Sari la conținut

Sari la conținut


Ce invatam cand devenim mame...

meseria de mama mama

10 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 10:47

Mamica Zburatoare (pentru cine nu stie - ea zboara pentru ca este pilot) ,  mamica unei fetite care a invatat rde curand sa mearga - trece in revista cateva lucruri pe care le invatam cand devenim mame ...

 

7 lucruri pe care le-am invatat de cand sunt mama

 

mamica-23012018.jpg

De când sunt mămică s-au produs foarte multe schimbări în viața mea. La unele m-am așteptat, altele au venit din spate și m-au luat pe nepregătite. Acest lucru m-a făcut să fiu mereu în gardă și să încetez să-mi mai fac planuri. Să-mi dau voie să mă bucur de experiența de părinte și să investesc cu drag în cel mai important proiect al vieții mele citeste in continuare aici.

 

Voi ce ati invatat de cand sunteti mamici ?



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 16:06

Am invatat ca nu mai conteaza ce vreau eu. Ca o fiinta umana e dependenta de mine, are nevoie de mine si trebuie sa fiu mereu disponibila pentru el. Asta e o schimbare extrem de importanta cand vine primul copil.

Nu degeaba se spune ca e cea mai grea trecerea de la 0 la 1 copil si nu venirea celui de al doilea si eventual a urmatorilor.

In al doilea rand am invatat rabdarea si inca mai invat, mai lucrez in sensul asta...



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 16:30

da, intr-adevar, asta e primul lucru pe care l-am invatat: rabdarea.  [flo2]



#4
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 25 ianuarie 2018 - 13:38

Inveti sa fii mai putin egoist, pui nevoile si dorintele tale sau ale cuplului pe plan secundar.

 

Si nu stiu daca trecerea cea mai mare e de la fara copiii la primul copil, e mare diferenta intre a avea un copil si a avea trei-patru, sa zicem



#5
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 25 ianuarie 2018 - 20:29

Nu credeam ca poti iubi asa.Imi erau dragi copiii insa nu intelegeam multe lucruri.Dupa ce am nascut am vazut ce inseamna sa iubesti cu adevarat si ca un zambet al copilului e mai pretios decat orice in lumea asta o imbratisare te face sa zbori si sa simti ca poti muta muntii din loc.In fiecare zi ii multumesc Domnului ca MI-A DARUIT-O pe micuta mea cu par lung si falcute adorabile!



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 ianuarie 2018 - 20:39

Pfuu... Am învățat multe și mai încă și mai multe.

Am învățat să renunț mai ușor, să mă mișc mai repede, sa fiu mai atentă la detaliile care compun viața de zi, am învățat drumul spre farmacie și medic, am învățat parcurile, am învățat că poți trăi și fără să dormi 8-9 h pe noapte... Și in continuare invat....



#7
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 26 ianuarie 2018 - 01:34

Inveti sa fii mai putin egoist, pui nevoile si dorintele tale sau ale cuplului pe plan secundar.

 

Si nu stiu daca trecerea cea mai mare e de la fara copiii la primul copil, e mare diferenta intre a avea un copil si a avea trei-patru, sa zicem

Este o imensa diferenta de la a nu avea copii la a avea, macar unul. Sunt vieti complet diferite, inainte si dupa primul copil. Parerea si perceptia mea, desigur.



#8
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 26 ianuarie 2018 - 01:47

Intr adevar, a fi parinte e o scoala de fiecare zi, mereu inveti ceva..

Si este o iubire speciala, pe care nu o poti experimenta decat din momentul in care se naste el sau ea, copilul.

Un regret am, acela ca nu am  mai multi, macar doi, sa traiesc miracolul prin care iubirea nu se imparte, ci se inmulteste.


Editat de Fleurdelise, 26 ianuarie 2018 - 01:50 .


#9
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 26 ianuarie 2018 - 10:51

Fleur,   [flo2] 

fiecare are trairi si sentimente diferite, mie schimbarea nu mi s a parut asa mare, am vazut o ca pe o concretizare a iubirii. Si mi a placut mult si perioada dupa primul copil, a avut toata atentia, ca dupa ce apar fratii e mai greu  [biz] 

 

Ah... si primul obiectiv turistic intr un oras era locul de joaca  [:-)))] , cred ca acum s a mai dus perioada asta ( cea mica are opt ani). Ce vremuri !



#10
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 26 ianuarie 2018 - 11:04

Este o imensa diferenta de la a nu avea copii la a avea, macar unul. Sunt vieti complet diferite, inainte si dupa primul copil. Parerea si perceptia mea, desigur.

 

 

Asa credeam si eu, dar cand l-am avut pe al doilea, abia atunci s-a produs marea schimbare.

Cand ai unu, un parinte se poate ocupa de el, celalt parinte poate sufla, la 2 nu sufla nimeni :))). 

De ex sambata dimineata pleacam amandoi la cu ele la activitati. INainte faceam cu randul :).





Etichetat si cu meseria de mama, mama

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -