Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

adolescentul de 13 ani


56 raspunsuri la acest subiect

#1
solariss

solariss
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 martie 2007 - 15:32

dragele mele,

ma intereseaza daca are cineva materiale referitoare la psihologia adolescentei de 13 ani. sau, pur si simplu, cum relationati voi cu adolescenta vostru de 13 ani - .

Am nevoie de sfaturi de la voi!

multumesc

#2
mama lia

mama lia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 09 martie 2007 - 14:29

din ce punct de vedere te intereseza???

nu am carti, dar posed una bucata adolescenta de 13 ani.....

relationam ..binisor...in mare comunicam destul de bine, dar de un an e mai obraznica....de, pubertatea...nu o iau in seama, dar daca sare calul ma infig in ea....nu o bat, dar o pun la punct....

de regula suntem prietene, dar stie ca exista o limita si daca o depaseste ....

ce sfaturi vrei mai exact??? cred ca depinde de fiecare copil in parte....si nu exista retete....

oricum, daca vrei iti mai pot spune din experienta mea...dar intreaba-ma mai concret...

mama domnisoarei Cristina [majoreta] (28.09.1993)

#3
coltofeanu

coltofeanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.101 mesaje

Postat 25 martie 2007 - 01:46

... sunt mami de adolescent si de viitoare adolescenta si pot sa spun ca , in general, comunicam destul de bine. Ma straduiesc sa ii inteleg , sa analizez problemele si din punctul lor de vedere , sa-i ascult , sa intervin atunci cand consider ca este necesar, sa le cunosc prietenii si sa comunic cu ei... chiar sa ma cobor , uneori la mintea lor , sa radem , sa ne jucam impreuna la calculator. Este mult mai usor sa comunici cu ei daca le esti prietena , decat daca te considera adversar ... atunci, oricat de bine ai proceda , ei vor riposta pentru simplul fapt ca te considera din tabara adversa.

#4
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 14:44

am si eu una adolescenta si una in devenire....

si desi am fost si eu de virsta lor imi scot peri albi!!!!!!

ma exaspereaza cu nepasarea chiar nesimtirea lor! Fetele nu ar ridica un obiect ce le ar sta in drum pt nimic in lume! Adun toata ziua obiectele lasate de ele prin casa... poate nu prea multe insa suficiente daca luam in considerare ca am 3 pupeze si un pupazoi... ca trebuie sa le repet de "n"spe ori daca au ceva de facut pina nu mi ies din fire nu ar face ce le cer Doamne fereste! (Dar cind au vreo cerinta sau cind este inceput de luna ia sa vezi ce iute vin sa si ceara banii de buzunar)

Ma exaspereaza camera in continua dezordine, ori rufele murdare aflate peste cele curate, lipsa de responsabilitate si multe altele.



Pur si simplu nu le pasa de nimic... traiesc intr o lene continua, cred ca daca n ar fi musai, sa si respire le ar fi lene!



Le vorbesti, le explici, le rogi... degeaba. Pur si simplu sint unele momente in care le as da pe usa afara cu traista in bat!!!



le am luat cu binisorul.. nu a mers Am apelat la masuri coercitive.. nici asa nu mai merge. Nu ne ramine decit sa le umplem din cind in cind fundul cu bocanci! Pur si simplu imi da senzatia ca daca le dai un deget iti iau mina toata. Daca sintem draguti cu ele ni se urca in cap!



Din punctul lor de vedere au numai drepturi nu si obligatii, regulile sunt facute sa fie incalcate...



Sint copii buni per general... problema mea este ca nu accept sa lucrez pe plantatia nimanui! Ori fetele mele cam asta imi dau senzatia ca doresc de la noi.... ele sa faca ce vor (televizor si calculator), noi sa le suflam in cornite eventual cu citeva plecaciuni.....



Noi, cei 2 parinti sintem deja depasiti de ele!!! Poate cind mai stateam acasa mai reuseam ceva.. desi daca ma gindesc bine aveam parte de aceeasi sfidare din partea lor.



poze multe cu noi[foto]Ana a implinit un an[foto] 2006[foto]2007[foto]

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

#5
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 28 martie 2007 - 16:01

Fetelor am si eu o fata, acum e domnisoara (am mai zis pe undeva poate la anul ma dati afara de-aici ca va fi majora).
Tot pe la varsta d 12-13 ani am avut probleme cu ea in ce priveste ordinea.
O am doar pe ea, a fost mereu buna la invatatura dar era dezordonata din cale-afara.
Se certa cu mine ca ba nu-si gaseste aia, ba ailalta, ba vroia oarece piesa de imbracaminte si fix in ziua aia o gasea dupa lungi cautari in haosul din dulapul ei...murdara sau transpirata.
Ma saturasem sa tot strang dupa ea si de certurile e tema asta, pana in momentul in care i-am spus "draga mea, eu iti spal hainele, le calc restul depinde de tine, daca nu-ti tii ordine in dulap , eu sa sti ca nu o sa ma mai ocup de dulapul tau.
Daca ai haine murdare pune-le in cosul cu rufe murdare si am sa le spal, daca ai haine de calcat pune-le si pe alea in dulapul cu haine de calcat si am sa ti le calc, dar nu mai vreau sa aud nu stiu unde e aia asau ailalta".
In plus (reminiscenta din educatia spartana de care am avut parte)la inceput problema s-a rezolvat asa:
Cand mi-a creut sa-i caut o bluza, m-am uitat in dulapul ei si am gasit un haos total.ii spuneam ca ar fi cazul sa nu ne certam pt ca nu-si gaseste hainele si-i ziceam ca ar fi cazul sa-si faca ordine.
Ea nu facea nimic si sigur ca ajungeam la discutii dar tot nu puneam mana eu sa fac ordine.
Apoi s-a inamplat ca odata ne-am certat rau de tot pe tema asta si i-am spus ca daca ar fi folosit timpul in care se cearta cu mine ca sa-si faca ordine a fi fost mai castigata.

Incredibil dar in 15 minute si-a facut ordine.
Atunci i-am spus ca daca mai are probleme si nu-i vine elanul sa-si faca ordine o ajut eu.
Cand va avea dulapul in dezordine totala, eu i-l golesc pe tot in mijlocul camerei.In felul asta o sa-i vina elanul de nevoie.
O singura data si-a gasit tot continutul dulapului sub masa de birou.
Nu am pretins niciodata ordine militareasca dar nici asa cum facea ea la 13 ani ca efectiv nu se intelegea ce-i in dulapul ei.

O am doar pe ea, mi-e draga si o iubesc din tot sufletul, dar prefer sa-mi petrec timpul cu ea fara sa ma cert pe tema "obiectelor pierdute".
Poate ca am fost dura dar a functionat.

Cat pe ce sa uit sa va spun.
S-a mai intamplat si se mai intampla foarte rareori sa-i fac eu ordine in dulap si atunci ma intreba cu mirare "cum de mi-ai facut ordine tu?"
I-am explicat ca o fac cu placere doar cand am eu placerea de a o face si doar in perioadele care sunt mai fierbinti pt ea (are examene sau lucrari de facut).O fac cu placere ca sa o ajut dar asta nu inseamna ca ar fi trebuit sa devin sclava Isaura ei personala.
Daca vrea privacy sa-mi spuna ca nu ma mai amestec.A zis nu ,e bine asa.
Am lasat si eu un pic de la mine, s-a conformat si ea si uite-asa a functionat.


#6
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 31 martie 2007 - 09:25

marcellina, super sugestia ta ca in timpul de cearta ar fi facut-o. Bine ca a inteles. Fiu-meu de exemplu e un tip foarte argumentativ. Lui ii place sa vorbeasca in contradictoriu, nicio sansa. Dar fata mea e la fel (deocamdata [;)]), recunoaste o solutie logica. Negocierea e metoda cea mai buna cu ei, ai dreptate.



Torra, iti spun ce am facut eu azi primavara. Dar te avertizez ca eu sunt mai lejera cu treburile gospodaresti. Am ramas singura cu ei si activitatile lor (sotul a fost 6 luni in Ro), cu catzelul, cu casa si cu un proiect la job care imi manca in jur de 60 ore/sapt. Dupa 2 saptamani nu mai vedeam pe unde merg de oboseala. Asa ca am convocat o sedinta (acasa) si le-am expus problema: odata pe saptamana, fiecare isi curata camera luna si bec; lucrurile lor pe care le gasesc prin casa le adun intr-un sac de plastic si il duc in garaj; fiecare trebuie sa-si aleaga 1/3 din treaba de facut dintr-o lista (partea buna era ca isi alegeau ei, nu le dadeam eu). Desigur ca fiu-meu (15) a vrut de ex udatul florilor si i-a lasat fetei (10) aspiratul. Dar le-am tot invartit pana am fost multumiti cu totii. Si n-am mai avut discutii dup-aia si simteam si eu ca nu ma mai chiar sinucid. De exemplu, fiu-meu era asa de grabit sa-si termine treaba sambata sa poata pleca afara, ca ma trezea ca pe el nu-l intereseaza, el aspira, curata scarile, da cu mopul in bucatarie si pleaca daca noi nu incepem. Incearca, poate merge mai bine daca fetele stiu ce au de facut. Altfel, nu stiu ce astepti de la ele, iar tu te frustrezi ca ele nu te ajuta. Exclude propria initiativa de pe lista, e rara avis [:D].



Multa rabdare si pupe la pupeze[:p]!




m[:)]m & DJ

#7
coltofeanu

coltofeanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.101 mesaje

Postat 01 aprilie 2007 - 21:51

Eu fac curatenie impreuna cu copiii mei... mai mult cu fetita care are 10 ani. Ne sfatuim unde asezam bluzitele ,caietele , cartile si multe alte maruntisuri ... si chiar ii place. O las pe ea sa aleaga unde doreste sa/si aseze lucrurile , ce rafturi sa foloseasca s.a.Chiar ii place sa foloseasca PRONTO pe mobila. Dupa ce terminam ne jucam la calculator sau facem o prajitura impreuna si o las sa bata ouale cu mixerul , in timp ce eu rad lamaia.... intre timp vorbim despre scoala , despre simpatiile ei etc. Baiatului meu de 13 ani ii place foarte mult fotbalul si timpul liber il petrece fie pe terenul de sport ,fie la calculator , dar....cu o conditie ...note bune la scoala. I/am spus ca are voie sa joace fotbal cat doreste si are voie si la calculator atata timp cat obtine note foarte bune , daca notele vor fi mici , atunci fara fotbal si fara calculator .... Si pentru ca ii plac atat de mult ....si notele sunt foarte bune !
El este mai dezordonat , apeleaza uneori la sora lui sa/i ordoneze lucrurile .. si asta nu/mi place...Aici mai avem discutii...

#8
sail-away

sail-away
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 02 aprilie 2007 - 23:19

de ce trebuie sa fie curat la mine in camera? nu trebuie sa intre mum la mine in camera.. daca o deranjeaza.. pe mine nu ma deranjeaza :| iau note bune.. nu e suficient? app daca iau note bune, atata cer sa am dreptul sa fac CE VREAU la mine in camera. sa am cate haine VREAU la mine pe pat, sa am cate carti VREAU la mine pe birou. mie imi place sa citesc, imi place matematica, chimia si materiile importante... restul ma enerveaza.. numi place religia spre exemplu, pentru ca profesoara ne crede posedati daca scrie cu stanga, daca vorbim in ora de religie s.a.m.d .. vine cu replici de genul " doar diavolul si-ar permite sa vorbeasca in ora domnului" :|:| ne sperie dar in aceasi timp radem cand ne gandim la saraca femeie proasta. mie nu-mi place la VOI, mamele..: credeti ca FAMILIA e cel mai important lucru pt noi(ei bine, chiar daca este cel mai important lucru... doar unui prieten poti sa ii spui anumite treburi.. cu un prieten te distrezi.. nu cu familia); ne inpuneti anumite chestii fara sa discutati cu noi(sunt si eu membru al familiei, am dreptul sa stiu ce se intampla, sa am un cuvant de spus intr-o decizie care ne implica pe toti); sa am un spatiu personal ./... PERSONAL (asta inseamna ca am voie sa il PERSONALIZEZ ... asta constand si in dezordine.. eu NU VREAU sa imi faca curat mum in camera.. eu vreau sa ma lase in pace in camera mea, de preferat sa nici nu intre pt ca are prostul obicei de a trage cu ochiul la ceea ce fac pe computer - am pus si parola pe comp de asta) ... NOI NU COMENTAM .. noi ne dam cu parerea... eu o fac intr-un mod cat se poate dee diplomat si politicos... etalandu-mi argumentele... dar NUUUUUU... tot cum zice mum (de la mumie) e bine .. un mic sfar pt mamicile care au uitat ca "pruncii" lor numai au 5 ani: nu mai incercati sa va loviti copilul (pt ca el poate da inapoi, - eu iam prins mana si iam spus ca pe mine nu ma mai loveste de acum), degeaba va pedepsiti copilul.. el poate fugi de acasa spre exemplu.. (cum am facut eu).. nu va mai pisatzi copilul la cap cu fraze dee genul :
"-unde mergi?
-afara.
-mai exact unde?
-pe centru.
-cu cine?
-cu niste prieteni.
-cum ii cheama? ii cunosc?
-nu, nu-mi cunosti prietenii, nici nu trebuie sa ii cunosti.
-dar cum ii cheama?
-cristina, anda, alex, ovi ... bla bla. ii stii?
-nu. da pana la cat stai?
-pana pe la 8-9.
-pana la 8 ca la 9 e intuneric.
-bine, fie.
-da dami numerele de telefon ca daca ti se intampla cecva sa stiu pe cine sun.
-aha, vezi ca plec, ca am intarziat. ceau.
-treci inapoi!!!!!!!!"
sunteti patetice cu grija voastra exagerata. gimme a break! suntem o tara democrata, wtf?

#9
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 03 aprilie 2007 - 23:26

Hahaha,Sail-away ,azi nu e tocmai cea mai frumoasa zi din viata mea dar ai reusit sa ma faci sa zambesc.

Am sa-ti raspund doar din punctul meu de vedere personal.
Nu de alta dar cam acelasi discurs il faceam oarecum si eu parintilor mei(picatura cu picatura) la varsta de vreo 13-14 ani.
Zic picatura cu picatura, pt ca de l-as fi zis parintilor mei pe deantregul si exact asa cum l-ai scris tu aici s-ar putea sa nu se stie ce s-ar fi putut intampla.

A urmat ca si eu sa am un copil, sa ajunga si fata mea la varsta adolescentei si sa recunosc semnele ca ar vrea sa-mi faca discursul asta.
Toate bune si frumoase pana la un punct.
O las sa-si aranjeze/deranjeze camera ei asa cum ii convine si ii place.
Am trecut demult chiar si de faza in care sa trebuiasca sa fac eu curat in camera ei.
Nu ma derajeaza daca se intampla sa-si lase patul desfacut dimineata, nici ca are haine pe fotoliu, nici masa de birou plina cu de toate ,atata timp cat nu ma pistona cu "unde-i aia sau ailalta"sau cu "vezi ca la mine-n camera ar trebui facut curat" (treaba pe care niciodata nu mi-a cerut sa o fac) daca pt ea e bine e bine si pt mine.

Oricum camera ei nu e camera de oaspeti, in definitiv inchid usa si daca-mi vine cineva in casa nu-i camera fetei camera de primire.Important e sa nu avem discutii gen "unde-i aia, nu-mi gasesc ailalta, am nevoie de x bluza dar e murdara sau necalcata".

A mai crescut si ea si a prins oricum gustul pt a avea ordine in camera si atunci cand are timp si chef isi face ordine si curatenie singura nu de alta dar cum ai spus si tu traim (aparent) in democratie si am si eu ale mele de facut, iar de le fac totusi din cand in cand si pe ale ei le fac doar pt ca am chef sa le fac si nu pt ca mi s-ar fi impus vreodata, asta pt ca democratia circula in ambele sensuri daca vrei sa intelegi ce vreau sa spun.

Mum de la mumie nu cred ca ar avea vreodata motiv sa-mi spuna , nu de alta dar nici macar nu vreau sa traiesc exagerat de mult.

Cat despre orele de religie, fiecare parinte face cum doreste la capitolul asta.
Eu daca am vazut ca dupa o anumita varsta nu are interes pt religie ba chiar are niste nelamuriri pe care doar maturizandu-se si le va clarifica si a ales ca nu vrea ore de religie, i-am dat semnatura ca in orele de religie sa-si faca temele, deci nu participa la aceste ore.

Cat despre la ce ore se intoarce acasa din oras, sorry, cat e la mine in casa pe responsabilitatea mea (atentie n-am zis pe banii mei),va veni la orele pe care i le impun eu (nu absurd de devreme dar nici incalificabil de tarziu)si chiar am sa-i cer sa-mi spuna unde si cu cine pleaca si n-am sa o sun decat daca intarzie.
Poate sa-mi foloseasca a mea casa pe post de hotel, atunci cand de exemplu politia nu ma va putea trage de maneca "e fiica ta, esti responsabila de faptele ei".

In rest ,o adolescenta cat mai bine si intens traita doresc tuturor.

ps.treaba cu "nu ajunge sa iau note bune mai vrei si aia si ailalta?" nu tine, nu de alta dar nici din partea mea nu ar fi tinut sa-i zic "eu muncesc si castig foarte bine, nu-ti ajunge, ce mai vrei?"







#10
mama lia

mama lia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 05 aprilie 2007 - 09:51

vazand ce scrie domnisoara sail away (nici nu vreau sa comentez!!!) nu pot decit sa ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat un copil bun la suflet si intelept!!!!

mama domnisoarei Cristina [majoreta] (28.09.1993)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -