Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Festivalul coruptilor

dna

56 raspunsuri la acest subiect

#51
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 09:54

@Marius tu ai in vedere functionarea de tip feudal a partidelor romanesti si a institutiilor, fara proceduri, la discretia sefilor. Sefii decid in societatile feudale.

 

Uite un exemplu de cum functioneaza promovarea in justitia romanesca postata de Udrea pe facebook.

"Cererea de recuzare a judecătorului Ionuţ Matei, adus acum o lună intempestiv în completul de la ÎCCJ care judecă apelul în “Gala Bute”, mi-a fost respinsă!!! Chiar dacă motivul recuzării este acela că el a fost susţinut în faţa mea de generalul Coldea în 2013 pentru funcţia de vicepreşedinte al Înaltei Curți, cu argumentul “este omul nostru”, deci am toată dreptatea să cred ca el nu va fi imparţial în ceea ce mă priveşte ci va executa ordinele lui Coldea , Dumbravă& Co. Iar povestea apartenenţei lui la Sistem am spus-o în faţa Comisiei parlamentare de verificare a activității SRI încă din această vară".

 

Alternativa la ce am scris eu care-i?

Sa lasi procurorii sa faca ce vor, ca pe niste bolovani in panta?

 

Eu am avut in vedere ca deciziile nu se iau de persoane, se iau democratic prin vot.

Membrii de partid stabilesc criterile de promovare si de sanctionare prin vot, le transmit parlamentarilor, care emit o lege si reglementeaza functionarea institutiei, iar sefii institutilor se asigura ca se respecta procedurile.

.

Nu-i normala ca fiecare ministru sa vina sa faca programul lui de reforma. Ei cand primeste mandatul trebuie sa primeasca si programul cu masurile pe care sa le aplice.

Intr-o democratie guvernul este executiv, iar ministri sunt executanti.



#52
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 10:57

Esti un teoretician. De genul "Daca ar fi ... atunci s-ar face...." 

Cine citeste ce scrii se gandeste ca expui o solutie reala sau bazata pe realitatea concreta.

Tu semeni cu ministrul Justitiei... fac teorii care nu au legatura cu realitatea concreta ceea ce denota ca dispui de o doza de narcisism, cel putin virtual. 
Poate ar fi bine sa incepi cu ---- daca am considera teoretic, ar trebui sa .....
Ar fi corecta pozitionarea ta reala - ca expui o opinie teoretica.

 

Zic si eu



#53
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 11:32

Deceneus, noi vorbim de Romania, unde un om decide politica unui intreg partid si a unei intregi tari, unde de zeci de ani se fura ca in codru din banii publici, unde "daca aresteaza toti coruptii, cine mai conduce tara?!" nu este o gluma. 

 

 

Pericolul cel mai mare pe care il vad este instaurarea totalistarismului, o tara similara Rusiei, unde un om si un partid detin controlul in toate domeniile si "taie si spanzura" dupa interesul propriu.



#54
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 13:55

@Laura in Romania toate partidele functioneaza dupa modelul feudal. Nici un partid nu are dezbateri interne si nu ia decizii democratic prin vot.

Acum se lupta pentru putere doua sau mai multe gasti si cand va ramane una vom ajunge la totalitarism.

Ca sa mergem spre democratie trebuie sa luptam pentru ca sa facem democratia functionala, cu proceduri si criterii de promovare a valorilor.

Degeaba schimbam persoane daca sistemul este de asa natura incat le corupe sau le intimideaza.

 

@marius ce spun este o teorie, un ideal care nu poate fi atins, dar noi trebuie sa ne luptam sa ne apropiem cat mai mult de ideal.

Trebuie sa importam experienta din vest nu din est.



#55
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 18:58

CSM a respins solicitarea lui Tudorel Toader de revocare a Laurei Codruta Kovesi.

 

"Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a decis, in sedinta de marti, sa dea aviz negativ propunerii formulate de ministrul Justitiei privind revocarea Laurei Codruta Kovesi din functia de procuror sef al DNA. Anuntul a fost facut de vicepresedintele CSM, Codrut Olaru, dupa sedinta sectiei pentru procurori, la care au participat atat Laura Codruta Kovesi, cat si Tudorel Toader.

 

 

Este adevarat ca avizul e consultativ dar asta spune ceva. Spune ca ca Tudorel Toader a avut motive subtirele de revocare.



#56
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 19:09

Era de asteptat.



#57
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 28 februarie 2018 - 11:42

Jalnic acest Tudorel - cred ca or sa rada studetii de la cursuri.





Etichetat si cu dna

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -