Sari la conținut

Sari la conținut

A murit actrita Stela Popescu

94 raspunsuri la acest subiect

372018

372018

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 13:40

ma lasi sa iti spun ca SP  nu e un nume .  vorbesti atat de mult si pierzi esenta.

Paguba in ciuperci, daca pierd eu esenta. Paguba ar fi exclusiv in dauna mea. Si tocmai te-ai proptit intr-un minuscul detaliu. 

Am inteles ca dna Popescu a avut nesansa se se afle in momentul producerii AVC-ului printre oameni lipsiti de esenta. Esenta e acum! acolo, la Cernica. Trebuia sa ramanem tarani. Daca lumea asta ar avea macar un sfert de populatie cu calitatea de a iubi viata ca un  intreg, precum doamna Stela Popescu, cu bune si rele, am fi salvati. 

Xio, te-am asteptat.

• 0

J G

J G

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.944 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 14:52

Lucialu pari suparata si nu inteleg de ce?

A murit o femeie de 82 de ani care a avut o viata buna si care a lasat in urma ceva (semnificativ pentru multi oameni). E ceva natural. Chiar daca e adevarat ca avut un AVC si cineva ar fi observat si ar fi fost salvata, parerea mea e ca nu ar mai fi avut o viata asa buna in continuare.

Mie mi se pare o moarte buna, ca sa zic asa. De ce atata revolta?

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 25.962 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 15:08

AVC-ul poate fi hemoragic, adica o sangerare, sau ischemic, adica prin blocarea unui vas care nu mai transporta sange unei anumite zone ale creierului.

in cel ischemic trebuie sa se intervina in primele 6 ore, in fctie de cum e, 4-6 ore. 

Inseamna ca mama mea hemoragic a avut.

IN care dintre cele doua cazuri se intervine mai nou,chirurgical?

• 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.780 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 15:40

Paguba in ciuperci, daca pierd eu esenta. Paguba ar fi exclusiv in dauna mea. Si tocmai te-ai proptit intr-un minuscul detaliu. 

Am inteles ca dna Popescu a avut nesansa se se afle in momentul producerii AVC-ului printre oameni lipsiti de esenta. Esenta e acum! acolo, la Cernica. Trebuia sa ramanem tarani. Daca lumea asta ar avea macar un sfert de populatie cu calitatea de a iubi viata ca un  intreg, precum doamna Stela Popescu, cu bune si rele, am fi salvati. 

Xio, te-am asteptat.

minusculul  detaliu a stat in faptul ca ai avut timp sa scrii atat de mult dar ai scris numele ei folosind prescurtari.  toti murim mai devreme sau tarziu, crezi ca stela s-a nascut nemuritoare? 

am fi salvati de la ce? 

• 0

XIO

XIO

Membru VIP

• Membri
  • 17.118 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 15:54

*
HOT

:))) nu e vorba ca Stela e nemuritoare ci exact de mentalitatea asta. "Avea 82 de ani". Pai era un om sanatos si f activ!!!

Hai sa nu mai operam batranii de apendicita, colecistita, gata cu stenturile si cu tratamentele de orice fel. Ii lasam sa moara. Dar de la ce varsta? Vad ca 82 e destul.

Varsta e doar un numar. Nu tratezi varsta, tratezi omul. Il poti lasa si pe unul de 60 de ani sa moara in liniste, fara sa intervii, daca stii ca nu ar fi avut nici o sansa la o viata mai buna cu tot tratamentul posibil.

Dar in cazul asta e vorba de un om care a avut o simptomatologie mai mult decat clara, un om care trebuia dus la medic. Iar daca nu mai avea posibilitatea unui tratament, asta determjnau medicii si discutau cu ea si eventual cu familia ei. 

Daca avea apendicita voia sa fie operata sau alegea sa moara? E exact acelasi lucru.

• 5

XIO

XIO

Membru VIP

• Membri
  • 17.118 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 15:56

Andacos, daca e anevrism se pune un clip, in fctie de tipul sangerarii se poate opera, acum se face liza, tratament injectabil in cazul celor ischemice, de aceea trebuie ajuns in maaaximum 6 ore la spital. 

• 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.780 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 16:27

:))) nu e vorba ca Stela e nemuritoare ci exact de mentalitatea asta. "Avea 82 de ani". Pai era un om sanatos si f activ!!!

Hai sa nu mai operam batranii de apendicita, colecistita, gata cu stenturile si cu tratamentele de orice fel. Ii lasam sa moara. Dar de la ce varsta? Vad ca 82 e destul.

Varsta e doar un numar. Nu tratezi varsta, tratezi omul. Il poti lasa si pe unul de 60 de ani sa moara in liniste, fara sa intervii, daca stii ca nu ar fi avut nici o sansa la o viata mai buna cu tot tratamentul posibil.

Dar in cazul asta e vorba de un om care a avut o simptomatologie mai mult decat clara, un om care trebuia dus la medic. Iar daca nu mai avea posibilitatea unui tratament, asta determjnau medicii si discutau cu ea si eventual cu familia ei. 

Daca avea apendicita voia sa fie operata sau alegea sa moara? E exact acelasi lucru.

din punctul tau de vedere e acelasi lucru.  esti medic chirurg , nici nu ai avea aceasta meserie daca nimeni nu ar avea nevoie de ea. 

omul pleaca , suntem nascuti sa murim , conteaza ce lasam in urma noastra. 

• 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.780 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 16:35

ca de obicei subiectul deviaza.  

vorbim despre un om care a plecat dintre noi si ne dam cu parerea ca mai bine traia .

vorbim de un om de scena care , credem noi, ca ar fi fost fericit daca mai traia ( oare cati ani si cum?) fara a mai fi pe scena.

• 0

danielag

danielag

Membru de baza

• Membri
  • 9.108 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 17:01

lucialu, dar tu dacă ai fi fost în public ai fi sunat la ambulanță? 

• 0

372018

372018

Membru de baza

• Membri
  • 6.350 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 17:57

JG, daca doar varsta este impidementul pt care nu intelegi supararea mea, afla ca si un om de 40, de 30 poate sa sufere de un AVC. Deci inlocuieste-o pe dna Popescu cu un om  de 40 de ani in toata tarasenia de acolo. Nu pot fi banuita de unicitate, ce scriu aici a aparut scris/ declarat in mass media si pe site-urile de socializare. 

Danielag, intai as fi incercat sa spun organizatorilor ce vad eu. Cred ca un " imparatul e gol" i-ar fi adus cu picioarele pe pamant. Daca as fi vazut ca nu am cu cine, da, as fi sunat. S-a clatinat si a avut nevoie de spijin cand a fost chemata pe scena. Am citit ca ar fi fost gasita imbracata in hainele purtate acolo. Si inteleg ca acum trei ani a plecat cu ambulanta de la spectacol, deci nu era ca s-ar fi opus. Oricum, cei de la urgente ar fi stiut cum sa o faca sa coopereze. 

Xio, total de acord! 

Btw, pe sfatul medicului scrie ca "Nu se poate prezice cu exactitate cat de mult se va recastiga din abilitatile fizice anterioare. Cu cat se pastreaza mai multe abilitati imediat dupa un accident vascular cerebral, cu atat sunt mai multe sanse ca persoana respectiva sa fie independenta dupa externarea din spital. "

http://m.sfatulmedic...erebral-avc_314

A plecat de acolo pe propriile picioare, a vorbit cu soferul, a vorbit cu vecina, s-a plans ca se simtea obosita si ca o dor picioarele. Nu a mai manifestat, se pare, nimic din ce am vazut noi la filmarea acelui eveniment. Eu cred ca putea fi salvata, dar da, decizia era a medicilor si, evental,  a familiei. Dar nu li s-a oferit prilejul, nu? :(

A_alinta, iti recomand sa cauti emisiuni cu dansa, unde vorbeste liber, este intervievata, in afara scenei. Mno, parerea ta. 

• 1

Intrebari Panica

• Burtica lăsată in sarcina

andreeea91
    - Astăzi, 07:18

• Sarcina

anamariaoprea98@gmail.com
    - Astăzi, 05:26

• Mononucleoza

Eugenya1
    - Ieri, 21:52

• Umflături la vezica urinara