Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Marea dragoste a vietii: mama

mama eroi stele

2 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 25 ianuarie 2018 - 16:37

Ne iubim idolii iar atunci cand mor ne gandim ca ne asteptam sa nu moara niciodata.

 

Drum bun intre stele Neagu Djuvara  - ale carui carti imi stau mereu pe noptiera.

 

in memoriam - un tex scris de el  - despre mama lui

 

„Am avut o mamă excepțional de bună și de inteligentă, și de blândă, și de drăgăstoasă, așa încât, învelit, învăluit de dragostea asta maternă, n-am avut nicio durere, nicio dramă în familie. Știam de toate dramele: că fratele mamei înnebunise, că tata a murit, toate dramele astea le-am înregistrat, dar fără să-mi schimbe viața în mai trist. Pur și simplu eram fiul unei mame drăgăstoase și inteligente, deci copilăria mea a fost blândă, a fost dulce, nu a fost dramatică!”, mai spune Neagu Djuvara.

Plină de calități, mama avea, totuși, și un mic cusur.

„Nu era bună bucătăreasă, așa că nu am fost crescut la bucătărie. De altfel, mi-aduc aminte, când am venit la Nisa, nu prea aveam bani, eram totdeauna cu chirii ieftine, eram într-o casă lângă Nisa, unde proprietăreasa era văduva unui poștaș. Mama era cu noi și ar fi vrut s-o ajute la bucătărie. O aud pe femeia aceea odată îi spune, pe limba ei, "Allez-vous en d'ici, madame, avec vos mains de princesse!". Pleacă de-aici, cucoană, cu mâinile dumitale de prințesă!"”, își mai amintește Neagu Djuvara.

O amintire care îl urmărește și astăzi pe Neagu Djuvara este imaginea mamei sale cântând, la pian, lucrări de Chopin.

Neagu Djuvara: „Făcuse Conservatorul și era și talentată, fiindcă ieșise a doua de la Conservator, după Boscov, care devenise compozitor și pianist. Ea era o foarte bună pianistă și toată copilăria mea, trebuie să spun, și astăzi, din când în când, când aud Chopin cântat la pian, într-un anumit fel, care se apropie de felul școlii de la Viena din veacul al XIX-lea, imediat este mama, cântând Chopin”.

 

„Mama mea... dac-aș putea s-o revăd, în viață.... este un vis imposibil. Mama mea a fost marea dragoste a vieții mele.”



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 ianuarie 2018 - 16:56

Nu-l stiam.... nu mai mult decat mi-a oferit viata mea prea scurta pentru un drum atat de lung.
Uneori ascult, alteori citesc, deseori caut, iar mai nou compar. Imi fug ochii pe data nasterii fiecaruia si o pun in balanta datei nasterii tatalui meu. Nu pentru ca as dori sa obtin vreo echivalenta anume, ar fi imposibila o astfel de abordare, cat mai degraba pentru a-mi valida propria stea de referinta. Si desi sunt vieti diferite fara vreo urma oricat de firava de intersectare, ma ajuta sa ma regasesc in nebunia vietii mele, sa ma agat de un fir nevazut al unei ancore imaginare, suficient de puternic ancorate incat sa imi permita sa rasuflu incet si linistit, gasind astfel puterea de a-mi defini un sens personal intr-o valtoare impersonala mondiala.
Drum bun sau pe curand?



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 26 ianuarie 2018 - 10:48

de citit Ultimul boier al romanilor





Etichetat si cu mama, eroi, stele

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -