Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Invatatori de care sunteti multumiti


35 raspunsuri la acest subiect

#1
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 15:46

Propun sa numim si sa descriem in termeni pozitivi invatatorii si invatatoarele pe care ii cunoastem ca fiind oameni pregatiti si indragiti de catre copii. Incep eu, si imi doresc mult sa aflu cat mai multe si de la voi...

1. Invatatoare Gunaidin Veronica, scoala nr. 80, sector 3, Bucuresti. Acum are clasa a 4_a. Este invatatoarea fiicei mele si as caraceriza-o prin blandete, delicatete, intelepciune, bun simt, fermitate. A stiut sa stabileasca cu copiii o relatie bazata pe incredere si respect, a stiut sa inteleaga si sa managerieze problemele legate de adaptare, a stiut sa fie delicata in ceea ce priveste aspecte ce tin de partea emotionala, a gasit cele mai potrivite metode de predare fiind pe intelesul copiilor, a incurajat cooperarea. Fetita mea se simte apreciata si pusa in valoare.

2. Invatatoare Tanase Constanta, scoala nr. 86, sector 3, Bucuresti. Acum are clasa 1B. Se evidentiaza in primul rand prin efectul pe care il are asupra copiilor; acestia au zambetul pe chip in fiecare zi, sunt destinsi in timpul orelor, este cultivat jocul si prietenia intre copii. Activitatile derulate la clasa sunt realizate preponderent prin joc, organizeaza foarte multe iesiri in afara scolii cu copiii, ii scoate frecvent in aer liber, in curtea scolii. Copiii o indragesc desigur. Puteti urmari o mare parte dintre activitati pe pagina de facebook a scolii. https://m.facebook.c.../?locale2=ro_RO

 

Astept cu nerabdare si interes si referintele voastre!!



#2
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 23 februarie 2018 - 20:50

Adevarul este ca ma tot intreb...ce se intampla? Oare de ce nu spune nimeni nimic....Sa fie oare un subiect chiar atat de....neinteresant??



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 februarie 2018 - 21:15

Poate nu a fost bine observat subiectul, mie mi se pare interesant, dar deocamdată nu mă încumet sa fac recomandari, de multe ori părerile sunt subiective .

 



#4
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 08:13

Poate....desi ma intreb de cate ori a fost citit subiectul, si trecut peste el....de teama sa ne exprimam si in termeni pozitivi...

Subiectivism este in orice parere pana la urma....fiindca e personala, insa gandeste-te cati parinti cauta si isi pun intrebari...

Daca nu ne incumetam....vom bajbai cu totii in continuare si vom renunta incet, incet sa ne mai expunem opiniile.

Oricum, multumesc pentru raspuns....

Adevarul este ca si tacerea.....este un raspuns...si poate fi interpretata....subiectiv, desigur...



#5
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 09:21

Neata, n-am mai intrat pe site de...n luni...imi fac "reintrarea" aici.

Eu personal sunt incantata de Doamna baiatului meu care e in clasa a 2 a. In relatia cu copiii este super, calitatea si cantitatea informatiilor transmise catre copii este excelenta, este un pedagog foarte bun. Copiii au si copilarie. O vad ca ezita in a transmite, ferm, ceva parintilor, ezita....o inteleg insa. 



#6
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 20:33

Emanouela, e minunat ca ai revenit si apreciez ca ai dorit sa iti expui parerea si sa descrii un invatator de care esti multumita! Mi se pare extraordinar ce ai zis referitor la copilarie....Banuiesc ca baietelul tau merge cu drag la scoala si ca ii ramane suficient timp pentru principala preocupare a copiilor: JOCUL. Asa e?

Poate poti sa detaliezi si scoala sau/si numele doamnei invatatoare, astfel incat parintii interesati sa aiba o referinta completa.

Multumesc mult pentru raspuns si mult succes pe tot drumul vietii baietelului tau "norocos"! [:)]



#7
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 21:18

Multumesc!

da, ii ramane timp si chiar face si sport cate 2 ore de 3 ori pe saptamana...si nu in weekend. Temele, lui ii iau cam 30 min/zi..in medie...uneori 45 daca de mocaie si se ia si cu altele. Intelege tot din clasa, ft rar am fost nevoita sa ii explic cate ceva. Scoala e Vasile Conta , din Iasi (numele il dau in privat daca cineva doreste)....nu e o scoala de "elita"...am fugit cat am putut de tare de titlurile pompoase si scoli riguroase si cu cerinte exagerate. Cand l-am inscris la scoala (e scoala unde mama a fost invatatoare), am fost intrebata de Doamna, tocmai pe criteriu asta...mama fosta invatatoare, eu terminand o scoala cu renume...de ce vreau sa il dau acolo si nu la alta scoala de elita, I-am raspuns ca eu personal lupt sa ii prelungesc copilaria cat pot eu de mult si nu vreau sa il ingrop in matematica si comunicare mai mult decat este cazul. 

Eu cred ca in mare parte si parintii sunt vinovati pt cantitatea de teme...la cl 1 a, la o sedinta, una din mamici s-a ridicat si a zis ca ea vrea mai multe teme, copilul ei se plictiseste.... evident ca nu am tacut si I-am zis ca "al meu nu se plictiseste si daca vrea mai mult nu are decat sa lucreze cu el, de ce sa lucreze alti 30, care nu se plictisesc, ca al ei pretios fulg se plictiseste? Doamna stie ce face si nu cred ca are nevoie de indicatiile unui parinte la volumul de teme". Doamna nu a luat in considerare dorinta ei si a ramas pe acelasi sistem. Acum na, daca 1-2 parinti se trezesc la fel, unele doamne se conformeaza,



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 22:57

Aah! Grozav!! Așa învățătoare sau învățător mi-aș dori și eu pentru fi-mea!

Abia aștept recomandări din Ploiești! 



#9
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 17:04

Emanouela, e foarte frumos ce povestesti despre atitudinea doamnei invatatoare. Din relatarea ta nu am inteles foarte bine cum ai ales aceasta invatatoare....Ai ales doar scoala sau te-ai interesat inainte si de invatatoare?

Oricum, ma bucur mult ca ai ales sa impartasesti si altora bucuria ta si a baietelului tau.



#10
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 17:10

Vroiam sa mai spun ca ma bucur asa mult sa constat ca in invatamantul nostru de stat exista inca dascali care stiu sa respecte varsta si nivelul de dezvoltare al copiilor pe care ii au in fata! Felicitari!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -