acolo. Sa zicem ca pui o camera care sa-l monitorizeze. Fara paznic care sa monitorizeze live feed-ul, si alti paznici care sa intervina e un vax. In zece minute agresorul face victime si tu ai un zid si o inregistrare video.

Sa zicem ca pui si paznici.Pentru ca ala are AR-15, paznicii trebuie dotati si ei cu acelasi tip de arma, ca e cam aiurea sa crezi ca un paznic cu un Glock si 15 gloante face fata la un AR-15 cu 100 de gloante. 

Gloantele zboara in toate directiile, cladirile sunt facute din "sandwiched walls" sansele sunt ca vei avea victime nevinovate oricum. Mai ales ca nu poti controla pe unde intra agresorul si daca nimereste sa sara gardul pe la playground cand e recreatie poti sa iti iei adio de la securitate. 

 

orice ai spune, un gard e mai mult decit nimic. si e nevoie de gard in jurul scolii.

daca comunitatile au gard, il au cu un scop si nu neaparat de frumusete...

e nevoie de o poarta sau 2 in functie de numarul copiilor , cu cod, carduri si/sau security...

nu e admis sa te plimbi prin scoala ca pe boulevard. cel putin asta e parerea mea.



#130
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 01 martie 2018 - 20:42

orice ai spune, un gard e mai mult decit nimic. si e nevoie de gard in jurul scolii.

daca comunitatile au gard, il au cu un scop si nu neaparat de frumusete...

e nevoie de o poarta sau 2 in functie de numarul copiilor , cu cod, carduri si/sau security...

nu e admis sa te plimbi prin scoala ca pe boulevard. cel putin asta e parerea mea.

 

Michelle sunt bani aruncati degeaba si cu un efect mult mai dramatic. 

Sa zicem ca pui 1-2 porti cu cod/carduri cum zici tu. Prima chestie care se va intampla e ca la prima ora a zilei se va forma aglomeratie la poarta pentru ca se creeaza un bottleneck. Un atacator poate profita de asta si folosii momentul sa ii atace. Diferenta e ca acum nu mai sunt in clase si nu mai au cum sa se ascunda si sa fuga, acuma sunt in plina bataie a pustii. Rezultat un masacru cam ca in Las Vegas.

Iti aduci aminte de atentatul terorist de la aeroportul din Belgia, exact asa s-a intamplat doar ca aia au folosit bomba, in rest pune un security check point si atacatorul va ataca inaintea lui. 

Eu nu vreau iluzia securitatii pentru copilul meu. Vreau securitate si un mediu benefic educatiei. 





Etichetat si cu dragoste, terorism, arme, adolescenti

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -