Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scandalul bluzei verzi

scandal rasism

99 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 19:29

Intrebare - vi se pare rasista aceasta reclama de la H&M?

 

de ce? Mi-ar place sa aud punctul vostru de vedere.

 

bluza.jpg



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 20:25

Am citit de "scandal" pe yahoo...

 

Ce sa spun,exagerari cumplite,cred ca daca nu atragea cineva atentia,nimeni nu interpreta un vreun fel.Dar atunci cind ne place sa mestecam rahatul,cu un bat cit mai lung si mai frumos...o facem. [smulgpar]

 

(faza identica cu una din lumea fotbalului,am mai povestit eu pe aici,cind un jucator de culoare-sper ca asa e corect de spus PC [:D] ,a comentat/gesticulat la o decizie a arbitrului si comentatorul a spus ca nu e cazul s-o faca pe maimuta...un fel de proverb nemtesc...restul comentariului meciului ,a tv-urilor si ziarelor pe urmatoarea perioada de timp pe asta s-a bazat...rasismul comentatorului,desi el a spus clar imediat ca nu doreste interpretari,se scuza chiar pentru expresia folosita [zid] Din titar...armasar!!!)



#3
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 20:39


Depinde ce spui , cui spui . Eu consider ca e rasista reclama .

#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 20:47

Mi se pare o mare ipocrizie sa consider reclama asta rasista.

 

Rasist si ofensator este insusi faptul ca cineva s-a putut gandi ca prin inscrisul respectiv se face asocierea dintre o maimuta si un copil de culoare.

 

Asta este parerea mea si este asa pentru ca eu cand comunic cu oamenii o fac fara sa tin seama de culoare, dimensiuni, sex.

 

si mai consider ca este o mare greseala ca se da atata atentie unui fapt pe care il consider minor. Copiii aceaia care au pozat pentru reclama au avut acordul parintilor si presupun ca nu s-au simtit injositi nici unii nici altii de un amarat de inscris tricou.

Pfuai, de cate ori nu mi-am facut fata maimutica cu cercei!

==

 

Dar asta este societatea de azi. Are grija de susceptibilitatile oricui.

Au scos reclama, si-au cerut scuze si asta e. S-a mai inchis o pagina. Acum putem dormi linistiti.



#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 20:56

Nu e ipocrizie deloc .Termenul de maimuta este folosit , sau , a fost folosi pentru a jigni persoanele de culoaree . Noi putem dormilinistiti , nu si cei carora le-au trecut urmasii prin sclavie .
Nu e chiar rocket science ca sunt lucriuri sensibile de rezolvat inca si ca exissta mult rasism .
Eu am mai invitat o data participantii la discutie sa vada doar comentariile la unele ziare , desi ei pretind ca au ca regula fara comentarii rasiste , xenofobe si antisemite , e plin de termeni precum ----, -----,

#6
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 21:09

Intrebare - vi se pare rasista aceasta reclama de la H&M?

 

de ce? Mi-ar place sa aud punctul vostru de vedere.

 

attachicon.gifbluza.jpg

 

Dupa mine a fost doar o asociere lipsita de tact. Si H&M nu sunt primii care au facut greseala asta. Rasist? Nu cred, pur si simplu nu au realizat ca are o conotatie nefericita, greseala pe care o fac in general cei care n-au fot etichetati de societate. Mi se pare normal ca odata sesizata asupra conotatiei firma sa retraga reclama, nu si produsul.

Am avut la baiatul meu un onesie care avea mesajul asta "Coolest monkie in the jungle", mie mi s-a parut dragut si amuzant, dar probabil daca as fi terorizata de cei din jurul meu cu argumentul ca sunt o maimuta care abia s-a dat jos din copac as avea aceeasi reactie.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 21:29

Collins, asta este parerea mea. Nu o sa mi-o schimb.

 

Ippocrizie, da. Ne luam de niste inscrisuri care pot parea jignitoare unora mai susceptibili pe cand  rasismul zburda in voie in multe parti ale lumii.

 

Poate e timpul sa mai facem putin diferenta intre mesaje rasiste si mesaje care pot parea jignitoare unor indivizi dintr-o anumita etnie.

Ar trebui sa cultivam mai mult rationalismul.



#8
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 22:01

Am invatat sa respect punctul de vedere a celor vizati pentru ca n-am umblat in pantofii lor. Daca exista persoane jignite de asocierea copil negru - maimuta, atunci inseamna ca au motive iar eu nu pot decat sa ii cred si sa le respect supararea.

Imaginati-va un caz in care va puteti regasi, gen dintr-un grup de 10 copii se alege cea mai grasa fata si i se pune un tricou cu "sunt cea mai cool balena" sau celui mai inalt cu o girafa.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 22:10

Rall tu ai dreptate, Doar ca in cazul asta nu este vorba decat de o reclama la un tricou pe care il cumperi daca iti place sau nu il cumperi.

Nu a fost  fortat nimeni sa-l poarte. Nu i s-a pus nimanui cu sila pe corp.



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 22:13

In articol foarte bun in The Guardian explica la fix de ce nu putem sa impunem punctul nostru de vedere ca fiind singurul si cel mai corect


cititi-l daca aveti timp



Etichetat si cu scandal, rasism

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -