Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum invat un pisoi sa doarma in patul lui?


909 raspunsuri la acest subiect

#861
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 13:34

Eu am o problema cu unul din motani. Toti sunt sterilizati. Dupa 1 an jumate fara nici o problema, nici un accident, cel mai mic dintre motani a inceput sa faca pipi prin casa. Uneori am impresia ca o face ostentativ, cu noi in camera. De cateva ori mi s-a parut ca e usrina rosiatica. Am fost cu el la medic, nu se palpeaza nici o problema la vezica, e vioi, mananca bine, se joaca, nu da nici un semn de boala. Veterinarul a zis ca poate are urina acida, ne-a dat niste pastilute sa ii dam, a zis sa ii schimbam apa. Problema dureaza de vreo 2-3 luni de acum. E teribil de neplacut. Face pe unde il apuca (inclusiv pe ghizdanele copiilor sau pe tv-ul din camera mea) . Daca il prind, il cert (recunosc, l-am si pocnit undeori) si il dau afara, nu il las sa intre in casa un timp, chiar daca miorlaie la usa. Habar nu am ce sa ii mai fac sa inceteze. Aveti vreo idee, vreun sfat?



#862
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 13:48

pe animal planet era/este o emisiune "my cat from hell", in care un tip - jackson galaxy, expert in comportamentul pisicilor, ii ajuta pe cei care aveau pisici cu diverse probleme de comportament (agresivitate, urinat/defecat prin casa, etc.).

in cazul unui motanel care facea la fel cu al tau, concluzia a fost ca era anxios, stresat de prezenta altor pisici in casa, isi marca teritoriul urinand pe unde nu trebuia.

i s-au dat medicamente impotriva anxietatii si s-a rezolvat problema.



#863
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 15:21

Pe mine ma intriga ca nu s-a simtit anxios 1 an jumate, apoi brusc l-a apucat?! El nu are deloc un temperament "lipit de pereti", e obraznic de-a dreptul de multe ori si in relatia cu noi si cu  celelalte pisici din casa. Acum e drept ca problemele au aparut de cand s-a racit afara si stau toate mai mult in casa decat afara, cum fac vara. 



#864
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 20 ianuarie 2019 - 00:56

Laura, si eu cred ca e o problema de instinct de teritorialitate.

Doi sau mai multi motani in casa e problematic, daca nu au crescut impreuna de pui.

 

 



#865
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 20 ianuarie 2019 - 01:09

Sa va povestesc de primele mele feline, motani amandoi.

Primul a fost un birmanez cu extrem de multa personalitate, Luis. Il aveam cand locuiam inca la ai mei. Nu era castrat.

Intre timp m am mutat la apartamentul meu, Luis a ramas la ai mei.

Intamplarea sau soarta a facut ca ai mei sa gaseasca un al doilea motan. Mai precis a venit la usa lor! ( la bloc, etajul 2). Nu era al nimanui din bloc. Ai mei banuiau ca s a pierdut, a  intrat in casa scarii si a ajuns la ei dupa mirosul de pisica. Filip era un motan extraordinar. Superb de frumos, o corcitura de birmanez cu ragdoll, am dedus noi, alb cu gri si ochi mari albastri. Spre deosebire de Luis, era bland cu o personalitate docila.

Ai mei mi l au dat pe Filip si l au pastrat pe Luis. Au incercat o singura data sa i imprieteneasca, la mine acasa. Vreau sa va spun ca au inceput sa se bata de sareau ghemotoace de blana, cu greu i am separat. Nici unul nu era castrat la vremea respectiva. Nu au convietuit niciodata. L am avut pe Filip. ( intre timp castrat) caruia i am adus o pisicuta mica si dragalasa, Kuki, pana am emigrat.

Ideea povestii mele lungi era ca motanii nu prea se accepta reciproc, iar aia nesterilizati deloc.

 



#866
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 20 ianuarie 2019 - 02:18

Fleur și ce ai făcut cu ei cind ai plecat? 



#867
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 20 ianuarie 2019 - 03:40

Fleur și ce ai făcut cu ei cind ai plecat?

 

Pisicuta a dus o taica miu la gradina, s a aciuat pe acolo iar Filip a ajuns la o matusa din Bacau, unde a fost tratat regeste, pana la sfarsitul vietii lui, la 11 ani.



#868
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 21 ianuarie 2019 - 09:00

Fleur, culmea e ca ai mei motani se inteleg ok. Au si mici episoare de cafteala, dar pare mai mult in joaca. Stau in aceeasi camera fara sa se atace, mananca unul langa altul, dorm in proximitate (nu chiar lipiti unul de celalalt, dar se suporta in acelasi pat). Amandoi insa se cearta si se bat cu pisica cea mare, cea care era stapana casei de ceva vreme cand au aparut golanii. Din fericire, au loc sa se evite, nu sunt in tensiune si in bataie permanenta. Kyra, pisica, sta f mult la noi in camera, pe pervaz daca apar motanii, daca e acolo, nu se ataca. 

Noi am avut un motan care a murit de tanar din cauza unor pietre la vezica ce au dus la un blocaj renal. De atunci stiu ca facutul aiurea prin casa e de multe ori semn de problema de sanatate. Cred ca o sa-l ducem sa-l mai vada un medic, desi , dupa cum spuneam, mananca bine, se joaca, e activ, nu da semne de boala. Le-am schimbat si boabele pe care le mananca. 



#869
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 18 februarie 2019 - 21:43

Azi Snapchat recunoaște și fata de pisica  [:-)))]

 

 

Miniaturi atasate

  • ACBCBC69-B492-4241-8D7D-47A2EF3D5304.jpeg


#870
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 10 martie 2019 - 00:33

True!

Miniaturi atasate

  • E225EC62-14CE-49FF-9FA6-95848BE4E0E5.jpeg



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -