Sari la conținut

Sari la conținut


A murit actrita Stela Popescu


94 raspunsuri la acest subiect

#91
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 decembrie 2017 - 07:22

Habar nu am ce a fost, probabil o multitudine de motive. Jena, prostie, indiferenta, "ei, daca e ceva, sa se bage altii" etc.

 

Nu va inteleg deloc punctul de vedere cu "toti murim". Da, toti murim, dar asta nu inseamna sa iertam orice crima, orice accident, genocid, atentat etc.. ca pana la urma "suntem toti datori cu o moarte".

 

Putea sa mai aiba 2 ani, 5, 10 sau chiar 20 de ani de trait. Cum decidem noi ca a fost de ajuns?

Daca era cineva drag nu luptam si pentru o saptamana ori o zi in plus?

 

Nu ma revolta ca e Stela Popescu, nu fac o tragedie din moarte in general, e vorba ca un om a fost lasat sa moara cu zile. Una sau 6000, nu conteaza.

eu una cred ca asa a fost sa fie , a murit fara sa sufere asa cum si-a dorit.   nu stim noi cate zile mai avea ea de trait asa cum isi dorea ea.

 

restul e doar discutie .



#92
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 decembrie 2017 - 19:59

avea 81 de ani si nu traim vesnic, tu asa te vezi , nemuritoare?

 

Tu consideri ca la 81 de ani esti deja de domeniul nemuritorului, sau cum?

Femeia era energica, sanatoasa, pparticipa saptamanl la emisiuni, facea glume, se machia, nu era un om bolnav aflat pe patul de moarte.

A murit cu zile.

Adica daca cineva avea un minimum de educatie medicala sau de empatie, acum traia. Si nu, draga mea, nu a murit fara sa sufere. Sau crezi ca daca nu ai vazut/o tu cum s/a chinuit 2 zile sau 3, a fost ok? Moarte rapida inseamna infarct, nu inseamna un AVC simptomatic pe care il duci pe picioare 2 zile, singur acasa. A avut o moarte groaznica, dar e bine ca o decretezi tu usoara si rapida...

 

Cred ca inca nu ai inteles din toate mesajele scrise pana acum, ca varsta e doar o cifra.

Sunt oameni care mor la 60 de ani si te bucuri pt ei ca au scapat, sunt oameni care la 100 de ani inca sunt operati si se face totul pt ei si oameni care la 80 de ani sunt lasati in pace sa moara pt ca o operatie ar fi inutila.

 

Decizia in orice tratament nu este bai, e batran, are 80 de ani, e vorba de ce facea omul pana atunci si de cum era.

 

La altcineva ai fi putut sa spui asta, ca a murit pt ca era la sfarsitul vietii si nu suntem nemuritori, la ea nu!


Editat de XIO, 12 decembrie 2017 - 20:02 .


#93
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 decembrie 2017 - 06:31

nu cred ca stim noi ce inseamna sfarsitul vietii atata timp cat nu intelegem ce inseamna viata.  chiar nu iti inteleleg inversunarea  , poate e doar din punct de vedere profesional.

 

apropo,  cum poti sa fii atat de sigura ca a avut o moarte groaznica?   ai fost acolo? 

 

stiu ca sunt cinica dar nu poti sa spui ceva cu atata convingere decat daca ai fost acolo, altfel sunt doar presupuneri.   



#94
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 decembrie 2017 - 06:54

AdiS - intr-adevar poate Stela nu a murit inutil. Multa lume se intreaba acum ce e AVC si ce se putea face. E o ocazie ca oamenii sa inteleaga cate ceva despre riscuri, semne, tratamente.

 

[flo2]

e o ocazie ca multa lume sa inteleaga ceva , pe acest forum,  realitatea e alta . 

 

a fost cazul de la metrou in care oamenii filmau in loc sa intervina.  vorbim cuvinte  si atat.



#95
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 24 decembrie 2017 - 17:31

Sunt medic. De aia stiu. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -