Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2018 (Bobocei de Octombrie 2018)

sarcina octombrie 2018 gravida

552 raspunsuri la acest subiect

#21
Maxika

Maxika
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 14:27

Buna, fetelor! Nu prea ma descurc pe aici dar sper ca am nimerit bine :). Tocmai ce am aflat ca voi avea un bebe , cel de al doilea. Data probabila 14 octombrie. Am 5 sapt si un pic, am fost la doctor, mi s au dat analizele de facut dar sunt un pic stresata.. nu am niciun simptom.. la prima sarcina aveam ceva greturi, stari de ameteala, somnolenta.. poate este inca prea devreme :)



#22
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 16:26

Buna, Maxika!

 

Bine ai venit! Stai liniștita, și eu sunt in aceeași situație. Nu am simptome, ma simt excelent. Mâine intru in 6 saptamani, Iar luni ma duc la doctor. 

 

Ținem pumnii!



#23
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 16:28

Simona Dana,

 

Ma bucur ca ești bine și gândești pozitiv. Mulțumim pentru gândurile frumoase. Multă sănătate și fericire tie și întregii familii.

 

Pupici



#24
alexbv

alexbv
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 17 februarie 2018 - 17:08

Buna scumpe mamici,

 

Sunt fericita sa fiu o mamica de octombrie alaturi de voi. 

Dupa mai bine de 3 ani de incercari, analize, interventii, si o sarcina biochimica in Octombrie 2016 mi s-a implinit visul, in mod natural.

 

Ultima menstruatie: 30 Dec 2017

Test pozitiv (2 liniute): 30 Ian 2018

Beta 1 (2 Feb 2018) = 807,2

Beta 2 (5 Feb 2018) = 2530

Prima ecografie (12 Feb 2018) : o bobita de 3,5 mm si inimioara cu 120 batai/min. Cica arata de 6 sapt, desi conform menstruatiei ar fi fost 6 sapt si 2 zile (insa nu imi fac griji ca stiu, dupa multiple monitorizari, ca ovulatia mea era de obicei prin ziua 16-17).

 

Simptomele: sunt si nu sunt. Stiu, suna aiurea, insa am zile cu greturi si zile fara, sanii in primele 2 saptamani de intarziere au fost tari si foarte durerosi. Acum sunt moi si mai putin durerosi.

Uneori am momente de ingrijorare, insa incerc sa fiu optimista si sa ma scot singura din starile negative.

 

Tratamente iau: 1 arefam/zi si 1 eutyrox/zi pt ca am Tsh-ul mare, si normal nelipsitul acid folic, insa sub forma de folat si femibion 1 pt un surplus de vitamine

 

Am programat:

22 Feb 2018 - Hematologie (am 3 mutatii de trombofilie)

29 Mar 2018 - Ginecologie pentru Morfologie trimestrul I

 

Imi cer scuze pentru lunga poveste, insa simt nevoia sa impartasesc aceste minunate experiente si evenimente din viata mea. 

 

Va pup, imbratisez si va doresc o sarcina usoara tuturor!

 

P.s.: Perioada estimata a nasterii : 6-8 Oct 2018



#25
elenasimona

elenasimona

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 17 februarie 2018 - 18:18

Buna seara, burtici, încă nu stiu 100% dacă sunt sau nu însărcinată, imi doresc de ceva vreme al doilea copil, cert este că cm a întârziat 1 săptămâna, am făcut 3 teste până acum, 2 au ieșit negative iar la cel de al 3-lea se zărește a doua linie, un roz pal nu foarte pronunțat, ca si simptom ma cam dor sânii. Sper din tot sufletul sa fie asa cum imi spune instinctul, ca ceva crește în burtica. Luni voi merge la medic. Doamne ajuta sa fie totul bine. Sarcina usoara sa aveti mamici cu burtici. 



#26
Coselle

Coselle
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 februarie 2018 - 14:21

Fetele :) Am fost atat de preocupata cu grijile mele ca nici nu v-am trimis felicitari, urari se sarcina usoara, sanatate, etc :) Doamne ajuta la toata lumea.

 

Eu am vesti bune deocamdata, HCG-ul mai mult decat dublat la analize, ma simt bine, chiar ma sperie atata lipsa de simptome... Ma am unele intepaturi prin burtica, mai usoare chiar decat la ciclu, dar inteleg ca sunt normale :)

 

Sper ca si voi sunteti bine, astept vesti bune si de la voi :) Si abia astept sa ne vedem bebeii :) 



#27
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 19 februarie 2018 - 15:01

Buna fetelor!

 

Bine ați venit! Așteptăm vesti in continuare de la voi.

 

Am fost de dimineața la ecograf pentru confirmarea sarcinii. Sunt in 5s3z. Pe 6 Martie merg la ecograf ca sa auzim inima. Momentan totul este in regula. Mi am recoltat și sange pentru hcg.

 

Voi va simțiți bine? Totul e in regula?

 

Pup



#28
Coselle

Coselle
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 februarie 2018 - 15:31

Buna Ruxi :) ma bucur de vestile bune, sigur va iesi bine si analiza :) te asteptam cu update :) 



#29
elenasimona

elenasimona

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 20 februarie 2018 - 06:24

Buna dimineata, din pacate pentru mine veștile nu sunt prea bune, asa cum v-am spus mai sus ieri am fost la medic pentru a vedea dacă sunt însărcinată, însă cu lacrimi in ochi va spun ca am suferit un avort menstrual.:( 



#30
lilylary

lilylary
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 20 februarie 2018 - 11:44

Buna ziua , dragi viitoare mamici !

Sunt si eu o viitoare mamica pt.a 2 oara,  am 7s si 2 zile.Ieri am fost la primul eco unde mi-am vazut puisorul,  dar din pacate am descoperit si un hematom destul de maricel,  ceea ce m-a speriat putin.

Ati fost in situatie asemanatoare,  cunoasteti cazuri similare?

 





Etichetat si cu sarcina, octombrie 2018, gravida

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -