Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce mi-as fi dorit sa stiu cand am fost insarcinata? (dar nu mi-a spus nimeni). Un sfat pentru gravidute?

sarcina gravida

17 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 11:46

Hai sa ajutam gravidutele si sa facem un update la:

Ce mi-as fi dorit sa stiu cand am fost insarcinata? (dar nu mi-a spus nimeni). 

 

Care sunt sfaturile voastre, mamici care ati trecut macar o data prin aceasta experienta?



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 12:02

Mi-aș fi dorit să știu înainte de a rămâne însărcinată că perioada sarcinii îmi va afecta dantura, să mă fi ocupat mai în detaliu de micile/marile reparatii. Probabil nu toată lumea pățește asta, dar cu mămicile cu care am vorbit au fost cel puțin fenomene de sângerare gingii, ușoare deplasări, tartru....



#3
Laurabucur17

Laurabucur17

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 12:56

Intr-adevar cred ca acest subiect chiar ne va ajuta pe toate viitoarele mamici ... de abia astept sa mai vad si alte sfaturi .. multumesc pana acum andaghe :*



#4
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 13:08

Despre depresia postnatala. M-a lovit crunt si nici macar nu stim ce este, a durat o vreme pana m-am dumirit. 



#5
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 15:08

...ca alaptarea nu e usoara. Nici pe departe atit de simpla cit da impresia. Si foarte dureroasa la inceput.



#6
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 19:41

Experientele sunt foarte diferite. Nu ti poate spune nimeni dinainte cum va fi sarcina ta. In cazul meu de ex. a fost mai usor, chiar mult mai usor decat m am asteptat. Cu toate problemele de sanatate avute, cu riscurile inerente care s au concretizat, partial ( diabetul pt care m am injectat de 4 ori pe zi, de ex.).Dar totul mi s a parut usor. Probabil atitudinea pozitiva a primat.Toata sarcina am fost convinsa ca totul va fi bine si asa a fost.

Dupa nastere am avut f putin ajutor, care s a limitat la cele 3 zile petrecute in spital. Ma refer la tehnici de alaptare si altele. Dupa un inceput anevoios si o saptamana f lunga in care copilul nu lua in greutate, ne am descurcat cu brio... l am alaptat exclusiv 4.5 luni si am continuat sa l alaptez pana la 2.8 ani.

Singurul sfat pe care pot sa l dau e sa fiti optimiste si pozitive si increzatoare in voi.Fiecare mama e cea mai buna mama pentru copilul ei



#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 20:13

Nimeni nu mi-a spus ca kilogramele nu se duc usor....asa cum se pun.Or fi fiind cazuri in care dupa ce naste se face la loc imediat dar la mine sa dau 50 de kilograme puse in 9 luni a durat 7 ani...abia anul asta am mai putin decat aveam cand ramasesem gravida...



#8
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 23:07

Mada, pai a fost si un nr f mare de kg luate in sarcina, in cazul tau. Eu am luat 9- 10 kg care s au dus in cateva zile de la nastere. Dar greutatea mea inainte de sarcina era ( si este inca si acum) mare, de aceea cred ca fluctuatiile produse de sarcina au fost mici.



#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 23:26

Nimeni nu mi-a spus ca kilogramele nu se duc usor....asa cum se pun.Or fi fiind cazuri in care dupa ce naste se face la loc imediat dar la mine sa dau 50 de kilograme puse in 9 luni a durat 7 ani...abia anul asta am mai putin decat aveam cand ramasesem gravida...

 

Da, corect, as fi vrut și eu să știu asta in timpul sarcinii, să am mai multă grijă, nu are nicio legătură grăsimea mea de pe posterior cu "să fie bebe sănătos" :)) are mai mult cu "am găsit motiv sa bag in mine de toate , oricând " :))

Ba chiar am auzit variantele că "dai jos imediat", "e mai mult rețentie de apa"... Adică încurajări greșite de a sta liniștită cu kg în plus.... 

 



#10
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 08:24

Mie mi s-a spus ca te refaci dupa nastere rapid.......fizic da,la kile ba....mu ha ha.





Etichetat si cu sarcina, gravida

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -