Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

adolescentul de 13 ani


56 raspunsuri la acest subiect

#51
claudia74

claudia74

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.272 mesaje

Postat 16 februarie 2009 - 20:22

fetelor, copii la fel nu exista,putem da sfaturi dar nu putem face comparatii, situatia mea e alta ca la voi sunt sigura ca la toti altii,in fiecare familie sunt alte probleme,imi e tare greu ca nu pot zicde ca o cunosc,nu o pot descoperi,incerc si da reject,pai cum Doamne Iarta-ma sa mai ajung,fac eforturi supranaturale si nimic,nu ii PASA pur si simplu,este intr-o etapa foarte aiurea a varstei,dar ma toaca oricum,de cand deschide ochii dimineata imi face circ pana merge la culcare,azi ne-am scos ochii ptr o amarata farfurie de supa de pui,mai ales ca e racita si am sustinut sa o bea,nu si nu,deci sunt lucruri existentiale pe care nu vrea sa le faca,ptr ce ii dau paracetamol,dar ea are febra samd,care e menirea mea in viata ei,numai stiu nici pe ce planeta sunt,a ajuns sa imi fie frica de copilul meu,am gasit sange la ea in camera..........de unde atata razvratire....da cine ne-o mai intrebat pe noi ceva in copilarie ca nu carteam in fata parintilor,am avut-o de tanara (19 ani) nu ma poate acuza ca sunt depasita in mentalitate,dimpotriva,sau poate vrea sa facem concurenta,poate asta o deranjeaza ca nu sunt o mama sloampada cum sunt altele pe care copiii le prostesc cum vor,cine sgtie ce-i in capsorul ei,dar de multe ori ma luat de dupa umar posesiv m-a dus la oglinda si mi-a spus : sunt de o mie de ori mai frumoasa ca tine!!!!!!!!! no comment.



Album Claudia

Timisoara Impreuna

'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

#52
SSerafiotti

SSerafiotti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 17 februarie 2009 - 22:50

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Cumva sunt de acord cu tine, in teorie. Cred insa ca in realitate adolescentii sunt confruntati cu impulsuri sexuale foarte puternice, iar media nu ajuta deloc. In aceste conditii eu vad ca exista, ca parinte 2 variante, ori educi copilul in viziunea ca sexul este ceva frumos daca e facut cu cineva iubit dar implica responsabilitate si exista posibilitatea ca copilul sa simta asta la 16-17 ani, ori ii bagi in cap ca trebuie sa fie neaparat peste 18-19 ani, eventual are nevoie de consimtamantul parintilor si la acesta varsta si ca in general sexul e ceva nociv si daca pateste ceva (sarcina, boala) se descurca. Eu am sa optez pentru prima varianta.



Nu vad de ce variantele ar fi in aceasta stricta combinatie- cu siguranta pot sa le comunic copiilor ca sexul nu este ceva esentialmente nociv si degradant, chiar daca ii invat ca el este doar pentru adulti?!

E foarte simplu, exista activitati pentru diferite varste, asa cum eu nu beau din biberon, pentru ca am depasit faza, sau nu iau antidepresive pentru menopauza, pentru ca nu am ajuns inca la ea, ei nu au de ce sa faca sex, pentru ca sexul neasumat duce la fel de fel de complicatii- pentru TOATA familia.
Nu voi explica ce cred ca inseamna o relatie sexuala asumata, am facut-o de cateva ori, dar nu ma refeream la 'am prieten si mi-au dat mama si cu tata bani de prezervativ'.

Poate ca promiscuitatea inseamna 'altceva' pentru fiecare, dar nu traim in turnul Babel si primeaza un inteles general acceptat- iar in lumina acestuia da, sunt persoane care incurajeaza promiscuitatea BIG TIME aici pe forum, din moment ce recomanda distribuirea de prezervative categoriei de varsta 12-16 fara a pune problema unui context moral al eventualelor relatii sexuale consumate intre copii de acea varsta.

In intelegerea mea, sa propovaduiesti sexul intre copii pe post de sport (asteptarile ca cei doi 'prieteni' sa ramana impreuna si sa formeze un parteneriat de viata tinzand spre nul)este echivalent cu a incuraja promiscuitatea.

De altfel, pericolul este mai mare in Romania, care maimutareste-indiferent de rezultatul lor dezastruos- politicile sexuale regurgitate de vest, decat este in occident.

In Europa occidentala dementza cu 'free, non-judgemental, state-funded child sex' a atins demult un peak si bubble-ul s-a spart (in sensul ca exista evidenta clara: in lipsa unui context moral, cu cat contraceptivele sunt mai la indemana, cu atat rata graviditatii precoce si a infectarii pe cale sexuala CRESTE). In Romania insa implementarea acestor politici ridicole abia a inceput, desi nu trebuie sa fii ghicitor in stele sa stii ca rezultatul va fi tot asta http://www.dailymail...year-olds.html.

Uite ce zic niste neni si tanti care stiu cu ce se mananca, intrucat ei asta fac:
'We need a new policy of parental consultation, limited access to contraceptives and a climate in which sexual activity among teenagers is discouraged rather than encouraged.
Unless we move from a yes-based policy to a no-based policy, the effect of the Teenage Pregnancy Strategy is just to groom young people for sex.'

Si rezultatul direct al laxitatii, indiferentei, confuziei parintesti: http://www.dailymail...3-baby-age.html

Iarasi,nu vad de ce ar trebui mereu aduse in discutie experientele mele- toate experientele sunt relevante pana la un anumit punct, dar un sistem de conceptii se bazeaza pe numerosi alti factori. Sincer, faptul ca am scris doua pagini undeva despre niste lucruri din trecut nu cred ca poate sluji drept oracol- nici macar mie.

Daca veni vorba, experientele mele cu bunicii si rudele mai in varsta au fost de vis. Si nu contest in nici un fel faptul ca lucrurile isi afla rostul lor si ca, asa cum perfect ai descris, generatiile sunt legate intr-un mod minunat prin copilasii care se nasc. Eu am simtit dragostea bunicilor, a matusilor ca pe un balsam- dar asta nu exclude concluzia ca situatia in care am aparut a fost o licenta, nu o stare de normalitate.

Moment in care profit de ocazie sa repet ca nu am absolut nimic impotriva maternitatii timpurii.

Pentru ca se poate sa alungi monotonia din viata bunicilor aducand pe lume un copil devreme, dar intr-o casatorie bazata pe dragoste si asumarea responsabilitatilor.

Insa desigur, ca sa se ajunga la un asemenea pas devreme (si sa fie un succes) trebuie ca adolescentii sa fie crescuti intr-o atmosfera care sa ii pregateasca pentru casatorie si familie, nu pentru sexul ca sport cu inca unul si inca unul si inca unul...si iar ne-ntoarcem de unde am plecat!

#53
SSerafiotti

SSerafiotti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 17 februarie 2009 - 23:21

In plus, Bird70, mi-ai interpretat total gresit intentia cu care am sfatuit-o pe Claudia sa mai faca un copil- NU era vorba de 'a-i da peste nas' fetei.

Am si specificat ca sfatul era valabil in contextul in care dinamica familiei ar fi permis-o, in care parintii insisi s-ar fi gandit, cu frecventa si intensitate mai mica sau mai mare, la asta si ideea li s-ar fi parut realizabila si dezirabila. De aici si pana la 'a da peste nas' e cale lunga.

Si da, una din urmarile acestei evolutii normale in viata unei familii ar fi fost ca mama nu ar mai fi avut mai multa atentie decat este nevoie pentru fata, suspiciunea mea fiind ca fetei i se da prea multa, nu prea putina atentie.

Nici nu mi se pare normal ca stabilirea numarului de membri al familiei sa ajunga de competenta copiilor, acestia privind o noua sarcina ca pe un afront personal atata vreme cat lor este evident ca nu le lipseste nimic.

In fine, noua ne e usor sa ne exprimam aici, dar pentru Claudia este foarte greu sa puna in practica o strategie eficienta. Ar fi bine sa stim si noi daca pana la urma a gasit ceva care a dat rezultate...si ce anume!


#54
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 18 februarie 2009 - 10:04

Citat:
citat din mesajul lui SSerafiotti
Nu vad de ce variantele ar fi in aceasta stricta combinatie- cu siguranta pot sa le comunic copiilor ca sexul nu este ceva esentialmente nociv si degradant, chiar daca ii invat ca el este doar pentru adulti?!

Sa nu uiti insa ca impulsurile sexuale sunt cele mai puternice in adolescenta, combinate cu capacitatea redusa de control si dorinta de independenta, de razvratire impotriva parintilor [bang][bang], sunt combinatia letala. Eu cred ca daca unui adolescent i se pune pata sa faca sex, o va face indiferent de educatia primita acasa. Diferenta in educatie poate fi un adolescent care isi aminteste de ce spuneau parintii privitor la protectie si la faptul ca este o experienta frumoasa, trebuie facut din dragoste sau un adolescent care o face cu informatiile primite de la colegii mai 'experimentati' si cu potential ca experienta sa fie mai degraba vulgara decat romantica.

Citat:
In intelegerea mea, sa propovaduiesti sexul intre copii pe post de sport (asteptarile ca cei doi 'prieteni' sa ramana impreuna si sa formeze un parteneriat de viata tinzand spre nul)este echivalent cu a incuraja promiscuitatea.

Eu nu am vazut pe cineva sa incurajeze sexul intre copii [bang], poate nu am citit unde trebuie. Iarasi revin la experienta mea, eu sunt impreuna cu sotul meu de la 17 ani, in acel moment din exterior, probabil ca sansa ca noi sa ramanem impreuna era minima. Sincer nu m-am gandit atunci ca am gasit sufletul meu pereche [pup] ci doar un baiat care m-a intrigat, imi placea si care ma atragea foarte tare din punct de vedere fizic. Cum poti stii daca baiatul ala pe care l-ai intalnit la 17 ani este sau nu perechea ta daca nu incerci?

Citat:
Insa desigur, ca sa se ajunga la un asemenea pas devreme (si sa fie un succes) trebuie ca adolescentii sa fie crescuti intr-o atmosfera care sa ii pregateasca pentru casatorie si familie, nu pentru sexul ca sport cu inca unul si inca unul si inca unul...si iar ne-ntoarcem de unde am plecat!

Vezi, succesul in final nu tine de varsta la care isi incep viata sexuala ci de contextul familial, de experienta din familie si educatia primita. Eu am fost copil de studenti [olala], crescuta printre carti si examene de parintii mei tineri. Parinti care s-au iubit si se iubesc in continuare foarte mult, care si acum se tin de mana cand ies la plimbare [:D] sau se dau peste cap sa-si faca cadouri surpriza la fiecare ocazie. Mie mi s-a spus ca sexul este o expresie a dragostei intre 2 oameni si asa am crezut intotdeauna. Nu m-a atras in nici un punct din existenta mea sexul 'sportiv'. Pentru mine nu e neaparat o problema de varsta, poti sa te ti virgina pana la 25 de ani dupa care sa faci sex sportiv adult cu cine nimeresti, sau sa incepi viata sexuala la 16 ani dar sa faci dragoste doar cu iubitul. Eu prefer a 2-a varianta, dar asta sunt eu [:I].

#55
SSerafiotti

SSerafiotti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 05 martie 2009 - 11:57

1.'Sa nu uiti insa ca impulsurile sexuale sunt cele mai puternice in adolescenta, combinate cu capacitatea redusa de control si dorinta de independenta, de razvratire impotriva parintilor [bang][bang], sunt combinatia letala.'


Sunt puternice, are impact si noutatea lor, insa nu sunt nici pe departe 'cele mai puternice'. Spre exemplu, o femeie dupa 27-28 de ani are in general impulsuri sexuale mai puternice ca in adolescenta sau la 20-22 de ani. Iar treaba asta cu 'capacitatea redusa de control'...in primul rand, nu ii 'incapaciteaza' nimeni/nimic, au toate datele si toata competenta necesare pentru a intelege si controla 'impulsurile'. Mai apoi, chiar daca le-ar lipsi intr-o masura aceasta competenta, o perioada de dezechilibru biochimic nu trebuie folosita pentru a semna in alb justificarea incontinentei sexuale.


2.'Eu cred ca daca unui adolescent i se pune pata sa faca sex, o va face indiferent de educatia primita acasa.'

Eu nu cred (la modul general), desi este adevarat ca exista cazuri (izolate). Sigur este insa ca acolo unde lipseste puterea exemplului bun, e vai si amar, si ca daca unui adolescent nu i se propun anumite norme, nici nu se va auto-propune pentru respectarea lor!

3.'Iarasi revin la experienta mea, eu sunt impreuna cu sotul meu de la 17 ani, in acel moment din exterior, probabil ca sansa ca noi sa ramanem impreuna era minima.'

Felicitari! Nu, nu cred ca sansa era minima, deoarece la 17 ani, desi inca argumentez ca nu este varsta optima pentru debutul sexual (subliniez ca vorbesc la modul general si nu imi permit sa comentez situatia specifica in care te-ai aflat tu), ado-ul este echipat cu tot ce are nevoie (mai putin experienta) pentru a testa calitatea altei persoane. Este insa o perioada in care se creste ca Fat-Frumos ('intr-un an cat altii in zece') si de aceea daca ar fi fost vorba de 16 ani as fi spus ca probabil sansele (asa 'minime' cum arguably au fost la 17) ar fi fost injumatatite, daca ar fi fost vorba de 15 ani ar fi tins mai degraba spre zero iar daca ar fi fost vorba de 14...deja nu mai avea rost sa ne obosim buricele degetelor tanstand conversatia asta!

Aa, o observatie: ai avut (si) mare noroc. Good for you. Altele, care sunt mai modest inzestrate cu noroc, tind sa faca alegeri mai bune pentru ele daca alegerile in cauza sunt facute la varsta adulta.

4. 'Cum poti stii daca baiatul ala pe care l-ai intalnit la 17 ani este sau nu perechea ta daca nu incerci?'

Hm...let me take a wild guess...iesind cu el, in cadrul unei frumoase povesti de iubire in care i se da ocazia sa isi arate nuantele caracterului, castigand treptat increderea si respectul fetei...(nu ca fata nu ar trebui sa le castige, la randul ei, pe ale lui)...si in care debutul sexual vine la varsta adulta, spre exemplu in timpul facultatii, cand macar exista posibilitatea unui job part-time care sa le aduca bani de prezervative, control medical, si celelalte necesitati ale unei relatii sexuale pe deplin asumate?!

5.'Eu am fost copil de studenti [olala], crescuta printre carti si examene de parintii mei tineri. Parinti care s-au iubit si se iubesc in continuare foarte mult, care si acum se tin de mana cand ies la plimbare [:D] sau se dau peste cap sa-si faca cadouri surpriza la fiecare ocazie.'

Super. Ar fi grozav de util, cand vei avea timp, sa deschizi un topic cu tema asta- frumusetea relatiei dintre parintii tai, ce au facut ei, cum s-au descurcat in viata, cum te-au ajutat, ce inseamna ei unul pentru altul- si amandoi pentru tine. Nu de alta, dar multe relatii contemporane sunt sarace in afectiune, intelepciune, delicatete, desi acum exista mai multe resurse materiale decat oricand (chiar si in Romania).Multa lume ar putea lua exemplu, ar fi ajutata cu un punct de referinta la care sa se raporteze, sau pur si simplu ar citi cu placere!

6.'Pentru mine nu e neaparat o problema de varsta, poti sa te ti virgina pana la 25 de ani dupa care sa faci sex sportiv adult cu cine nimeresti, sau sa incepi viata sexuala la 16 ani dar sa faci dragoste doar cu iubitul. Eu prefer a 2-a varianta, dar asta sunt eu [:I].'

Iar ajungem sa reducem totul la doua directii mari si late care, daca se ignora spectrul median (si e laaarg), sunt false. Poti, sigur ca poti. Sexul sportiv adult pe deplin responsabil nu comporta decat, in cel mai rau caz, probleme morale si emotionale, iar o poveste Romeo-Julieta in care iubitul se insoara cu tine si te adora o viata intreaga este atat de dorita si invidiata, incat dupa ce relatia si-a demonstrat validitatea nimeni nu mai sta sa se uite ca tu ai facut dragoste la 16 ani si nu la 19-20-21-you-name-it.

Motivul din care nu mai pot sa dorm eu noaptea nu sunt, categoric, fetele de 16 ani care se indragostesc, cedeaza si, dupa o frumoasa poveste de dragoste, se casatoresc cu iubitul si au o familie si o viata de familie ca-n povesti (si eventual inceputurile lor romantice stangace devin folclor de familie de savurat cu nepotii la mese festive). Dar ce te faci cu in-between?

Din moment ce nu te tii clar pe pozitii argumentandu-i unui copil/ado ca varsta legala pentru relatii sexuale este 18+, ca legea este implementata pentru un motiv, si ca orice debut prematur este o licenta, o exceptie (care ar trebui bine justificata/gandita), nu o mega-regula in sine...din moment ce alegi calea interpretabilitatii ('cand esti pregatit', 'cand vrei' as opposed to 'cand esti pregatit, vrei SI ai varsta potrivita'), cum te asiguri ca ceea ce este acceptabil pantru tine (16 ani) se suprapune cu ce este acceptabil si pentru copil?

Daca necesitatea unei varste-landmark e indepartata din argument, cum ajungi sa negociezi cu sentimentele copilului, care poate sustine ca este 'pregatit' si 'vrea' la orice varsta- ca doar de cand invata sa vorbeasca tot 'vreau' auzim?!

Cum o convingi pe Biutsa

biutsa (24-Nov-2008, 19:44)
buey .. nu conteaza daca faci sex mai rpd de 16-17 ani .. da ma rog .. eu am 14 juma si is cu un baiat de 3 ani jumate .. adica de la 11 .. si are 18 ani .. mi`am inceput viatza sexuala pt prima oara cu el acum 1 luna sh totul a fost ok .. nu s`a intamplat nimik etc etc .. deci .. nu conteaza varsta .. parerea mea

sau pe Andra

andra (29-Nov-2007, 12:29)
ma fetelor de ce radetzi de pisicutza lui alin k eo am 12 ani si am facuto si sunt foarte mandra de kestia asta...voi ori suntetzi invidioase ori nu jtitzi so facetzi si va oftiktzi dak vretzi va invatz eo...da nu va mai luatzi aja aiurea de oameni k si eo am facuto pana akum d 4 ori si fara prezervativ si kre e prob?

sau pe Alinutza

alinutz (21-Nov-2007, 17:39)
io mi-am inceput viatza sexuala la 11 ani shi atunci am avut shi primul orgsm=p~.......(in baie la scoala)a fost sooper

sau pe Pisikutza lu'Alyn

simmy pisikutza lu alyn (02-Nov-2007, 19:29)
yo cred k fetele care au trecut de 15 ani si inca nu au facut-o trebuie sa se gandeasca la asta...adik helooo suntem in 2007....mai e si problema k nu gasesti pe a cel cineva va spun yo fetelor nu conteaza trebuie doar sa te simti tu bine...f**k the rest....yo personal am 15 ani si am facut-o cu prietenul meu si cu prietenulu lui a fost tare cu ambi... desi pt prietenului lui nu simteam nimik...si s-a intamplat fara sa stie nimeni nici makar el

sau pe O Fata

o fata (27-Oct-2007, 02:47)
In ziua de azi daca nu te culci cu prietenul tau...s-a terminat.Virginitatea mi se pare un lucru banal care nu ar trebui sa dea asa dileme,batai de cap...

sau pe Madalina

madalina (01-Oct-2008, 23:37)
ma ftelor prima oara nu prea conteaza sincer adik nuju dc va emotionati asa de parca va maritati sau il vedeti pe brad peet :| incetati si daca vreti va dau eo sfaturi adica sa ma prezint eo sunt madalina am 14 ani si am facut-o d la 13 ani km in fiecare saptamana si mi se pare super adica am avut mai multi prieteni si am facut-o cu toti cam un prieten la 2 luni da oricum e super

sau pe Larisa

larisa (23-Apr-2008, 20:43)
yo am 13 ani shi pana acuma ma-am culcat cu 3 baieti dar nu pot sa spun nimanui nici macar prietenelor mele caci sun sigura ca m-ar judeca cn vrea sa vb cu mn ma gasiti pe idiu larysuk_95@yahoo.com

sau pe Scumpik Baietilor

scumpik baietzilor (13-Apr-2008, 23:38)
ba prima oara e un kkt si e neinteresant ftelor ganditziva o viatza avetzi si tre so traitzi eo una am 14 ani si mi`am tras`o cu destui baietzi e prea tare mama deja ma excit cnd ma gandesc la sex adik iubitul meu actual e f d gajk si a acceptat s`o facem in grup si am facut`o cu 2 fte si 2 baietzi ma simtzeam bestial cnd sugeam **** lu unu altu mio baga in *** si altu in *****:X:X aja k nu va mai speriatzi k nu va manank nimeni...

(si stelutele le-am pus eu, Bird...)

sau pe Alexa, care face sex dar ei nici nu i-a venit ciclul...dar daca fata se simte 'pregatita'?!Auzi colo, ce ai tu?!

alexa* (03-Jan-2008, 18:50)
am 14 ani.. mi-am inceput viatza sexuala in vara asta.. imediat dupa ce am facuto mia curs sange (cateva zile bune).. in fiecare luna fac sex , sh imediat imi vine acea secretzie (ca un sange,..., un fel de mestruatzie).. sh numi venise menstruatzia cand mi-am inceput viatza sexuala.. daca nu fac sex luna asta sunt sigura ca nu-mi va mai veni acea secretzie.. pentru a "acoperi" folosesc absorbante.. Mama a vazut acest lucru.. nu iam zis de pierderea virginitatzii.. ia-am spus ca este mestruatzie.. V a sa-mi raspundetzi.. vreau un sfat.. ms moolt

sau pe Deea, care vrea sa-si 'tina' prietenul

dEEa`. (08-Oct-2008, 11:40)
Buna ma numeSc anDreea.. preFer dEEa stiti.. am 12 ani am un prieten de 15 ani care si`a inCeput viatSa sexuala deja.. si inCa fOarte Devreme il iubeSc mult de tot.. ne`am Despartit De caTeva Ori dar ne`am impaCat.. tOt din Cauza sexului.. eO par De vreo 15-16 ani .. nu De 12 .. si el vrea sa faCem sex..

sau pe Raluca, de 12 ani care vrea sa-i demonstreze prietenului ca il iubeste...pentru ca ea chiar il 'iubeste'! Si nu s-a spus ca daca e iubire, atunci e ok???!!!Cine a pomenit de la ce varsta e iubirea iubire???!!!

Raluk``aaaa (12-Oct-2008, 00:24)
pff` .. fetelor am 12 ani jumate .. sh stau q unu` d 19 ani ..el` ma iubesthe sh eu il iubesk pe el sh` sunt virgina .. mi`a cerut sa`i faq sex oral .. sau` sa ma dezvirgineze .. dar mie` friq .. doare .. pls` ajutatzi`ma..:( .. mi`a spus q daq ii faq sex oral sau ma culq q el .. asa ii dem k`l iuby .. dar yo chiar il iubi .. :(

sau pe O Fetitza, care iubeste si nu vrea sa se desparta (la 13 ani)

O fetitza (25-Mar-2008, 18:49)
Hy :*:*:sunt din Satu Mare..am 13 ani :| Sunt cu un baiat care are 15 ani...iar el a facut`o deja de mai multe ori...il iubesc foarte mult :X dar mie frica sa o fac :| nush ce sa fac nu vreau sa`l pierd din cauza asta...:(( m`am gandit de mai multe ori..k dak as faceo...dar nush mie frica....park mie rusine de el :| El imi spune k dak o face cu altele nu inseamna k ma insala...dak eu nu ii dau...nah zice k are nevoile lui,,,sa ma desprt de el nu vreu!!! Ajutati`ma pls :X


Aaa, si sa nu crezi ca am umblat mult dupa quote-urile astea. Sunt din rubrica de comentarii a 2 articole mari si late (din zeci de articole) a editiei on-line a revistei Cool Girl, care impreuna cu Bravo sunt revistele principale marketate spre segmentul de varsta 12-17 ani de pe piata romaneasca. DECI ESTE EXCLUS SA FIE CAZURI IZOLATE.

Ce le spui toantelor astora? Ca daca ele iubesc (doar iubesc! ele spun ca iubesc! pot fi contrazise?) e ok? Ca daca sunt iubite (s-ar lasa oare convinse ca nu sunt??!), e ok? Ca daca se simt pregatite (multe sustin ca sunt, se lauda), e ok? Ca daca vor, e ok?

Sau ca nu au varsta legala, si ca indiferent ce vor, nu este nimic de negociat la subiectul asta cativa ani buni de acum inainte? Tot asa cum nu este de negociat in cazul in care poate 'vor' si 'se simt pregatite' sa se mute de acasa singure, sa fumeze sau sa consume alcool, pentru ca astea sunt decizii de adult, si 'adult' are intelesul de 'persoana trecuta de 18-21 de ani' (in functie de legea tarii respective)?!


La final, imi cer scuze pentru a fi folosit cifre arabe spre a-mi organiza cat de cat ideile, am incercat cu sistemul asta de quote si aiurea, dadeam quote exact la ce nu trebuia (mai precis, la raspunsurile mele). Mai dureaza pana ma obisnuiesc cu editatul mesajelor. Sorry!









#56
SSerafiotti

SSerafiotti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 05 martie 2009 - 12:33

Draga Bird70,

Probabil ai observat si tu ca noi am cam acaparat subiectul si l-am transformat intr-un debate despre sexualitatea la adolescenti.

De fapt, ceea ce m-a provocat pe mine a fost faptul ca tu, din paleta larga de raspunsuri la topic-ul in care o fata cerea sfat (daca sa isi inceapa viata sexuala sau nu, virgina si adolescenta fiind...majoritatea i-au tinut galerie, impingand-o sa o faca,chiar si in conditiile in care fata nu era sigura de relatie; e usor sa iei decizii cand e vorba de pasarica alteia, si strugurii sunt acriiiii)...in fine, din toata aceasta gama de raspunsuri tu m-ai ales pe mine sa ma anunti ca sunt 'foarte exagerata' pentru ca am avut curajul sa povestesc cu sinceritate experientele mele si sa ii expun fetei posibilitatea (reala) de a regreta decizia. (Practic, nu exista decat riscul de a regreta decizia de-a o fi facut, nu pe cea de-a n-o fi facut; doar putea alege oricand momentul de-a o face odata ce ar fi devenit sigura de relatie si sigura pe sine, deci nu ar fi avut de regretat ca n-ar fi facut-o inainte, iar daca individul ar fi parasit-o intre timp pe motiv ca ea refuza sa o faca...hey, cine regreta ca n-a facut-o cu un astfel de specimen, hihi??!).

In fine, ce a iesit a fost un debate interesant si, cred eu, bine argumentat de ambele parti, care nu consider ca mai este in momentul de fata un debate, deoarece pana la urma parerile noastre aproape coincid.

Ideea este ca documentandu-ma am dat peste arhiva de comentarii la articolele revistei Cool Girl (despre care pomeneam in post-ul trecut), una din revistele principale foarte po****re in randul segmentului de varsta 12-17 ani, si, sunt convinsa, rasfoita si de fete mult mai mici (10-11 ani). Comentariile functioneaza ca un mini-forum, si sunt mai mult decat graitoare daca vrem sa ne convingem la ce varsta isi incep adolescentii si preadolescentii viata sexuala, cu cine, unde, in ce mod si ce ratiuni ii determina.

Fiindca mi se pare o chestiune vitala pentru mamele din Romania, m-am hotarat sa deschid un topic separat unde sa expun parte din aceaste comentarii si concluziile mele cu privire la ele.

Sper doar ca in zilele urmatoare sa gasesc timpul necesar.

Te salut si multa bafta in toate.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -