Sari la conținut

Sari la conținut


A murit actrita Stela Popescu


94 raspunsuri la acest subiect

#81
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 15:48

Bebelusul din Anglia era leguma demult! Pina si doctorul ala destept din America, care tot dadea diagnostice prin ecranele televizorului, cind a venit aici si l=a vazut a zis ca nu se poate face nimic! Daca s-ar fi putut, l-ar fi suit in avionul pus la dispozitie de Trump si l-ar fi dus in America. Dar pur si simplu nu s-a mai putut face nimic. 



#82
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 15:50

Adevarul e ca nu e usor sa depistezi un AVC din timp. Sint situatii si situatii, de aia eu nu as blama pe nimeni pentru nedepistare in cazul lui Stela Popescu.



#83
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 16:01

Nu stiu, fum fara foc nu iese. Si am eu un presentiment ca vom ma asista la diverse fumuri din astea, bioetica are deja alocat un spatiu cat mai mic si acela pervertit. 

La topic eu nu as face decat sa ma repet, nu mai nimic de adaugat. Pana la urma, usor sau greu, vorba doamnelor de aici, Adis, Redactor, chiar dc pt dna Popescu e tarziu si zarurile au fost aruncate, sigur ceva a fost de invatat. Doamne ajuta sa le fie cat mai multor de folos, daca li se va intampla necazul cu cineva aflat in apropiere sau un apropiat!



#84
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 19:07

Letitia, daca pacientul nu a stipulat ca vrea sa nu fie resuscitat, ce vrea sa faca daca e in coma samd, decide familia pt el. 

Dar, repet, tot sunam la salvare cand vedem un batran calcat de masina, chiar daca nu stim ce sanse mai are. 

Tot mai suni la salvare daca vezi un batran lesinat in strada chiar daca te gabdesti tu ca poate a facut un infarct sau un AVC si stii ca altii au murit sau au ramas cu sechele. 

 

 

Prietena ta e un caz trist, din pacate nu poti anticipa tot ce se poate intampla in viata. Si din pacate eutanasia nu e legala. 

In schimb pacientii pe care ii vad eu la spital sunt foarte multumiti ca nu au fost lasati sa moara si ca cei din jurul lor au reactionat. 

 

Pt ca de fapt sa recunosti un AVC e cel mai usor lucru. 

Nu discut despre un mini anevrism plesnit si ascuns in adancurile creierului. Ci despre un AVC tipic, adica ce ai vazut la Stela. Ce am vazut eu la taica-miu. Ce am vazut la apartinatori fara cea mai mica legatura cu medicina care au venit la spital si au spus ca mama/tata/bunicul/vecinul, are un comportament ciudat sau vorbeste ciudat sau ii atarna coltul gurii samd.

nu au pus ei diagnosticul, dar suni la salvare sau duci omul la spital ca sa fie exclus un AVC.

 

Ce trebuia sa se faca si in cazul Stelei. Ce s-ar fi facut oriunde in cazul asta. 

Si nu, nu trebuie sa ne bucuram ca femeia a murit fara sa sufere. Ca s-a prezentat atunci la eveniment si a murit dupa 2 zile. Nu aveti de unde sa stiti daca a suferit. A stat 2 sau 3 zile cu AVC-ul ala. Si dupa aceea a murit. Te-ai putea gandi ca daca a durat atat, se mai putea face ceva. 

Si daca nu se mai putea, ajungea la spital, era diagnosticata, i se comunica ca nu mai e nimic de facut si alegea ea sa fie lasata sa moara in ljniste, cu medicamente pt durere in vena. Nu in holul casei. 

 

AVC-ul e tratabil, mortalitatea nu mai e ca inainte de 90%. 

E pacat ca s-a intamplat asa ceva si e pacat ca inca se mai gandeste asa.... acusi lasam batranii sa moara pe marginea strazii ca si asa sunt...batrani. 



#85
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 22:53

Vaaaiiii! Atita teatru și dramatizare! Bătrâni pe marginea drumului...

 Cine gindeste așa? Cine a afirmat asemena aberații? Toți avem părinți de o anumită virsta, cum am putea gândi așa ceva? 

 

Tot nu mi-ai explicat cum hotărăsc cei in coma ce și cum, ca așa ai afirmat negru pe alb mai sus, te-am citat pe pagina trecută.



#86
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 00:20

E atat de brutal sa consideri o fiinta umana leguma 



#87
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 09 decembrie 2017 - 10:32

Vaaaiiii! Atita teatru și dramatizare! Bătrâni pe marginea drumului... Cine gindeste așa? Cine a afirmat asemena aberații? Toți avem părinți de o anumită virsta, cum am putea gândi așa ceva? Tot nu mi-ai explicat cum hotărăsc cei in coma ce și cum, ca așa ai afirmat negru pe alb mai sus, te-am citat pe pagina trecută.

 

 

Letitia, inca o data.

s-a afirmat ca si asa avea 82 de ani, ce vrem, sa traiasca vesnic? 

Iar eu intreb, daca avea o.apendicita, se lasa operata sau era lasata sa moara pt ca are 82 de ani?

Pt AVC ati spus ca e mai bine ca nu s-a incercat sa fie salvata, ca poate ramanea cu sechele. Daca era lovita de masina ara lasata acolo, ca poate ramanea cu sechele? 

 

 

Am spus inainte dar trebuie sa citesti. Se poate semna un DNR in timpul vietii sau poate spune familia ce isi dorea pacientul. Daca pacientul ajunge conatient la spital poate spune ce vrea sa se faca. 



#88
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 09 decembrie 2017 - 19:53

Letitia, inca o data.

s-a afirmat ca si asa avea 82 de ani, ce vrem, sa traiasca vesnic? 

Iar eu intreb, daca avea o.apendicita, se lasa operata sau era lasata sa moara pt ca are 82 de ani?

Pt AVC ati spus ca e mai bine ca nu s-a incercat sa fie salvata, ca poate ramanea cu sechele. Daca era lovita de masina ara lasata acolo, ca poate ramanea cu sechele? 

 

 

Am spus inainte dar trebuie sa citesti. Se poate semna un DNR in timpul vietii sau poate spune familia ce isi dorea pacientul. Daca pacientul ajunge conatient la spital poate spune ce vrea sa se faca. 

 

Whatever!



#89
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 decembrie 2017 - 06:43

Vaaaiiii! Atita teatru și dramatizare! Bătrâni pe marginea drumului...

 Cine gindeste așa? Cine a afirmat asemena aberații? Toți avem părinți de o anumită virsta, cum am putea gândi așa ceva? 

 

Tot nu mi-ai explicat cum hotărăsc cei in coma ce și cum, ca așa ai afirmat negru pe alb mai sus, te-am citat pe pagina trecut


Editat de a_alinta, 12 decembrie 2017 - 06:47 .


#90
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 decembrie 2017 - 07:11

Letitia, inca o data.

s-a afirmat ca si asa avea 82 de ani, ce vrem, sa traiasca vesnic? 

Iar eu intreb, daca avea o.apendicita, se lasa operata sau era lasata sa moara pt ca are 82 de ani?

Pt AVC ati spus ca e mai bine ca nu s-a incercat sa fie salvata, ca poate ramanea cu sechele. Daca era lovita de masina ara lasata acolo, ca poate ramanea cu sechele? 

 

 

Am spus inainte dar trebuie sa citesti. Se poate semna un DNR in timpul vietii sau poate spune familia ce isi dorea pacientul. Daca pacientul ajunge conatient la spital poate spune ce vrea sa se faca. 

avea 81 de ani si nu traim vesnic, tu asa te vezi , nemuritoare?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -