Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nastere privat sau stat ?!

#nastere #viata #minune #bebe

26 raspunsuri la acest subiect

#21
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 13:06

Si transferul asta e important, bebelusii prematuri sunt mai sensibili.

 

Black [flo2]  fiecare cu experinta lui. Poate si medicul care ne a tratat pe noi e bun si a fost doar o scapare sau am fost noi mai ghinionisti . Pana la urma s a rezolvat, dar am fi descoperit problema cu cateva zile mai devreme.



#22
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 21 martie 2018 - 17:26

Da, la privat sunt neonatologi și chiar f buni. (Eu știu de Regina Maria și Medicover ca acolo am abonament)

 

Pai nu aveau de ce sa fie ofticati, a fost alegerea lor sa nasca la privat. Pentru modul in care esti tratat si pt ca nu mai dai spaga , la privat este cea mai buna optiune. Daca sunt complicatii la nastere e cel mai urat scenariu, la privat au neonatolog ?


#23
Scufita17

Scufita17
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 03 aprilie 2018 - 02:17

Eu optez pt privat! In targ am auzit ca Regina Maria si Sanador ar fi cele mai bune pt nasteri. Regina Maria cred ca sunt f dotati....am tot citit chestiuni incredibile de genul: operatie la inimiora unui fat de 27 saptamani, facuta intrauterin!!!! nasterea prematura a unor gemeni care cantareau putin peste 500g si primesc ingrijiri ca lumea!!



#24
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 04 aprilie 2018 - 09:02

Eu am nascut in ianuarie la un spital privat - mai exact Medlife, scria cineva ca nu sunt pregatiti pt nasteri premature si te transfera la stat. Nici vorba, eu le-am avut pe toate: nastere prematura, sarcina gemelara, un fat dismatur, sarcina cu risc, o clipa nu s-a pus problema de transfer.La terapie intensiva am vazut si fete de un pic peste kg, cat priveste neonatologii - neonatoloaga baietilor mei a venit si de acasa ca sa ii vada. Nasterea a fost perfecta pt ca am avut o super echipa care s-a ocupa de mine, ca minus mi-as fi dorit sa mi se puna copii la piept dupa - asa doar i-am pupat si au fugit cu ei cu taticul - asta poate si pt ca un bebe a avut destresa respiratorie, sau cine stie. Mi-a placut ca taticul a putut sa asiste, nu stiu la stat daca se putea. Pe perioada spitalizarii a fost ok., asistentele depinde cum le prindeai - erau si mai ok si mai neok, Ca minus mi-ar fi placut sa fiu mai incurajata sa fac cu bebele meu de la terapie skin on skin (eu nu am facut, dar alte fete da, in schimb aveam acces si ii mangaiam talpitele), si sa fiu mai mult ajutata pe partea de alaptare.

  Drept urmare am nascut la privat pt ca mi-am urmat doctorul, si am ramas acolo de frica bacteriilor (in perioada in care am nascut eu dadeau la stiri ca au murit 3 bebelusi la Iasi). Financiar daca nu stateam extra mi s-a parut ok, in cazul meu a fost destul de mult, dar asta pt ca am ales sa raman si eu internata si bebe care si-a revenit mai repede. Era optiunea eu sa plec si sa las bebelusul, am vazut si asa.

Nu as putea spune ca nu au aparatura, poate nu au atat de multe locuri la terapie ca la stat. Nu a fost perfect, mai sunt de imbunatatit pt banii platiti, dar ce mi-a placut e ca erau extrem de atenti cu igiena.



#25
myxdana

myxdana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 06 aprilie 2018 - 06:31

Eu am nascut in ianuarie la un spital privat - mai exact Medlife, scria cineva ca nu sunt pregatiti pt nasteri premature si te transfera la stat. Nici vorba, eu le-am avut pe toate: nastere prematura, sarcina gemelara, un fat dismatur, sarcina cu risc, o clipa nu s-a pus problema de transfer.La terapie intensiva am vazut si fete de un pic peste kg, cat priveste neonatologii - neonatoloaga baietilor mei a venit si de acasa ca sa ii vada. Nasterea a fost perfecta pt ca am avut o super echipa care s-a ocupa de mine, ca minus mi-as fi dorit sa mi se puna copii la piept dupa - asa doar i-am pupat si au fugit cu ei cu taticul - asta poate si pt ca un bebe a avut destresa respiratorie, sau cine stie. Mi-a placut ca taticul a putut sa asiste, nu stiu la stat daca se putea. Pe perioada spitalizarii a fost ok., asistentele depinde cum le prindeai - erau si mai ok si mai neok, Ca minus mi-ar fi placut sa fiu mai incurajata sa fac cu bebele meu de la terapie skin on skin (eu nu am facut, dar alte fete da, in schimb aveam acces si ii mangaiam talpitele), si sa fiu mai mult ajutata pe partea de alaptare. Drept urmare am nascut la privat pt ca mi-am urmat doctorul, si am ramas acolo de frica bacteriilor (in perioada in care am nascut eu dadeau la stiri ca au murit 3 bebelusi la Iasi). Financiar daca nu stateam extra mi s-a parut ok, in cazul meu a fost destul de mult, dar asta pt ca am ales sa raman si eu internata si bebe care si-a revenit mai repede. Era optiunea eu sa plec si sa las bebelusul, am vazut si asa. Nu as putea spune ca nu au aparatura, poate nu au atat de multe locuri la terapie ca la stat. Nu a fost perfect, mai sunt de imbunatatit pt banii platiti, dar ce mi-a placut e ca erau extrem de atenti cu igiena.

 

Buna, suna bine ce ne povestești, dar ne poti spune ce perioada de spitalizare si ce costuri?  Sunt inca indecisa in privinta nasterii, dar mai avem 2 trim de parcurs pana acolo. Acum colectam informații in vederea unei decizii corecte. 

Mulțumesc si multa sănătate! 



#26
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 09 aprilie 2018 - 11:02

Buna, suna bine ce ne povestești, dar ne poti spune ce perioada de spitalizare si ce costuri?  Sunt inca indecisa in privinta nasterii, dar mai avem 2 trim de parcurs pana acolo. Acum colectam informații in vederea unei decizii corecte. 

Mulțumesc si multa sănătate! 

 Am stat cu un bebe 9 zile si cu celalalt 10 zile, eu si unul din bebei puteam pleca mai devreme, dar avand in vedere ca le dadeam lm nu puteam face naveta si am preferat sa ramanem cu totii. Ca si costuri: o zi la terapie e 900 lei, in cazare normala 300 lei, plus ce mai e nevoie.



#27
myxdana

myxdana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 09 aprilie 2018 - 12:51

Mulțumesc mult 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -