Sari la conținut

Sari la conținut


Natural sau cezariana


6 raspunsuri la acest subiect

#1
AmeliaNM

AmeliaNM
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 31 ianuarie 2018 - 13:57

Buna mamicilor! Am 21 de ani si am aflat ca sunt insarcinata. Dupa calculele mele as avea 6 saptamani...cam atat a trecut de la ultimul ciclu..am cateva intrebari care ma ingrozesc si pana saptamana viitoare cand am sa merg la doctor...as vrea sa va intreb pe voi pentru ca ati trecut prin asta majoritatea si sunteti cred eu in masura sa va dati cu parerea. 1. Natural sau cezariana? Amandoua dor din ce am vazut [batcap] 2. Epidurala? Da sau nu? Daca da...de ce nu o face toata lumea? [font='trebuchet ms']3. Daca nasc natural...ma taie...si daca ma taie...imi face anestezie? Sunt terorizata de gandul ca o sa fiu taiata. Nu vreau asta


#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 31 ianuarie 2018 - 15:03

poti sa alegi sa nasti natural, dar cu anestezie epidurala, situatie in care nu vei simti nici durerile travaliului/nasterii, nici ale epiziotomiei (taietura).

esti tanara, te vei reface rapid dupa nasterea naturala, daca esti sanatoasa/nu ai alte probleme de sanatate.

ai inceput sa iei acid folic ? cand vei ajunge la medic nu uita sa-l intrebi si despre acidul folic, si despre vitaminele prenatale, sa-l intrebi ce medicamente poti lua in cazul in care racesti (pentru febra, tuse, nas infundat) sau te doare capul sau vreo masea in timpul sarcinii.

cum stai cu bolile copilariei, le-ai facut pe toate, partial sau deloc ?

trebuie sa ai grija sa nu te imbolnavesti (raceala, gripa, boli contagioase gen varicela) in perioada sarcinii, pentru ca nu poti lua orice medicament sau tratament.

ar fi bine sa-ti gasesti un medic bun, care sa-ti urmareasca sarcina de la inceput pana nasti, pe care sa-l poti contacta atunci cand ai nevoie.

sarcina usoara si lasa gandurile care te ingrozesc, ii poti face rau lui bebe din cauza stresului pe care ti-l induci singura.


Editat de CorinaDani, 31 ianuarie 2018 - 15:04 .


#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 01 februarie 2018 - 10:19

Si cu cezariana tot taietura e......

 

La varsta ta si daca copilul ,la termen e asezat normal....vei naste rapid natural....fara probleme.Am o prietena care a nascut de 3 ori in 6 ani natural ,ultima data acum o luna si in afara de un disconfort usor intre picioare cum zice ea timp d vreo doua saptamani ,n-are nimic.Insa totul depinde de medic,de cum evolueaza sarcina....

 

Eu personal am nascut cu cezariana,dupa o zi urcam scarile,dupa doua stateam pe gardul maternitatii..a treia zi am plecat si ne-am dus la cumparaturi.Dar eu am nascut mai batrana asa.....si la o greutate considerabila.Nu se compara cu varsta ta.

Sarcina usoara si bucura-te.....!


Editat de eumada, 01 februarie 2018 - 10:20 .


#4
AmeliaNM

AmeliaNM
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 01 februarie 2018 - 10:29

Va multumesc mult pentru raspunsuri!  M-am mai linistit umpic. Asteptam sa vedem ce ne va spune doctorul la control.



#5
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 01 februarie 2018 - 10:58

Cezariana ar trebui sa se faca atunci cand sunt indicatii medicale : pozitia copilului, greutatea, probleme de sanatate ale mamei. In romania se face mult si la cerere, pt unii medici e mai convenabil asa, pt ca pot sa programeze si iau mai multi bani.

Epidurala este eficienta, cred ca trebuie vorbit cu medicul anestezist.

Important e sa gasesti un ginecolog bun care sa urmareasca sarcina.



#6
AmeliaNM

AmeliaNM
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 01 februarie 2018 - 11:06

In legatura cu medicii. In pitesti am inteles ca e vai si amar. Am gasit totusi un medic despre care se spun lucruri de bine. Acum...vom vedea



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 februarie 2018 - 12:00

Desi nasterea prin cezariana se practica in mod curent, are mai multe riscuri decat nasterea vaginala. Din acest motiv, o nastere prin cezariana trebuie sa fie recomandata de medic.

Sunt multe motive pentru care un medic poate lua decizia sa va recomande o nastere prin cezariana. Unele cezariene sunt facute in situatii critice, altele sunt efectuate pentru a preveni eventualele situatii critice, iar altele sunt facute la alegerea viitoarelor mame. In orice caz, o viitoare mamica trebuie sa stie ca o nastere prin cezariana presupune o incizie prin peretele abdominal si uter, in locul nasterii vaginale. O rana pe uter deci.

Iata care sunt motivele medicale pentru nasterea prin cezariana si sfatul obiectiv de la Desprecopii.com:




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -