Sari la conținut

Sari la conținut


A murit actrita Stela Popescu


94 raspunsuri la acest subiect

#71
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 noiembrie 2017 - 18:13

AdiS - intr-adevar poate Stela nu a murit inutil. Multa lume se intreaba acum ce e AVC si ce se putea face. E o ocazie ca oamenii sa inteleaga cate ceva despre riscuri, semne, tratamente.

 

[flo2]



#72
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 28 noiembrie 2017 - 17:25

Aici exista de multa vreme o reclama la televizor care se numeste FAST , adica cum ar trebui sa acctionam in cazul unui avc. 

FaceArmSpeechTime



#73
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 28 noiembrie 2017 - 18:55

Si in Ro s- a vorbit la tv despre Fast, dupa moartea Stelei Popescu. Era un medic de la urgenta , a explicat pe intelesul tuturor. Am vazut si in niste ziare on line tratat subiectul.  Ar trebui mai mult mediatizate informatiile astea. Asa cum e anuntul acela cu “ spalati - va pe dinti de doua ori pe zi pt o buna sanatate orala” care se da des la tv intre programe  ori cel cu excesul de zahar. 



#74
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 11:58

Am vazut eu .... si nu o data. Pe mine unul nu ma convinge nimeni ca o supa sarata este dulceaga... si desigur nu tin ca cineva sa-mi impartaseasca opinia.

Romania e departe de tot .... foarte departe.... si inca va mai fi.

Aici nu a fost vorba despre Romania si filozofie, nici despre sistemul medical romanesc si nici despre a recunoaste ori ba un AVC. 

Au vazut ca era pe alaturi caci au avut loc in judecatile lor de jena, s-au jenat de spusele si reactiile dnei. Au uitat sa fie oameni si sa vada omul, un om aflat in nevoia de a fi ajutat. Nu conteaza ce urma dupa si daca acel ajutor ar fi fost acordat. Omeneste nu s-a facut nimic, nu totul, cat ar fi fost firesc ca sa fie facut.

Si continui sa ma revolt. Nu am indicat pe cineva anume care ar fi trebuit sa vada, dar explicatiile unora si anumite gesturi , de dupa...uou! 

Cu platitudini si prejudecati nu vom corecta ever atitudinile care revolta si care ucid! Dimpotriva. 



#75
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 14:16

Aici nu a fost vorba despre Romania si filozofie, nici despre sistemul medical romanesc si nici despre a recunoaste ori ba un AVC. 

 

Vorbesti frumos, ca din carte. Insa, doar atat! 



#76
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 03 decembrie 2017 - 13:47

C

 

 

In cazul in care ajunge in coma, poate sa hotarasca ea daca vrea sa fie deconectata de la aparare, sau conectata, resuscitata samd. 

Exact asa se procedeaza si in cazul unei apendicite. Pavientul e consultat, diagnosticat si i se ofera variantele.

 

 

Xio, îmi poți explica și mie cum o persoana in coma poate lua hotariri?

Michael  Schumacher a fost in coma luni de zile, apoi a ieșit din coma iar acum e leguma de ani de zile. Cred ca dacă ar fi putut alege, ar fi ales sa fie deconectat, in loc sa fie prizonier in propriul corp pentru tot restul vieții lui!

 

Am văzut filmarea cu Stela și in afara ca nu am înțeles despre ce vorbea, nu am observat nimic îngrijorător. Mi s-a părut activa, plină de viața și arata super. M-as fi gindit ca a avut vreo altercație cu organizatorii in culise și a ales sa le zică vreo 2 pe scena. Da, a scăpat dosarul ăla ce i l-au dat, dar avea și florile plus microfonul, deci oricui i se putea întîmpla. Deci nu, nu as fi chemat salvarea nicicum .

 

Dacă insa as fi fost cineva apropiat ei, as fi văzut clar ca ceva e foarte greșit și in mod cert as fi  încercat sa o conving sa meargă la spital, sau as fi luat de urgentă legătura cu medicul de familie. 

 

Despre FAST

 

https://m.youtube.co...h?v=CpR5_LQCyzk


Editat de Letitia1, 03 decembrie 2017 - 13:48 .


#77
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 decembrie 2017 - 14:05

Letitia,eu din cite stiu,se stabileste dinainte(cred ca prin testament)dara doresti sau nu sa fii conectat la aparatele care te tin in viata.

 

(Tu crezi varianta ca Schumacher a iesit din coma si face "progrese"?Nu stiu daca e ca-n filme,cind un pacient poate sta in coma zeci de ani-Stevan Segal a stat vreo 20 parca???? [:)] ,insa eu nu cred ca Schumacher a iesit din coma,cred ca il tin artificial in viata ,traind cu speranta ...)



#78
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 03 decembrie 2017 - 14:26

Letitia,eu din cite stiu,se stabileste dinainte(cred ca prin testament)dara doresti sau nu sa fii conectat la aparatele care te tin in viata.

 

(Tu crezi varianta ca Schumacher a iesit din coma si face "progrese"?Nu stiu daca e ca-n filme,cind un pacient poate sta in coma zeci de ani-Stevan Segal a stat vreo 20 parca???? [:)] ,insa eu nu cred ca Schumacher a iesit din coma,cred ca il tin artificial in viata ,traind cu speranta ...)

 

Si citi crezi ca lasa scris undeva dacă vor as fie resuscitati sau nu? Ca doar nu ai de unde STI ca o sa te lovească un AVC! Pe oricare din noi ne poate lovi, citi aveți lăsat in scris ceva referitor la intrarea in coma? 

 

Dana nici eu nu cred ca MS a ieșit din coma, îl țin așa ca pe o leguma, dacă el ar putea hotărî, sigur ar hotărî sa fie lăsat sa moara in pace. 

 

Am o prietena care a făcut AVC, a fost "salvata" , acum nu poate vorbi, nu poate merge, face pe ea in pempers, mama ei de 81 de ani are grija de ea ca de un Bebeluș, iar ea are momente cind tipa moarte, moarte, căci știe ce i se întîmplă, dar nu poate face nimic. Prizoniera in propriul corp! Are 55 de ani. De aia sint de-acord cu JG ca Stela a avut a lucky escape, in comparație cu ce i se întîmplă prietenei mele.


Editat de Letitia1, 04 decembrie 2017 - 00:17 .


#79
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 decembrie 2017 - 14:40

Nu cred ca multi lasa scris cum sa se procedeze in caz de conectare la aparate,insa in acest caz ramin conectati pina...le vine ceasul!!!

 

Da,sunt urite efectele AVC(si noi ne-am gindit cum ar fi fost cu mama daca ar fi trait,ca nici ea nu putea vorbi,nu se putea misca-partea stinga)insa in ziua de astazi progresele sunt uimitoare in ce priveste recuperarea dupa AVC.;edicamentatie,gimnastica...dar da ,sigur pentru Romania perspectivele nu-s deloc bune.

 

(desi inteleg cumva,pe mine ma supara rau secretomania asta in ce priveste starea lui Michael,o persoana publica,are si-a petrecut majoritatea vietii in public,care are milioane -cred ca miliarde ,de fani...a disparut complet,parca s-a spulberat pur si simplu.Disparitia asta da doar prilej de speculatii,macar odata pe an sa se dea un statut al starii lui...)



#80
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 15:30

Vorbesti frumos, ca din carte. Insa, doar atat! 

 

 

Cred ca faci o confuzie. Am deja niste anisori de cand postarile mele numai frumoase nu sunt. :D si nici nu e scopul meu, dar sa fiu banuita de asa pretentii! Oglinda oglinjoara :)))

 

Letitia, putea sa fie ceva cu diabetul dansei, dezechilibrul era prezent, a scapat premiul din mana. Individul care i-l acordase s-a acoperit cand a fost intrebat de ce nu a incercat sa il ridice, spunand ca dna Popescu s-ar fi impotrivit stragadu-l tare de mana. Eh, daca nu era atat de pretentios, probabil ar fi dedus ca acea scapare si stransura au aceeasi cauza, pierderea echilibrului. In fine, eu am spus ca pot intelege ca sa nu avem toti la fel  spiritul de observatie. Problema e ca nimeni nu a vazut. Si asta are alta cauza ori cauze. 

Cu Schumi, nu stiu, nu ma pronunt. Dar daca familia nu avea posibilitatile materiale pe care le poseda, pana la urma datorita lui, autoritatile demult ar fi decis impotriva familiei ca el " sa moara cu demnitate" . A se vedea cazul bebelului din Anglia :( Si asta se incadreaza tot la ceea ce constat mai sus.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -