Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cu ce incep si unde?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Confetti77

Confetti77
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 18:24

Buna, fetelor, ma bucur sa va cunosc! [flor]   Incep prin a va dori tuturor succes deplin in incercarea voastra de a avea un bebelus! Sa stiti ca citesc [cit] de ceva vreme postarile voastre, ca si pe cele de la  FIV, si ma bucur  sau oftez   alaturi de voi.

 

Eu sunt [flirty] o frageda zambila de 40 de ani (aproape 41),  care acum isi doreste sa aiba primul copil  [ascuns]

O sa ma intrebati pana acuma ce am pazit, si pe buna dreptate. Eu nu am ramas niciodata insarcinata, de-a lungul si de-a latul vietii mele sexuale. Dar nici nu am fost constanta in decizia de a a face un copil, din motive de-astea de-ale vietii... Dar acum 5 ani m-am casatorit si  am inceput sa fac analize hormonale anual, ecografii anual, analize ginecologice anual, care, toate, spun ca sunt in regula. Tot la initiativa mea, sotul a facut acum doi ani o  spermograma la Medsana, cu rezultat ok. 

 

Cand aveam eu 26 de ani  o doctorita ambitioasa de la policlinica militara a decis sa-mi faca o histerosalpingografie,  pentru a afla daca sunt consecinte ale unei anexite tratata cu succes cu polidin.  M-a chinuit monstruos sa-mi prinda colul cu cleme, sa mi-l traga cat mai jos, etc, pana cand am facut lac de sange pe jos si am lesinat. M-a readus in simtiri cu injectii cu calciu  si a reinceput sa bajbaie, incercand sa introduca acul acela lung,  de nu mai stiam ce ma doare mai intai!   [indecent] [audinti]   [doh] Intr-un final flescait, vazand ca lichidul de contrast curgea tot pe jos, iar eu ma aoleam  [q] de mama focului,  doctorita, enervata groazic, a declarat ca am canalul cervical atat de obstruat, incat nici macar spermatozoidul, care e foarte, foarte mic, nu poate sa treaca prin el!!!  [berica] Na de-aici!  [jamaica]

 

Dupa acest aproape diagnostic si o experienta complet traumatizanta, abia acum doi ani mi-am luat inima in dinti si am facut, din proprie initiativa,  o sonohisterosalpingografie la Regina Maria, si aceasta nerelevanta. Spun asta pentru ca doctorita ginecolog nu a observat ca am uter retrovers, sonda nu a intrat prin cervix, si tot lichidul de contrast a curs pe jos. Ca sa nu introduca o alta fiola, doctorita radiolog a balbait ca vede trompele, ca sunt permeabile, mi-a dat un diagnostic minunat  si un CD gol!!! si m-a facut sa cred ca totul e in regula. Am platit vreo 5 milioane, daca-mi aduc bine aminte, pe pacaleala asta, dar macar am iesit din cabinet numai zambete de fericire si speranta si m-am uitat la sot hotarata  [xinpat]  [sex]  [|)]   [xinpat]  [soc]

 

Adevarul e ca ma obisnuisem asa, cu gandul ca  noi nu putem sa facem copii. Dar iata ca am decis sa nu las sa treaca si ultimul vagon de la ultimul tren, si sa fac un copil care sa ne bucure batranetile.

 

Aiurita de cap de atata citit articole si forumuri  [jongleur]   [nebu] [nervo] , (stiati ca exista clinicile de fertilitate Gynera, Genesis, precum si Genesys, toate in Bucuresti?), vin si eu cu o intrebare: unde (in Bucuresti sau in strainatate) sa incep investigatiile de fertilitate, la care clinica si la care medic? Undeva unde sa se respecte, pe cat posibil, programarile, sa fie preturi mai de bun simt, si un medic/ doctorita, care sa stie ce face, sa ne indrume pas cu pas pana la marea victorie  [medic]  As aprecia tare mult concluziile experientei voastre, cu atat mai mult cu cat nu prea mai am timp de pierdut!  [ilp]

 

 



#2
oxxy30

oxxy30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 20:00

Buna.... clinici sunt, medici asemenea... acum depinde de buget  [alcool]  eu am fost la Dr Chadi la Dacia medical si la dr Andreeas Vythoulkas la clinica Genesis (ambii mi sau parut profii).



#3
Confetti77

Confetti77
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 20:16

Multumesc penru raspuns, Oxxy! L-am vazut intr-o emisiune si eu pe dr Andreeas Vythoulkas si mi-a facut impresie buna,  dar imi imaginez ca este extrem e ocupat si solicitat, de aici ezitarea.  [flo2] 



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 februarie 2018 - 13:36

Putin offtopic eu as indrazni sa intreb: de cat timp ati incercat (natural) sa aveti un copil? Intreb asta pentru ca nu ai specificat clar si eu stiu ca un diagnostic de infertilitate sa da cam dupa 1 an de relatii sexuale neprotejate...

Spui ca esti casatorita de 5 ani... dar nu am inteles exact de cat timp incercati, de 4-5 ani de cand ai inceput sa-ti faci analize, sau mai recent? Si cat de recent, pana in 1 an?

 

Pe de alta parte, din ce scrii.... problemele tale de infertilitate depistate.... nu prea mi se par depistate in mod profesionist, adica la Regina Maria - neconcludent (pe cuvant daca nu vad si o inselatorie aici, un furt pe fata  - adica nu ti-au putut da un rezultat, dar banii i-au luat! Pe ce anume i-au luat???! Atata costa un CD gol?? In fine, nu mai are importanta, tu te concentrezi pe altceva acum, dar ma zgarie pe mine pe creier usurinta cu care ti se iau niste bani), la 26 de ani, doctorita aia s-a enervat ca nu i-a iesit procedura si a zis si ea ceva acolo.... Mai ai si alte analize/ investigatii care sa ateste in mod clar o problema de infertilitate la tine?

 

In cer scuze daca am suparat cu intrebarile sau daca par ca sunt pe langa subiect.

 

Ca si medic pe infertilitate il stiam pe Dr. Tutunaru, cu care eu am nascut si mi-a urmarit cele 2 sarcini. Insa nu am avut o experienta cu dansul pe acest segment, intrucat eu nu am avut probleme pe infertilitate, ci am ajuns la dansul cu alte probleme in sarcina. Stiu ca intre timp si-a deschis si o clinica specializata, insa nu ii stiu numele.

 

Multa bafta!


Editat de monicabo, 09 februarie 2018 - 13:39 .


#5
Confetti77

Confetti77
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 09 februarie 2018 - 13:54

Buna, Monicabo!

 

De aproape sase ani nu mai iau anticonceptionale, sperand sa raman insarcinata natural. Am facut analize ca sa stiu daca este ceva in neregula. Aparent nu avem nici o problema, daca iau in considerare si pacaleala de la Regina Maria (ca sa nu mai spun ca nu s-a respectat data programarii si m-au amanat in ultima clipa de 3 ori, pentru ca doamna doctor si-a prelungit concediul in Grecia. Eu m-am invoit de 3 ori de la serviciu!) Pup!



#6
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 09 februarie 2018 - 21:14

Confetti place cum scrii  [clo] dar...ziceai ca citesti topicul FIV.mai citeste! ca vad ca ti se pare profi si dr VY,pardon omul de vanzari VY...la Gynera e o dr buna.daca tot vrei in bucuresti.cauta si citeste.lasa-l pe asa-numitul dr...mai ales ca asta e ultimul tren...sa speram ca-l prinzi.



#7
AndreeaMitran

AndreeaMitran
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 09 februarie 2018 - 23:25

Sti despre IUI ( fertilizare intrauterina ) , sperma prelevata si prelucrata se introduce in uter, de unde ea isi continua drumul . asa ai ajuta sperma sa treaca de cervix si col.    IUI este o varianta accesibila ptr oricine (la pret) si de obicei medici recomanda sa se incerce inainte de a iti fecomanda fiv, mai ales ca spui ca aveti analizele bune amandoi.   Ma mir ca doctorita care tia spus ca ai canul cervical ingust/inchis, nu tia dat ovule cu progesteron ca sa iti relaxeze colul si uterul. 

 Despre doctori din Buc. nu stiu  ,insa sper ca vei gasii un doctor buna care sa va ajute. 

 

Eu tot cu un uter retrovers si analize bune /eu iar sotul/dezastruasedezastruase , ni s-a spus ca singura noastra sansa este fiv. Insa am reusit natural, tocmai cand ne-am dat batuti (la doi ani dupa renuntarea la anticonceptionale/ un an de la analizele dezastru) . acum sunt insarcinata in 17saptamani.

Imi doresc ca pana nasc sa scrii ca ai reusit! Mult succes si rabdare!



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 februarie 2018 - 20:02

mie mi se pare un topic fals cu reclama...destul de grosolan.

 

Noi la Desprecopii - avem un partener super pentru acest lucru: Clinica de la Praga. VOm reveni iar cu un cupon de reducere pentru voi.



#9
Confetti77

Confetti77
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 februarie 2018 - 20:30

Velvet, multumesc pentru interventia ta! Am citit si eu topicul despre medicul Andreas Vytoulkas (sau cum se scrie), plus ceva din topicurile cu clinica din Grecia, si m-am cam ingrozit [doh] , asa ca am renuntat repejor la ideea de a merge la el. Detest medicii superficiali si ahtiati dupa bani, mai ales dupa banii mei. [nebu]  Chiar n-am timp de pierdut cu impostori.

 

Andreea, am citit despre  procedura de inseminare intrauterina, asta va fi prima optiune, probabil. Canalul meu cervical este ingustat pentru ca este indoit mult, eu avand uter retroversat. Multumesc pentru incurajare, sarcina usoara iti doresc! [:X]

 

redactor, foarte tare! [8D]  Imi pare rau ca nu sunt familiarizata cu postarile tale, mi-as fi putut raspunde singura la intrebarea care imi vine in minte citind comentariul tau. Astfel, sunt nevoita sa te intreb direct, cat de simplu pot: reclama grosolana la ce..., la cine...?   [cool] 

Mi-am recitit postarea, este despre mine! Pai eu sunt luata deja, si in plus sunt constienta ca la varsta mea nu se mai inghesuie adoratorii [cri] , ca pe vremuri. [cool]



#10
chirmonica

chirmonica
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 februarie 2018 - 21:03

Fetelor ,a făcut cineva sono-histerografie ?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -