Sari la conținut

Sari la conținut


Un bebe in curand


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Dys12

Dys12
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 16:52

Buna dragele mele, revin cu o poveste tristă si apăsătoare, acum cateva zile am postat aici pentru ca aveam o scurgere rozalie si nu stiam daca e nidatia sau implantarea , cum au început scurgerile mai mari si am avut niste dureri de spate îngrozitoare si ginecoloaga mea spunea într-una ca e normal  am decis sa merg la un alt ginecolog sa vad si alta părere, si am avut parte de un șoc efectiv, v-am scris ca am pierdut o sarcină la sfârșitul lunii noiembrie, in decembrie cand trebuia sa imi vina menstruatia a întârziat am făcut un test de sarcină si surpriză era pozitiv, cum eram plecată in românia in vacanță iam am sunat-o pe ginecoloaga mea din tara unde eu eram plecată, mi-a zis asa cu nepăsare sa iau utrogestan, ok am luat , la 3 zile apare menstruatia normală, fara dureri prea mari in schimb a fost mai mult ca de obicei, no eu am zis ca testul de sarcina a dat eroare pentru ca eu aveam încă hormonii de la cealalta sarcină, toate bune si frumoase ma întorc din vacanta si dupa asa zisa menstruatie in ziua a 14- a am făcut un test de ovulatie si era pozitiv, am avut contact sexual neptrotejat , noi vrem un bebe foarte mult, no prin 19 am început sa am mici scurgeri rozalii atunci cand am si scris aici pe forum dupa cum am citit pe net era nidatia, dupa 4 zile ele au devenit rosii , am inceput sa ma ingrijorez asa cv nu mi se întâmplase niciodată, si mam decis sa merg la alt ginecolog sa vad ce e si sa vad alta parere, ieri  fost si cand a facut intravaginala  bebele meu era acolo cu maini picioare cap tot avea 8 săptămâni dar era mort , murise in urma cu 3 săptămâni;(( azi am făcut chiuretaj la aspirat la cererea doctorului, sunt foarte tristă supărata nu stiu cum sunt , dar stiu ca dumnezeu imi va da alt bebe in curand eu sint optimistă va doresc numai bine 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 17:33

draga Dys - imi pare rau sa citesc despre tristetea ta. Si eu am trecut prin asa ceva, la un moment dat. 

Insa - dupa asta, vei descoperi ca esti mai puternica. Poate acum, in acest fel - ai invatat multe lucruri despre tine, ai invatat despre durere, tristete dar si despre speranta.  [balo]

Fii optimista! Data viitoare va fi soare pe strada ta.

Asa cum mi-a spus odata o bunicuta din Ardeal - ce ti-e dat sa treci nu ai cum sa nu treci.

 

fruntea sus! ai devenit mai puternica.

 

cu drag!

desprecopii



#3
Dys12

Dys12
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 18:13

Multumesc mult pentru cuvintele tale , si imi pare rau pentru prb tale , sunt mai puternică si daca dumnezeu a vrut sa mi-l ia pe ingeras acolo sus lângă părinții mei sunt liniștită, neglijența ginecologului a fost fatala din păcate, de aia am scris aici poate din întâmplare mea nefericită va face ca orice femeie sa meargă si la alt doctor sa ceara o părere, poate asa va împiedica o tragedie , sanatate iti doresc si numai bine 



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 25 ianuarie 2018 - 09:57

dys, inainte sa incerci sa ramai din nou insarcinata, poate ca ar trebui sa faci niste investigatii si analize, poate ai o problema de sanatate din cauza careia pierzi sarcinile. tromobofilie, de exemplu.

sfatul meu este sa lasi timp organismului cateva luni inainte sa ramai din nou insarcinata, sa abia timp sa se refaca, sa se regleze balanta hormonala, intre timp poate iti faci si analizele.



#5
Dys12

Dys12
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 25 ianuarie 2018 - 10:52

CorinaDani , eu mi-am facut toate analizele înainte sa ne apucam sa il cautam , toate sunt bune , problema a fost la ginecoloaga mea ca , cand am inceput sa sangerez atunci la 5 săpt ea mia spus ca e avort spontan si ca va trece va fi o menstruatie normală, dar eu aveam probleme cu sarcina ca nu sa eliminat, sunt 2 opțiuni ori au fost  gemeni si sa eliminat unul , ori ca in unile cazuri in care femeia are ciclul in timpul sarcinii o perioada de timp si cum doctorii nu au vazut sarcina ia făcut rau la bebe si a murit la 8 săpt, eu sunt sănătoasă si am avut aprobare sa pot face bebe , a fost neglijență ginecologului 



#6
Dys12

Dys12
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 25 ianuarie 2018 - 10:53

Si ginecoloaga care mia făcut intervenția ieri mia spus ca dupa următorul ciclul pot incerca iar , dupa ce mia facut si ea analizele necesare



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 ianuarie 2018 - 12:29

Fara sa incerc sa fiu inoportun insa nu a murit copilul din cauza medicului, cred ca este o greseala sa te amagesti cu opinii de acest gen. Oricum acum nu conteaza ce a fost insa poate sa conteze de ce a fost asa.
Sfatul primit mai sus mi se pare corect si echilibrat. Un copil nu se face la comanda si daca a fost o sarcina pierduta si eu cred ca trebuie verificate cu atentie sporita cauzele de catre medicii de specialitate nu doar de catre ginecolog.

Copilul il faci tu si partenerul tau nu medicul ginecolog care te asista. Asa incat trebuie vazute toate cauzele posibile inclusiv cele care pot proveni de la partenerul tau pe linie genetica, stampila asta pusa de tine "eu si el suntem sanatosi" este o autoclasificare atata timp cat nu aveti rezultate medicale competente, obiective, de specialitate care sa ateste starea de sanatate a ta si a partenerului tau.

Si pentru ca dorinta voastra este aceea de a avea un copil nascut viu si sanatos raman la opinia de mai sus exprimata ca ar fi extrem de indicat si de corect sa apelati la medicii de specialitate si sa luati pe rand toate cauzele posibile care ar duce la altceva decat ceea ce va doriti.

Eu va doresc bafta si mai ales va doresc sa fiti corecti cu voi insiva.



#8
Dys12

Dys12
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 25 ianuarie 2018 - 14:16

Marius , se pare ca nu prea ai inteles ce am scris si am povestit mai sus, in ce limbă vrei sa scriu sa inteleg? Am toate analizele facute nu am specificat ca doar la ginecolog , nu a fost vina doctorului??? Atunci dami tu explicatia dc doamna gimecoloaga nu a văzut sarcina cand ea era încă acolo?? Cum iti explici ca , cand i-am zis ca sangerez mia zis ca e normal ??? De ce sa fie vina mea ca a murit copilul cand eu nu stiam ca sunt însărcinată ca no am fost de 3 ori la ginecolog si nu sa vazut sarcina , si spre informarea ta mai sunt femei ce au menstruatie in timp ce ele sunt însărcinate , dar daca sunt monitorizate de un doctor se ia masuri ca bebe sa fie bine ex  ( sora mea a fost însărcinată si a avut menstruatie pana la 4 luni fara sa stie ) dar a avut doctor bun care ia dat tratament bun si a născut un baiat sănătos, dar eu daca nu am stiut ca copilul inca e acolo ce era sa fac , normal ca dau vina pe doctor pentru ca nu si-a dat interesul deloc , a stiut doar sa imi ia banii si atat , nu judeca fără sa stii , 



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 ianuarie 2018 - 14:39

Nu judec nimic. Doar imi spun opinia. Nu am spus ca e vina ta. Am spus ca nu e vina medicului si ca acolo au fost probabil cauze care ar trebui identificate si gasite variante pentru a fi eliminate sau reduse. Deci exact ce au spus si altii. 

Decizia categoric iti apartine, la fel si responsabilitatea pentru ce vei face.



#10
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 25 ianuarie 2018 - 14:50

in mod sigur nu a fost vina medicului - intre 3 si 12 saptamani este cel mai mare risc de avort spontan si multe dintre aceste avorturi sunt cauzate de defecte genetice grave ce impun eliminarea fatului. este foarte greu pentru tine, dar trebuie sa fii pozitiva, nu e obligatoriu sa se intample din nou.

succes!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -