Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vreau o parere de la voi..oare sunt insarcinata ?


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Andre987

Andre987
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 decembrie 2017 - 19:19

Buna fetelor [hia] .. sunt noua aici  si as dori o parere de la voi va rog... ultimul cm l-am avut pe data de 20 octombrie care ma tinut 3 zile.. dupa nu sa mai sinchisit sa apara..dupa cm din octombrie la 2.3 sapt a inceput sa imi fie rau..foarte rau..ameteli, stari de voma dureri de cap, somnolenta, constipatie, nu puteam sa mai beau cafea sau sa fumez atunci..balonare si nu puteam sa mananc ca mi se facea greata.. ba chiar am si varsat intr.o dimineata de la un miros foarte tare care ma deranjat si ma doare sub buric a inceput sa ma manamce sanii..si inainte sa imi intarzie CM am facut un test de sarcina tip caseta FILDAS si mi.a iesit doua liniute doar ca a doua liniuta mi.a iesit slaba dar daca ma uitam atenta o observam..am mai stat o saptamana am facut altul doar ca l.am facut seara si mi-a iesit negativ.. azi de la 2 aproape 3 saptamani de la intarziere am facut un alt test tip stilou FILDAS si mi.a iesit nagativ...si mentionez l.am facut de dimineata si a iesit toatal NEGATIV.. nu stiu ce sa mai cred 1 test atunci slab pozitiv acum 2 negative..va rog spune.ti.mi o parere. Multumesc
 

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 15 decembrie 2017 - 19:53

buna  - dupa ce spui tu, parerea mea este ca nu esti insarcinata. 



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 15 decembrie 2017 - 20:35

Ca sa scapi de orice dubiu, fa-ti testul bhcg ( din sange), acesta nu da rezultate false. Daca esti insarcinata, valoarea rezultatului ar trebui sa se dubleze dupa 48 de ore ( deci iti recolteaza sange de doua ori, la interval de doua zile intre recoltari). Pe de alta parte, de ce nu incerci si alte marci de teste de sarcina, exista unele ultra-sensibile care depisteaza sarcina de timpuriu. Ai respectat intocmai instructiunile de utilizare a testelor pe care le-ai facut ? Ciclul tau era regulat pana acum, la ce interval iti venea ?

N-ar fi rau sa-ti programezi un consult la ginecolog si o ecografie intravaginala, pentru a putea afla daca e vorba despre o sarcina sau o dereglare hormonala.


Editat de CorinaDani, 15 decembrie 2017 - 20:37 .


#4
Andre987

Andre987
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 decembrie 2017 - 23:28

buna - dupa ce spui tu, parerea mea este ca nu esti insarcinata.
 ..mda si eu ma gandesc dar pana acum nu mi.a intarziat atat de mult ciclul si simt ca sa schimbat ceva la mine si buricul meu sa cam schimbat la culoare.. nu am avut simtomele astea niciodata ..

#5
Andre987

Andre987
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 decembrie 2017 - 23:35

Ca sa scapi de orice dubiu, fa-ti testul bhcg ( din sange), acesta nu da rezultate false. Daca esti insarcinata, valoarea rezultatului ar trebui sa se dubleze dupa 48 de ore ( deci iti recolteaza sange de doua ori, la interval de doua zile intre recoltari). Pe de alta parte, de ce nu incerci si alte marci de teste de sarcina, exista unele ultra-sensibile care depisteaza sarcina de timpuriu. Ai respectat intocmai instructiunile de utilizare a testelor pe care le-ai facut ? Ciclul tau era regulat pana acum, la ce interval iti venea ? N-ar fi rau sa-ti programezi un consult la ginecolog si o ecografie intravaginala, pentru a putea afla daca e vorba despre o sarcina sau o dereglare hormonala.

 

Am respectat intocmai instructiunile doar la unul cred ca nu ..l.am facut seara si l.am scos prea repede ..  CM  il aveam in interval de 28-29 de zile ..atat timp nu imi intarzia  doar daca imi venea inainte cu o zi sau dupa cu o zi sau doua .. simt schimbari la mine ..



#6
Andre987

Andre987
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 decembrie 2017 - 23:41

Uitasem sa mentionez ca la data la care trebuia sa imi vina ciclul am avut o zi scurgere mai rosiatica asa deschis apoi cateva picaturi ..chiar putine tot deschise la culoare 



#7
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 17 decembrie 2017 - 17:24

Sfatul meu este sa faci un test de sange betaHCG care iti va spune sigur daca esti insarcinata. Si in plus ar fi bine sa iti programezi o consultatie la un medic ginecolog si nu numai (e posibil ca simptomele tale sa aiba cu totul alte cauze). Simtomele le resimti in continuare? Cel mai probabil nu esti insarcinata. Exista si posibilitatea sa fi fost insarcinata si sa fi suferit un avort menstrual si asta ar explica primul test pozitiv ca hormonul betaHCG mai este marit o perioada (dureaza pana se negativeaza si e posibil sa fi avut acest avort in timpul menstratiei anterioare), dar nu explica simptomele tale curente. Oricum, un test de sange betaHCG si un consult la un medic ginecolog impreuna cu o eventuala ecografie transvaginala te vor lamuri asupra existentei unei sarcini. 



#8
Andre987

Andre987
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 17 decembrie 2017 - 20:04

Sfatul meu este sa faci un test de sange betaHCG care iti va spune sigur daca esti insarcinata. Si in plus ar fi bine sa iti programezi o consultatie la un medic ginecolog si nu numai (e posibil ca simptomele tale sa aiba cu totul alte cauze). Simtomele le resimti in continuare? Cel mai probabil nu esti insarcinata. Exista si posibilitatea sa fi fost insarcinata si sa fi suferit un avort menstrual si asta ar explica primul test pozitiv ca hormonul betaHCG mai este marit o perioada (dureaza pana se negativeaza si e posibil sa fi avut acest avort in timpul menstratiei anterioare), dar nu explica simptomele tale curente. Oricum, un test de sange betaHCG si un consult la un medic ginecolog impreuna cu o eventuala ecografie transvaginala te vor lamuri asupra existentei unei sarcini.

 Buna ! ☺ da simtomele le mai am dar nu tot timpul ..obosesc si daca ma pun in pat ma simt linistita.  Nu imi explic dar  imi aduc aminte ca la CM din octombrie nu am avut cu cheaguri sau dureri. Doar dupa accea .. pe 3 noiembrie am intretinut relati . Oricum iti multumesc si o sa tin cont de sfat



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -