Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Emotiile admiterii si bucuria reusitei

admitere facultate educatie emotie

16 raspunsuri la acest subiect

#11
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 decembrie 2017 - 12:34

Da, asta nu ma lamuresc nici eu, scolile  ce asteapta rezultatul final  A level sunt in GB . Asta cer tuturor ca doar de aia ii chinuie ultimii ani si ii tot filtreaza. 

Pe cand Amsterdam ? Sau au si acolo anumite locuri separate pentru cei ce termination in afara Olandei SI au criterii de genul asta oare ?

Asa cum SI universitatile de top din GB au anumite locuri bine definite pt strainii europeni, neeuropeni, etc pe care se intra Fara A level. 



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 17 decembrie 2017 - 13:04

Eu am înțeles că Andrei este într-un liceu cu programă britanică, de aici examenele de A level.



#13
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 decembrie 2017 - 13:16

Adica a fost obligat de liceu la chinul asta fara ca A Level sa ii fi folosit la admiterea la  facultate in nici un fel? 



#14
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 17 decembrie 2017 - 13:23

Nu cred că l-a obligat nimeni :). Dacă poți să le dai și copilul vrea să le dea, nu văd un impediment. Mai ales că atunci când a început Andrei liceul nu se punea problema Brexitului :). Între timp lucrurile s-au mai amestecat și chiar dacă ai certificări A level poate nu mai vrei să aplici pentru o universitate din UK.

 

Și nepoata mea a aplicat la universități din UK și fusese admisă acolo (cu 2 ani în urmă). Când a primit scrisorile de admitere, votul pentru Brexit nu era în plan :), era decembrie 2015. Până să se înroleze ea în primul an de facultate s-a votat și Brexitul și mulți colegi de-ai ei, inclusiv ea, au optat pentru ceva în UE.

 

Mă rog, eu scriu din ce-mi aduc aminte că a zis Mirela, nu garantez că așa e. O să ne explice ea.



#15
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 17 decembrie 2017 - 13:29

Da, asta nu ma lamuresc nici eu, scolile  ce asteapta rezultatul final  A level sunt in GB . Asta cer tuturor ca doar de aia ii chinuie ultimii ani si ii tot filtreaza. 

Pe cand Amsterdam ? Sau au si acolo anumite locuri separate pentru cei ce termination in afara Olandei SI au criterii de genul asta oare ?

Asa cum SI universitatile de top din GB au anumite locuri bine definite pt strainii europeni, neeuropeni, etc pe care se intra Fara A level. 

 

Deci in unele cazuri, in care universitatile sint impresionate de scrisoarea cu care aplici și notele preconizate, pot sa îți ofere un loc necondiționat de rezultatele din vara. Cu sensul ca ești așa bun, ca sint 100% siguri ca ai sa iei rezulatele prezise și nu vor sa te piardă. Ar putea fi cazul lui Andrei, care e foarte bun pe toate planurile.

 

Tot așa, poți sa aplici și sa fii rejectat, indiferent ce rezultate o sa iei in vara. Știu cel puțin 3 copii care au fost refuzați de unele facultăți la care au aplicat. De aia spuneam ca fiu-miu a primit oferte de la toate facultățile, dar cu condiția sa obțină acele rezultate prezise. Scrisoarea asta de intenție (personal statement) care se trimite este cruciala, de ea depinde practic admiterea la facultate. 

 

Unii s-au apucat și au copiat personal statement, dar facultățile au soft de detectare de astfel de falsuri și bine-nțeles au fost respinși . Complicat  ce mai....


Editat de Letitia1, 17 decembrie 2017 - 13:29 .


#16
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 decembrie 2017 - 13:32

Da, dar in Marea Brit Asa e si in Olanda?



#17
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 17 decembrie 2017 - 14:03

 Nu știu cum e in Olanda, dar așa cum in UK aplica oameni care nu au A level, din alte tari așa și in Olanda poți aplica cu A level. Așa presupun cel puțin.





Etichetat si cu admitere, facultate, educatie, emotie

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -