Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Maine anu’ se-nnoieste, pinguinu’ intinereste!


971 raspunsuri la acest subiect

#951
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.864 mesaje

Postat 07 februarie 2018 - 18:10

Va invit la o mare provocare - eu nu am reusit sa-i dau de cap. E din categoria "exista lege, dar nimeni nu o respecta". Poate ma ajutai voi... poate fetele care au tangenta cu domeniul medicamentelor - Roxana, Mianna....

 

Unde se pot preda medicamente expirate?

 

 

 

 

Monica, eu am intrebat la Donna ( plevnei) pt un aparat din care curgea mercur si au zis ca il iau. Sunt f ok farmacistele, acum nu stiu daca ai drum pe acolo, ca nu poti traversa bucurestiul numai pt asta.



#952
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 07 februarie 2018 - 23:16

Mihaela.... nu :) timpii de injumatatire sunt de ordinul orelor, altfel cum ar fi active din punct de vedere farmacologic?

 

Sigur ca da, in organismul uman, unde sunt descompuse și absorbite, dar nu in natura. 

 

In natura pe lângă faptul ca nu se descompun, cele insolubile in apa, rămân nedescopuse și ajung așa in apa freatica. Mai apoi, ajung sa interacționeze între ele necontrolat, cele solubile in apa de ex, rezultând alți compuși chimici. 

 

E foarte periculos, eu am citit o vreme despre asta Pt ca nu înțelegeam de ce trebuie sa le predam. Obișnuita desigur cum procedam in Ro. 

 



#953
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 07 februarie 2018 - 23:20

Asta ar fi tare: sa chemi pacientii acasa si sa le iei sange, apoi ca sa nu plece suparati sa se joace un pic cu W :)

 

Hahaha da, n-ar fi rău. Doar ca iau sânge din an in paști, nu e meseria mea :)). 



#954
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 07 februarie 2018 - 23:34

La noi exista gunoi menajer organic și gunoi menajer care se arde.

 

Medicamentele nu se pot arunca in gunoiul menajer care se arde. Asta Pt ca sunt măsuri de mediu speciale la incineratoarele ce ard medicamente și deșeuri medicale, sunt produși chimici toxici care se produc prin arderea medicamentelor care trebuie filtrate prin filtre speciale, acestea neexistând la arderea gunoiului menajer. 

 



#955
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 01:25

E official Sotul a iest positive la influenza B. Deci asta am avut si noi sigur. Deocamdata lui nu i a dat nimic decit DayQuil si nightquil. Eu continui cu pastile de tuse.



#956
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 01:45

E official Sotul a iest positive la influenza B. Deci asta am avut si noi sigur. Deocamdata lui nu i a dat nimic decit DayQuil si nightquil. Eu continui cu pastile de tuse.

Ti am zis...multa, multa sanatate!



#957
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 08:53

Buna dimineata,

 

Sanatate tuturor! 

 

La noi continua frigul saptamana asta, dar am sperante ca in weekend se va incalzi un pic sa bibilesc la gradina. Au aparut si brandusele, doar doua deocamdata. 

 

Noi suntem pleostiti toti dar fara alte simptome si sper sa si ramanem asa!

 

Miha, cu pensionarea, cred ca acum timpul ala liber pe cate il ai are haz pentru ca e limitat. Cand te vei pensiona s/ar putea sa iti lipseasca activitatea constanta- ca de facut una-alta sigur vei face. Eu mi-am propus sa ma fac voluntar cand ies la pensie ca sa am activitate in continuare- poti face o multime de lucruri, de la predat lectii de gatit, la vandut in magazinele organizatiilor caritabile si altele. Asta, daca nu ma voluntariaza fetele in meseria de bunica :)



#958
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 08:58

Monica, eu am intrebat la Donna ( plevnei) pt un aparat din care curgea mercur si au zis ca il iau. Sunt f ok farmacistele, acum nu stiu daca ai drum pe acolo, ca nu poti traversa bucurestiul numai pt asta.

Mersi  [flo2]

Am retinut si cand am drum pe acolo, o sa iau si punga de medicamente cu mine...



#959
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 09:09

Monica, din pacate nu prea am cum sa te ajut - da, conform legii farmaciile sunt obligate sa preia medicamentele expirate (faza cu "le-ati cumparat de la noi?" mi se pare de rasu'-plansu'), dar nu au nici posibilitatea de a implementa procedurile necesare (e nevoie de spatiu separat, nu ar trebui sa fie depozitate impreuna cu medicamentele expirate din stocul propriu), si nici masuri coercitive in cazul in care refuza sa o faca nu exista; am inteles ca si costul e destul de mare, si il suporta din "buzunarul" lor, asa ca sunt tentati sa refuze (inteleg ca prin contract ar putea distruge doar cate 5 kg de doua ori pe an).

 

pe net am gasit ceva postari cu final fericit, dar din pacate nespecifice, adica la modul "la prima farmacie m-au refuzat, la fel si la a doua, insa la a treia mi le-au primit", fara detalii despre "a treia farmacie".

 

sugestia cu vreun laborator sau cabinet medical e mai logica, dar pe aia nu-i obliga nicio lege sa faca asta.

Exact asa am citit si eu pe net "la o farmacie mi-au primit medicamentele"... O farmacie - Care anume? Nu mai zice nimeni asta... Ca nu stau sa strabat Bucurestiul pentru o punguta de medicamente si sa intreb din farmacie in farmacie...

Acum nu va inchipuiti ca am tone de medicamente expirate in casa, ca nu-s farmacie.... am diverse resturi de folii, resturi de diverse siropuri adunate in timp de la copii.... chestii de genul asta. 

De multe ori luam si medicamente uzuale preventiv "sa le ai in casa" - gen antinevralgic, nurofen, picaturi de nas... sau cand pleci prin afara tarii si zici ca este mai bine ca ai la tine niste mediicamente de baza, permise fara reteta. Ori chestii prescrise de medic la un moment dat, care nu s-au consumat complet in timpul tratamentului.

Stiam ca nu este ok sa le arunci cu gunoiul menajer, in chiuveta sau in wc, caci in timp se contamineaza mediul, panza freatica. Si stiam cum este in afara tarii.... n-au inventat nici aia chestia asta degeaba.... Ca te intrebi de ce la farmaciile de acolo se poate si la farmaciile romanesti nu? Ca farmaciile n-o duc rau aici, din moment ce sunt atatea si inca se mai deschid... Si nici furnizorii de medicamente.... Undeva trebuie sa se incinereze medicamente expirate din farmacii (ca si alora le mai raman)... atunci de ce nuse poate incinera o punga in plus?!



#960
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 09:10

E official Sotul a iest positive la influenza B. Deci asta am avut si noi sigur. Deocamdata lui nu i a dat nimic decit DayQuil si nightquil. Eu continui cu pastile de tuse.

Multa sanatate! Anul asta au fost tot felul de tulpini noi de gripa, viroze care mai de care... am tot auzit in jur (inclusiv de la voi pe forum) :(




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -