Sari la conținut

Sari la conținut


A murit actrita Stela Popescu


94 raspunsuri la acest subiect

#61
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 noiembrie 2017 - 13:17

A alinta, eu nu pot intelege gandirea ta. Toti murim la un moment dat. Daca un om de 30 de ani moare maine din cauza unui anevrism, mai spui ca a avut o moarye frumoasa si ca toti murim?

Nu e nici o difetenta dpdv al tratamentului medical intre un om sanatos de 80 de ani si unul sanatos de 30 de ani.

exact la fel ii tratezi.

De asta cand ajung oamenii in spitale intrebam cum se descurcau inainte. E valabil la cei in varsta. 

Daca avem un om cu dementa severa care are 50 de ani nu il vom resuscita pt ca nu ii imbunatateste in nici un fel viata (bineinteles in fctie de ce se discuta cu familia).

Daca avem un om ca Stela Popescu facem tot!!!

Nu se multumeste nimeni zicand ca a trait destul. Nu! Acum am externat o doamna in varsta de 100 de ani si jumatate. Fara dementa. La care am facut tot ce am face si la un tanar pt ca femeia era fit. 

 

Cum Dumnezeu sa spui ca nu conteaz ca a murit cu zile????? Cum???????

Ba conteaza.

Iti raspund eu, oarecum. In Romania nu le pasa. Mori cu zile in spital. Ca ajungi sau nu la spital este aproape acelasi lucru. Diferenta e locatia. In rest o indiferenta si o  nepasare dura, trista. 
Am spus in Romania se moare de AVC. Daca nu crapi singur, crapi peste o zi sau trei sau zece acasa sau in spital. Diferenta este doar demnitatea de a muri atunci sau umilinta de a muri ulterior.

Teoriile medicale sunt frumoase. 

Realitatea este insa trista.

Da, am spus si sustin, decat umilit mai bine mort.



#62
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 27 noiembrie 2017 - 13:33

Sub nicio forma nu vreau sa spun ca, la peste 80 de ani, viata omului valoreaza mai putin, ca nu ar trebui salvat, tratat. Nu inteleg de unde a reiesit asta.

Nu spun ca nu ar trebui sa se faca campanii de informare in legatura cu semnele diferitor boli - in Romania e mare, mare nevoie de asa ceva.

Nu inteleg patosul din unele raspunsuri.

 

Rall, cu foarte putine exceptii nimeni nu vrea sa moara. Sunt sigura ca de foarte multe ori cei care mor ar putea fi salvati. Ar putea fi salvati multi oameni care mor in romania daca lumea n-ar mai vota partidul care sifoneaza toti banii.

 

Si totusi oamenii mor. Mor copii, tineri, adulti, batrani, mor de boli netratate, mor in spital din cauza ingrijirilor necorespunzatoare, de saracie, de lipsa informarii, din lipsa medicamentelor esentiale. Lumea in care traim e departe de ideal, stiinta e abia la inceput, medicina face ce poate, in unele tari mai mult, in altele mai putin. Asta e realitatea. Si in peisajul asta al realitatii, MIE PERSONAL mi se pare ca a ajunge la 82 de ani e un privilegiu si ca a muri realtiv rapid este o moarte buna.

 

Evident nu avem toti aceeasi relatie cu fenomenul mortii. Da, un pic asta are legatura cu cultura noastra nationala.

 

De exemplu, daca nu eram acasa la ai mei cand tata a intrat in soc anafilactic, probabil murea. Mama nu numai ca nu si-a dat seama ce se intampla, dar se si pierde foarte usor. Tata avea putin peste 60 de ani. Chiar si atunci, moartea lui nu mi s-ar fi parut o tragedie si nu mi-as fi dat pumni in cap ca ar fi putut fi salvat, si ca de ce???? si ca cum??? pentru ca era un adult matur, cu copii adulti, independenti si pentru ca sunt constienta ca se pot intampla accidente, ca nu toata lumea poate fi salvata si ca datul de pumni in cap e degeaba.



#63
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 27 noiembrie 2017 - 13:35

tu ce crezi ca a fost?

 

din punctul meu de vedere ( stiu ca nu place multora)  toti suntem datori cu o moarte si romanul face din ea o tragedie in loc sa o inteleaga. 

Habar nu am ce a fost, probabil o multitudine de motive. Jena, prostie, indiferenta, "ei, daca e ceva, sa se bage altii" etc.

 

Nu va inteleg deloc punctul de vedere cu "toti murim". Da, toti murim, dar asta nu inseamna sa iertam orice crima, orice accident, genocid, atentat etc.. ca pana la urma "suntem toti datori cu o moarte".

 

Putea sa mai aiba 2 ani, 5, 10 sau chiar 20 de ani de trait. Cum decidem noi ca a fost de ajuns?

Daca era cineva drag nu luptam si pentru o saptamana ori o zi in plus?

 

Nu ma revolta ca e Stela Popescu, nu fac o tragedie din moarte in general, e vorba ca un om a fost lasat sa moara cu zile. Una sau 6000, nu conteaza.



#64
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 noiembrie 2017 - 13:42

Nu ma revolta ca e Stela Popescu, nu fac o tragedie din moarte in general, e vorba ca un om a fost lasat sa moara cu zile. Una sau 6000, nu conteaza.

 

Este ca e trist? Daca o ducea la spital murea acolo, diferenta era doar locatia si eventual un numar de ore sau de zile si acelea fara o conditie de demnitate. Un obiect acolo ce (inca) respira.



#65
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 noiembrie 2017 - 13:49

Este ca e trist? Daca o ducea la spital murea acolo, diferenta era doar locatia si eventual un numar de ore sau de zile si acelea fara o conditie de demnitate. Un obiect acolo ce (inca) respira.

 

Nu cred ca putem spune cu certitudine ,nu cred ca putem face o asemenea afirmatie cu siguranta.

 

Nu avem de unde sti daca Mai traia Sau nu,cum Traia,daca devenea caz ce necesita ingrijire sau isi revenea.

 

Sunt doar speculatii si atit.

 

Ramine certitudinea ca nu s-a intervenit Don diverse Motive.


Editat de andacos, 27 noiembrie 2017 - 14:46 .


#66
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 27 noiembrie 2017 - 13:56

Daca o ducea la spital murea acolo

 

Bunicul meu a mai trait 5 ani de la primul AVC. Si-a vazut nepoti, stranepoti, a fost alaturi de bunica mea, a crescut animale, a muncit la camp... A murit culegand via, langa calul pe care il avea de aproape 20 de ani, la 84 de ani.

 

Nu, nu mi-as fi dorit sa moara la primul AVC, la 79 de ani, pentru ca "traise destul" sau pentru ca "oricum murea". A avut o viata buna pana la sfarsit.



#67
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 27 noiembrie 2017 - 15:10

Dar de unde asa o certitudine ca murea?

Femeia a avut AVC-ul si a murit dupa 3 zile.

 

Sunt multi oameni in varsta care vor sa moara. Care spun ca efectiv nu mai au chef. Si noi, in spital, le respectam dorinta. 

Dar Stela Popescu nu tinea mortis sa moara si daca cineva o lovea cu masina presupun ca ar fi chemat salvarea, nu ar fi lasat-o pe marginea drumului sau dus-o acasa pt a muri ca tot era batrana.

 

 



#68
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 27 noiembrie 2017 - 15:12

tu ce crezi ca a fost?

 

din punctul meu de vedere ( stiu ca nu place multora)  toti suntem datori cu o moarte si romanul face din ea o tragedie in loc sa o inteleaga.  nu stim cum ar fi fost daca ar fi fost dusa la spital, pentru ca nu avem cum stii asta, dar stim sa judecam .

 

eu am in continuare in minte faptul ca nici dupa 2 ani de la incediul din colectiv nu s-a schimbat nimic in spitale si acum suntem foarte indignati ca stela nu a fost salvata. 

 

eu consider in continuare ca a avut o moarte exact cum mi-as dori-o si eu. 

 

 

 

Eh, in acest caz, sistemul medical se poate spala pe maini de orice fel de culpa. Nici macar nu a fost apelat. Ca sa vezi tragedie!

Tu consideri, tu ti-ai dori. E ok, doar ca nu despre tine este vorba aici, dna Stela Popescu isi dorea sa traiasca. Si nu asa, poetic, muncea si socializa.

 

Si inca ceva, nu era secretoasa cu starea dansei de sanatate, introvertita etc. Eu am perceput-o ca pe o persoana foarte tare, de fapt cand a fost intrebata de Oana Turcu ce sfaturi le da oamenilor cu varste apropiate dansei a si spus ca sa nu se lase, sa faca zilnic ceva...dadea importanta felului de a trai viata, de a nu se lasa trasa in jos de varsta, afectiuni.

 

Sunt de acord, desi e trist sa constati ca o gandire precum cea a lui Xio e rara avis azi, ca mesajul ei sa fie mesajul lunii. Am ajuns atat de rau incat e nevoie ca aceste lucruri sa fie spuse, vehement, ori de cate ori e cazul.

 

S-a dus si doamna Cristina Stamate. :( Dumnezeu sa o odihneasca! Tinand cont de legaturile directe cu dna Popescu, ti se face pielea de gaina...

 

 

Edit: mi se pare incredibila incrancenarea de a ma sustine inevitabilul decesului dnei Popescu, cand avem mesaje la topic despre oameni salvati si cu zile ft ok dupa AVC!  De murit se moare oriunde, dar nu asa, eu nu am mai vazut asa ceva in viata mea! 


Editat de lucialu, 27 noiembrie 2017 - 15:27 .


#69
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 noiembrie 2017 - 15:57

Edit: mi se pare incredibila incrancenarea de a ma sustine inevitabilul decesului dnei Popescu, cand avem mesaje la topic despre oameni salvati si cu zile ft ok dupa AVC!  De murit se moare oriunde, dar nu asa, eu nu am mai vazut asa ceva in viata mea! 

Am vazut eu .... si nu o data. Pe mine unul nu ma convinge nimeni ca o supa sarata este dulceaga... si desigur nu tin ca cineva sa-mi impartaseasca opinia.

Romania e departe de tot .... foarte departe.... si inca va mai fi.



#70
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 27 noiembrie 2017 - 16:13

Aici exista campanii la tv de educare in privinta diverselor boli. Una din ele este despre AVC, cum sa detectezi imediat semnele. Ameteli, vorbire incoerenta, imposibilitate sau dificultate de a face anumite miscari, " prabusirea" partiala a fetzei, nu le mai retin acum pe toate. Dar vazand aproape zilnic reclama ceva ceva iti ramane in minte. Se spune clar ca detectat in primele ore e tratabil. Varsta NU e mentionata ca factor de risc. Actorul care interpreteaza bolnavul e un barbat de varsta medie.

 

 

Asta e esenta.

 

Macar asta sa se intample si la noi aku'.

O campanie de educare in privinta AVC. Moartea Stelei Popescu ar trebui sa genereze o asemenea campanie la TV. Macar nu a fost in van si cei aflati in sala/in jurul ei atunci, nu s-ar mai simti vinovati ca nu s-au prins. Ar fi si o transformare a unui esec in ... success, intr-un lucru bun si folositor.

 

Gasesc ca cei care ar putea face/starni aceasta campanie sunt in aceeasi bransa in care era si dumneaiei.

 

Un fel de #StelaPopescu , #AVC

 

Femeia asta era inca in business la varsta ei deci si-ar fi dorit sa traiasca. Chestia e ca atunci cand suferi de asa ceva, nici tu ca persoana nu realizezi ce se intampla cu tine. E ceva care te impiedica sa te autoanalizezi. Nu stiu ce mecanisme se gripeaza atunci.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -