Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de August 2018


150 raspunsuri la acest subiect

#11
Paula30

Paula30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 08 decembrie 2017 - 23:43

Eu locuiesc la Roma deci nu conteaza la ce medic merg :) ...Eu am DPN 8 august ....haide sa fim optimiste ....tinem pumnii pentru maine la medic...sa ne dai vești BUNE  [barza1]



#12
Paula30

Paula30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 10 decembrie 2017 - 18:37

Buna seara burtici ! Ce liniște este in căsuța noastră  [mata]  ... Stefiaug cum a fost la control ? 



#13
Anaa444

Anaa444
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 09:51

Buna fetelor! 

 

Am 33 de ani si sunt la prima sarcina DPN 6 august, sunt insarcinata in 6 saptamani.

Pana acum a mers totul bine, am fost la primul control unde am vazut la eco sacul si vezicula ombilicala .  La 7 saptamani si 2 zile ii vom auzi ( sper si inimioara) . 

Ca simptome, pana acum m-am confruntat cu niste dureri asemanatoare celor menstruale, care de cateva zile m-au mai lasat. Dr a spus ca e normal, durerile sunt de la uterul meu care se intinde .

Greturi nu am avut, doar somnolenta si sanii umflati si sensibili . 

In urma controlului am facut HCG si progesteron si mi-a fost prescris arefam (progesteron) femibion ( vitamine) si thromboass ( am inteles ca ajuta la circulatia sangelui catre uter), si desigur acid folic. 

 

Sunt curioasa la voi cum a decurs primul control, cum va simtiti, ce analize ati facut, etc.

 

Pupici, si sarcina usoara tuturor!


#14
Paula30

Paula30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 11:45

Buna Ana bine ai venit în căsuța noastră!  Eu primul control il am pe 27 decembrie ...iar prima ecoografie va fi probabil in ianuarie ...zilele astea trebuie sa fac si eu analiza  Beta Hcg...sanii sunt foarte sensibili si la mine....si de cateva dimineți am si stări de greață ușoară,cred ca abia este începutul [xx(] ... eu iau acid folic cu vitamine atat .



#15
Stefiaug

Stefiaug

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 20:12

Nu a fost foarte incantat de inceputul sarcinii mai trebuie sa repet beta. Mi-a dat ceva pastilute si peste 2 sapt ne ducem din nou la control pana atunci ne-a spus nici sa nu ne bucuram nici sa nu ne stresam pur si simplu asteptam sa vedem daca evolueaza



#16
Annie2018

Annie2018
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 decembrie 2017 - 01:03

Buna fetelor. Si eu sunt la prima sarcina si am 34 de ani. Deocamdata totul pare ok si mai usor decat ma asteptam, dar sa vedem cum evolueaza lucrurile. Am ceva greturi dar usoare, daca asta e tot ma consider foarte norocoasa. Am emotii legate de kilogramele pe care le voi acumula, nu atat din motive estetice cat din cauza faptului ca stiu cat de greu devine totul cand acumulezi multe kilograme intr-un interval de timp relativ scurt (m-am ingrasat 13 kg in 3 luni din cauza unor probleme cu tiroida in urma cu cativa ani si a fost crunt. Am dat cam jumatate jos intre timp..). In rest am o stare de spirit foarte buna (zic eu) si astept fiecare nou control. Initial DPN era 23 iulie, la ultimul control medicul a zis ca e mai degraba 7 august dar va fi mai sigur dupa controlul din ianuarie.. Am vazut si bataile inimioarei la ecograf, ceea ce ne-a bucurat foarte tare


#17
Paula30

Paula30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 12:37

Buna ziua burtici! Cum sunteti ? Cum va simțiți? Mie de cateva zile mi se pune un nod in gât și au început stările de rau de obicei dimineata si usoare stări de amețeală .



#18
Stefiaug

Stefiaug

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 15:13

Buna! Si eu am episoade de greturi, am si racit si tusesc pana raman fara aer. Si ori e de la ameteala ori de la nebunie dar vad asa cu luminite...ca de sarbatori



#19
CarlaM

CarlaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 17 decembrie 2017 - 23:46

Bună!

Asteptam in august al doilea copil, mămică de fetita 3a8l, 30 ani.

M-am confruntat cu dureri ca de menstruatie încă de la ovulatie pana acum cateva zile, apoi ceva secretii maronii si durere de spate.

Am fost la eco, momentan prea mic pt activitate cardiacă, asteptam peste 2 saptamani următoarea programare. [:D]  



#20
Paula30

Paula30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 19 decembrie 2017 - 12:52

Buna ziua dragi burtici ! Chiar daca nu am prea comunicat aici in căsuța, eu simt ca trebuie sa va dau si vouă  vestea ....Am fost astăzi la primul ecograf, iar medicul a spus că trebuie sa imi dea o veste "șocantă" ,chiar asa s-a adresat , ca am o sarcina gemelară  [il] ,dar pentru mine nu a fost șocant deloc....chiar sunt foarte fericită ....acum trebuie sa am mult mai multă grijă in primul trimestru mai ales ,având antecedente cu sarcini oprite din evoluție ...Ma rog ca totul sa decurgă bine si sa fim sănătoși ! [ruga]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -