Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

DEPRESIA--CUM O REZOLV?


123 raspunsuri la acest subiect

#1
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 12:34

    De mai bine de un an ma confrunt cu niste stari ciudate. 

    Unii dintre voi stiu povestea mea altii nu. In cateva cuvinte am 2 copii. Primul care a implinit 8 ani are tetrapareza spastica, epilepsie....Al doilea pe care l-am nascut din dorinta de a auzi rasete de copil in casa s-a dovedit a avea si el mici probleme: nistagmus, intarziere usoara in dezvoltare, platfus. 

     Cum spuneam de ceva timp ma enervez foarte repede, imi vine sa plang dar nu am lacrimi, nu mai suport pe nimeni langa mine sau ma trezesc ca tip la lume fara a fi un motiv intemeiat.

     Am fost la psihiatru care mi-a dat Xanax si m-a trimis la psiholog. Bineinteles ca din 3 sedinte gratuite la care aveam dreptul am facut doar una restul urmand sa le platesc. 50 ron sedinta. De unde sa iau 50 lei per saptamana sau poate 100 pe saptamana? 

       Sa merg la alt doctor? Sa ma internez? Nu am cu cine lasa copii. Sotul trebuie sa lucreze , altfel nu ne descurcam. La alt doctor merg dar de psiholog nu am bani asa ca va rog spuneti-mi ce sa fac.



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 13:21

draga mea, sfatul meu este sa arunci xanax-ul la gunoi. Acest medicament te poate arunca intr-o spirala a depresiei mai nasoala decat ai crede.

 

Stiu ce inseamna depresia - dar cel mai bine este sa incerci sa o controlezi fara medicatie.  Stiu ca suna simplist, insa eu in loc de psiholog ti-as recomanda niste sedinte de sport. Sportul iti poate lumina gandurile,

 

sanatate multa.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 13:34

Sport. 100% - plimbari in aer liber  - socializare (prieteni, filme, excursii, terase), somn si iar sport.....  



#4
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 13:47

Marius,vorbim aici de o femeie care are un copil cu o problema mai dificila si unul mic.Iesiri la film si cu prietenii,in situatia Dianei...mai greu.Reteta propusa de tine merge la cazurile obisnuite....DianaM are o situatie mai aparte.

 

Diana,cu o singura chestie sunt de acord...xanaxul la gunoi,cum a spus Mirela.Da dependenta si organismul se oisnuieste cu el,plus ca daca intrerupi tratamentul intri in sevraj.

 

Ti-e greu.Te simti depasita cateodata,te ajunge oboseala si te ajunge si situatia in care tu trebuie sa fii cea puternica,cea care este...MAMA.Esti om si un om foarte incercat.Prinsa in spirala grijilor si a ingrijirii celor doi copii.....

 

Pentru persoanele cu venituri mici cred ca sunt centre care acorda consiliere gratuita.

 

Incearca sa scoti copiii la plimbare....printre grijile cu imbracatul spalatul hranitul copiilor ,poate si gradinita celui mic.....ore de terapie si altele....poti sa incerci sa te plimbi.Sa incerci sa vezi ceva divin si intr-o floare si in faptul ca traiesti si te bucuri sa respiri alaturi de cei dragi.....pare penibil si ce spun eu dar incearca.Repeta-ti ca esti calma....repeta-ti cat poti.Medicatia nu trateaza cauza trateaza simptomele.

 

Daca esti credincioasa roaga-te......acasa,la biserica...nu conteaza.Si aminteste-ti...d-zeu,universul...ne da ceea ce dam.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 13:53

dyana, poate ca ar trebui sa faci si niste analize/investigatii medicale, parte din simptome pot fi si din cauza dezechilibrului glandelor endocrine.

este foarte adevarat ca stresul in care traiesti tu e cumplit, nici nu-mi pot imagina cum de rezisti...



#6
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 14:45

Pe mine m-au ajutat valeriana si ceaiul de sunatoare, am refuzat sa iau pastile. Foarte, foarte important este sa reusesti sa te odihnesti si sa ai pe cineva cu care sa vorbesti (nu neaparat un psiholog) si care doar sa-ti spuna ca te intelege. 

Stiu ca e foarte greu sa te odihnesti asa cum trebuie cand ai 2 copii de ingrijit dar pentru mine asta a contat foarte mult sa ies din starea aceea. 



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 15:31

Sport. 100% - plimbari in aer liber  - socializare (prieteni, filme, excursii, terase), somn si iar sport.....  

 

are 2 copii dependenti de ea 100%. nu cred ca are cum prieteni, filme, excursii, terase.

 

extravalerianic si magnefort (sper ca bine am scris).


Editat de Pepco, 16 noiembrie 2017 - 15:33 .


#8
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 15:36

stai sa inteleg. unei femei care spune clar ca nu isi permite mersul la psiholog, care a fost diagnosticata cu depresie si i s-a recomandat medicatie de un medic care a invatat in scoala ca depresia are la baza dezechilibre chimice care nu se corecteaza cu aer curat, voi ii recomandati sa arunce medicatia la gunoi??? si va asumati oare si posibilele consecinte? sau macar le constientizati?

 

Diana, raspunsul la intrebarea "de unde sa iau 50 de roni pe saptamana?" este: de la mine. da-mi te rog un cont unde iti pot transfera 200 de roni lunar.



#9
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 15:42

Bravo Aminna.Stiu ca esti medic asa ca asta e o opinie la obiect.

 

Diana e pur si simplu terminata de griji.La subiectul doar suparare si disperare,cred ca este contul ei,a fost caz umanitar candva.Speram ca mai e valabil.



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 16:42

stai sa inteleg. unei femei care spune clar ca nu isi permite mersul la psiholog, care a fost diagnosticata cu depresie si i s-a recomandat medicatie de un medic care a invatat in scoala ca depresia are la baza dezechilibre chimice care nu se corecteaza cu aer curat, voi ii recomandati sa arunce medicatia la gunoi??? si va asumati oare si posibilele consecinte? sau macar le constientizati?

 

Diana, raspunsul la intrebarea "de unde sa iau 50 de roni pe saptamana?" este: de la mine. da-mi te rog un cont unde iti pot transfera 200 de roni lunar.

Da chiar - buna idee. De cat ai avea nevoie ca sa mergi un set complet la psiholog? Intereseaza-te si hai sa o rezolvam. Nu exista sa nu fie solutii. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -