Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scandalul bluzei verzi

scandal rasism

99 raspunsuri la acest subiect

#91
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 21:34

Sa radem :)))

 

761105D6-901B-4601-B1FF-C2F2E20AF1E1.jpeg

 

 

 

 



#92
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 14 ianuarie 2018 - 22:48

Dar nici oamenii aia nu o duc mai bine...asta e praf in ochii protestatarilor acestir firme.

 

Eu nu am cumparat,nu voi cumpara si nici nu.mi voi incuraja copilul sa poarte haine in care e sudoarea unui copil...NICIODATA!!!!!

 

Firmele astea nu or sa dea faliment, or sa-și ducă producția in alta parte, dar oamenii aia săraci or sa resimtă groaznic schimbarea. Eu așa văd lucrurile. 



#93
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 10:33

Pai deja se intampla. Recent era la tv un reportaj cu fabricile din Bangladesh pt ca salariile acolo sunt mai mici decat in China. La fel India. Andacos , iti inteleg alegerea, dar ce faci cu bunurile unde nu stii clar in ce conditii sunt produse.  Adica la Primark e clar de ce sunt asa ieftine, sunt proaste calitativ si produse in India, Turcia, Bangladesh,    dar ce facem cu i phone urile produse in China unde sunt doar zvonuri ca ar lucra si minori,  cu mobila de lemn masiv / ori piele produse in Ro pt minimul pe economie si vanduta apoi ca fiind mobila italiana, etc. Adica ideea ta e buna, dar unde tragi linie? 



#94
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 11:01

Pai deja se intampla. Recent era la tv un reportaj cu fabricile din Bangladesh pt ca salariile acolo sunt mai mici decat in China. La fel India. Andacos , iti inteleg alegerea, dar ce faci cu bunurile unde nu stii clar in ce conditii sunt produse. Adica la Primark e clar de ce sunt asa ieftine, sunt proaste calitativ si produse in India, Turcia, Bangladesh, dar ce facem cu i phone urile produse in China unde sunt doar zvonuri ca ar lucra si minori, cu mobila de lemn masiv / ori piele produse in Ro pt minimul pe economie si vanduta apoi ca fiind mobila italiana, etc. Adica ideea ta e buna, dar unde tragi linie?

 

Pai ,Noi suntem autorii acestei situatii,deci noi avem datoria morala de a o indrepta.

 

Daca am Reduce consumul fara fost,daca am Limits societatea de Konsum in care traim,sigur situatia ar fi cu totul alta.Stiu ca multi imi vor sa-ti in Cap,insa Noi vrem mult si ieftin.

 

Sigur nu te poti frei complet de asemenea sutuatii,insa intre mare in EU si made Asia(zona aia)....clar prefer EU.

 

Daca boicotul ar fi general,sunt sigura ca situatia ar fi alta. 



#95
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 11:34

Pai ,Noi suntem autorii acestei situatii,deci noi avem datoria morala de a o indrepta.

 

Daca am Reduce consumul fara fost,daca am Limits societatea de Konsum in care traim,sigur situatia ar fi cu totul alta.Stiu ca multi imi vor sa-ti in Cap,insa Noi vrem mult si ieftin.

 

Sigur nu te poti frei complet de asemenea sutuatii,insa intre mare in EU si made Asia(zona aia)....clar prefer EU.

 

Daca boicotul ar fi general,sunt sigura ca situatia ar fi alta. 

Pai e simplu sa reducem consumul. Toate aceste firme se intorc in tara de unde provin, platesc salarii competitive personalului autohton, produsele se vor scumpi enorm si putini isi vor mai permite sa cumpere atlceva decit mincare si utilitati cu banii de salar! Job done!  [:)]

 

Edit: evident ca populatia lumii sarace va muri de foame, caci industria locala nu va putea suplini golul lasat de industria vestica.


Editat de Letitia1, 15 ianuarie 2018 - 11:37 .


#96
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 11:40

Pai e simplu sa reducem consumul. Toate aceste firme se intorc in tara de unde provin, platesc salarii competitive personalului autohton, produsele se vor scumpi enorm si putini isi vor mai permite sa cumpere atlceva decit mincare si utilitati cu banii de salar! Job done! [:)]
Letitia,cum s-a trait pina pe la mijlocul anilor '90 inceputul anilor 2000 cind a luat avint piata asiatisch? Cum era calitatea Produselor,la citit ani iti luai ...o masina de spalat,de ex.? Nu am cistigat nimic cu consumatorismul asta...din Contra.

Editat de andacos, 15 ianuarie 2018 - 12:13 .


#97
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 11:42

Nu cred ca populations Don zona traieste acum Mai bine...e doar Praf in och i afirmatia asta...



#98
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 11:44

Nu pleaca nimeni din Asia stati linistite. Trece valul si isi deschid si alte fabrici pe mana de lucru platita o zecime.

Imposibil sa nu isi fi  dat seama de nimic cu bluza. Probabil au miscari de facut cu cashul si de aceea au declansat asta. Si zara a procedat asa cu cativa ani in urma dar nu mai stiu exact cu ce produse dar au miscat si ei mult numerar atunci dintr-o parte a lumii in alta  prin inchideri deschideri sucursale. Si da, asa cum spune Letitia oamenii saraci din Asia sufera dar cine e de vina? nimeni .  Intamplarea.



#99
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 12:03

Si eu inclin sa cred ca au facut-o cu un scop abscons reclama asta. Ce scop, nu stiu. 

 

Ori sint super idioti, traiti pe alta planeta! Ceea ce mi=e greu sa cred.



#100
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 ianuarie 2018 - 09:49

Cine dintre noi si-ar lasa copilul sa munceasca intr-o fabrica atatea ore pe zi in conditiile cele mai dure !

 

Nimeni dintre noi probabil dar aici vorbim de Asia. Milioane de  adulti nu castiga cat sa cumpere paine copiilor. Plata poate fi sub 4 pe ora la adult (exemplu:  http://factsanddetai...entry-3649.html

sau

https://thehearttrut...-2-25-an-hour/)deci da, unii au de ales intre a isi alsa copiii sa munceasca la H$M sau a le muri de foame.

De aceea miscarile astea financiare ale marilor companii ce duc la inchidere de locuri de munca in Asia, Africa uneori sunt criminale.

Teoretic nu e in regula sa munceasca un copil  , practic e singura sansa a unora la viata.

 

"When he arrived, he says, he learned he was making $114 a month after deductions for room, board and taxes. The math is simple: minus the broker's fee, his net monthly pay is $14. If he never spends a penny on himself, three years of labor will earn him a grand total of $504."


Editat de mamica11, 16 ianuarie 2018 - 10:28 .




Etichetat si cu scandal, rasism

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -