Sari la conținut

Sari la conținut


Coroana de oţel


4 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 19:48

Sunt un copil al comunismului. Un decreţel. Unul din sutele de mii de copii născuţi într-o epocă apusă. Am avut o copilărie fericită. Si acum la aproape 30 de ani de la schimbarea definitivă a regimului ceauşist, pot să spun acelaşi lucru.
Nu am ştiut, cum nu ştiu nici acum prea multe despre regele Mihai şi despre monarhie. Stiu exact cât şi mai ales cum trebuia să ştiu prin modificarea realităţii de către regimul dictatorial ce i-a urmat. Si ca mine zeci de milioane de oameni au fost minţiţi sistematic zeci de ani prin construirea unei realităţi paralele. Nu m-a durut nimic atunci. Nu avea cum să mă doară.
Mulţi dintre noi au murit înainte de ziua de azi. Nu au suferit vreo traumă anume. Nici nu aveau pentru ce. Ziua tuturor s-a scurs identic una după alta înghiţind realitatea modificată în mod aproape natural de către cei care au dorit sa o schimbe. Sau a devenit aproape natural. 
De o bună bucată de timp însă viaţa mi-a oferit şansa să ascult şi alte realităţi. Simple dar dureroase. Uneori cea mai grea durere este dată de demnitate. Sau de lipsa acesteia.
Pentru că azi, când regele Mihai, ultimul rege al României s-a stins, mi-am dat seama că durerea şi greutatea dusă tăcut zeci de ani de către acesta, nu are o măsură anume. Ea a fost şi a rămas tributară unei coroane ce i-a depăşit fiinţa.

Miniaturi atasate

  • coroana de otel.jpg


#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 20:30

Marius, si eu am fost azi emotionata brusc pana la lacrimi cand am vazut imaginea. 

Mi-am adus aminte de lectiile de istorie pe care mi le facea tatal meu. El mi-a spus - si nu lectiile de la scoala - ca acea coroana a fost facuta dintr-un tun capturat de armanta romana de la turci, in razboiul de independenta. 

Ce simbol formidabil! Cata maretie in acest simbol si cata frumusete. Din pacate, romanii nu isi mai manifesta emotiile. Poate pentru ca li se par desuete. Poate pentru ca e aproape desuet sa spui ca iti iubesti tara. La popoarele care au neajunsuri materiale, iubirea de tara e ceva care nu tine de foame.... 

 

Daca romanii ar vedea insa cum vorbesc englezii de tara lor - cum se intrec a o lauda si a-si prezenta dragostea si loialitatea de tara si monarhi - poate ar integele cata onoare e in a-ti declara dragostea de tara.

 

Probabil ca va mai trece ceva timp pana cand vor intelege ca nu e o rusine sa ne respectam simbolurile si istoria tarii care curge in venele noastre. Insa comunistii au ras si asta din sufletul romanilor.



#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 decembrie 2017 - 12:18

Pentru prima data m-am intrebat daca ne-ar fi fost mai bine cu Rege.

 

Am invatat si eu istoria comunista.....acum o sa caut carti,poate gasesc adevarul istoric pe undeva.....

 

Oricum si mie mi s-a rupt inima.Am avut o senzatie de gol....

 

Drum bun Măriei Sale Regele Mihai!


Editat de eumada, 14 decembrie 2017 - 14:58 .


#4
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 14 decembrie 2017 - 13:41

Bunicul meu a murit inainte sa-si vada Regele acasa. A fost ofiter in armata regala, si drept pedeapsa a facut razboiul de doua ori, a doua oara, desi ranit (mutilat pe front) a fost trimis la deminari in Rusia. L-a iubit Dumnezeu si s-a intors acasa viu, devenind apoi unul dintre marii ingineri ai Romaniei... Avea un frate preot si unul detinut politic la canal. Sunt povesti auzite pe soptite, la lumina lumanarilor (din cauza penelor de curant) si sub interdictie de a discuta asta in afara casei.  Revolutia m-a prins in clasa a patra, iar el a murit dupa jumatate de an, in 1990. Ei, bine, el m-a ingrijit in clasele primare. Si il puneam sa-mi cante cand adormeam dupa-amiaza... El imi canta Imnul Regal si Desteapta-te romane... :) Nu si-a vazut Regele inapoi acasa, dar eu da. Eram fetita din copac (daca va amintiti documentarul Cristinei Topescu). El mi-a insuflat o dragoste enorma pentru Rege in primul rand si pentru monarhie in al doilea rand. Am iubit mereu Coroana din Otel a Romaniei, imi spunea povestea ei ca pe o... poveste... urmata de SSSSSST! 

Imi pare rau ca a murit Regele. Imi pare rau si pentru ca nu vad printre ceilalti un urmas de calibrul lui. Mi-as fi dorit ca sfarsitul lui sa nu fie insotit de controverse, mi-as fi dorit ca unui nepot sa-i fie permis sa-si ia adio de la bunicul sau, mi-as fi dorit ca in urma lui sa se ridice un alt urias care sa poata purta Coroana de Otel, din pacate acum nu vad pe cineva care sa o poata purta drept, neindoit de greutatea si importanta ei. Poate se va ridica cineva, candva, desi nu va avea norocul de a fi instruit de cineva ca Majestatea Sa Mihai I. Imi pare rau...



#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 14 decembrie 2017 - 15:09


Regele Mihai a fost sansa noastra la normalitate . O sansa pieduta .
Rar am vazut oameni cu atata demnitate .


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -